Karenin SöylediğiTarihe bombardıman

Tarihe bombardıman

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Tarihe bombardıman
Tarihe bombardıman
BEĞEN

Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayruddin’in 1557’de inşa ettiği Mostar Köprüsü (orijinal ismiyle: Stari Most / Eski Köprü), yüzyıllar boyunca sadece Mostar’ın değil bütün Bosna’nın simgelerinden biri olmuştu. 9 Kasım 1993 günü Hırvat topçusunun ateşiyle yıkılan tarihî köprü, bu defa Bosna Savaşı’nda sergilenen barbarlığın simgelerinden birine dönüştü. 427 yıllık bu nazlı eser, üzerine kurulduğu Neretva ırmağının sularına karışıp gitmişti. Savaşın bitişinin ardından, Mostar Köprüsü’nün yeniden inşasına karar verildi. 29 metre uzunluğa, 24 metre yüksekliğe ve 4 metre genişliğe sahip köprü, orijinaliyle bire bir aynı biçimde, Türk inşaat şirketi Er-Bu tarafından yeniden yapıldı. 24 Temmuz 2004’te görkemli bir törenle açılan Mostar Köprüsü’nün eski enkaz fotoğrafları, savaşın acımasızlığını hatırlatmayı sürdürüyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz