Karenin SöylediğiŞehitlere veda

Şehitlere veda

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Şehitlere veda
​​Karenin Söylediği 43
BEĞEN

Bosna-Hersek’in doğusunda yer alan Srebrenitsa kasabası, 1993’te BM tarafından “güvenli bölge” ilân edildi. Bu çerçevede 600 Hollandalı barış gücü askeri de bölgeye konuşlandırıldı. Buna rağmen, Sırp ordusu 6 günlük bir kuşatmanın ardından 11 Temmuz 1995 günü Srebrenitsa’yı ele geçirerek, büyük bir katliama imza attı. Sonraki 48 saat içinde Sırplar, en az 8 bin Müslüman’ı öldürüp toplu mezarlara gömdüler. Olayın sorumluları Ratko Mladiç ve Radovan Karadziç, yıllar sonra tutuklanarak haklarında dava açıldı. Srebrenitsa Katliamı kurbanlarından kimlikleri tespit edilenlerin cenazeleri, her yıl 11 Temmuz’da düzenlenen törenlerle Srebrenitsa Şehitliği’ne defnedilmektedir. Katliam, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa sınırları içinde görülen en büyük toplu kıyım olarak kayıtlara geçmiştir.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz