Karenin SöylediğiBarışa atılan imza

Barışa atılan imza

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Barışa atılan imza
Barışa atılan imza
BEĞEN

14 Aralık 1995’te Fransa’nın başkenti Paris’te imzalanan Dayton Barış Anlaşması, 1992’den bu yana devam eden Bosna Savaşı’nı sona erdiriyordu. Anlaşmaya, ABD Başkanı Bill Clinton, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İspanya Başbakanı Felipe Gonzales, Almanya Başbakanı Helmut Kohl, İngiltere Başbakanı John Major ve Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin’in gözetmenliğinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman ve Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç birlikte imza attı. Müzakereleri ABD’nin Dayton kentinde yürütüldüğü için bu adı alan anlaşmayla Bosna’nın, iki parçadan oluşan tek bir devlet halinde varlığını korumasına ve Saraybosna’nın da bu devletin bölünmemiş başkenti olarak kalmasına karar verildi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz