Karenin SöylediğiUmudun tüneli

Umudun tüneli

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Umudun tüneli
Umudun tüneli
BEĞEN

Saraybosna kuşatması devam ederken, BM’nin kontrolündeki havaalanının altından şehirle bağlantıyı sağlayacak bir tünel kazılması fikri doğdu. 1 Mart 1993’te ilk kazma vurulan tünel, 1 Temmuz’da kullanılmaya başladı. 1992’den itibaren 1425 gün devam eden kuşatma sırasında, tünelden gıda, askeri malzeme, insani yardım ve diğer ihtiyaçlar geçirildi. Tünelin kuşatma hattı içinde kalan ağzı, Dobrinja semtindeki bir apartmanın garajındaydı. “Umut Tüneli” olarak isimlendirilen tünel, kuşatma hattının dışında, Butmir semtinde Kolar ailesine ait iki katlı bir eve açılıyordu. Savaş sırasında evlerini Bosna ordusunun hizmetine sunan Kolar ailesi, savaştan sonra evlerini müze olarak ziyarete açtı. Herhangi bir devlet desteği almayan müze, bugün Saraybosna’nın en çok ziyaret edilen noktalarından biridir.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz