GündemMalezya: Çöplük değiliz

Malezya: Çöplük değiliz

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Malezya: Çöplük değiliz
Dünyanın büyük ülkeleri, çöplerini kaçak yollardan Malezya'ya gönderiyor.
BEĞEN

Malezya hükümeti, dünyanın çeşitli ülkeleri tarafından kara sularına veya ülkedeki illegal dönüşüm istasyonlarına bırakılan 150 konteynır dolusu çöpü, getirildikleri ülkelere geri gönderdi. Söz konusu ülkeler arasında ABD, İngiltere, Fransa ve Kanada da bulunuyor.

Malezya Çevre Bakanı Yeo, kaçak çöplerin geldikleri ülkelere geri gönderildiğini açıkladı.
Malezya Çevre Bakanı Yeo, kaçak çöplerin geldikleri ülkelere geri gönderildiğini açıkladı.

Son yıllarda büyük devletler tarafından özellikle hedef seçilen Malezya, sınırlarının illegal çöplerden arınması için büyük bir savaş veriyor. Malezya Çevre Bakanı Yeo Bee Yin, denizlerden toplanan 3 bin 737 ton kaçak çöpü 13 ülkeye geri gönderdiklerini açıkladı. 150 konteynır çöpten 43'ü Fransa'ya, 42'si İngiltere'ye, 17'si ABD'ye, 11'i de Kanada'ya iade edildi.

Büyük devletlerin Malezya'ya illegal yollardan getirdiği çöpler, büyük bir sorun oluşturuyor.
Büyük devletlerin Malezya'ya illegal yollardan getirdiği çöpler, büyük bir sorun oluşturuyor.

Geçtiğimiz yılın mayıs ayında, Basel Sözleşmesi'nin çerçevesine plastik atıkların da dâhil edilmesini onaylayan Malezya, çevre kirliliğiyle aktif şekilde mücadele ediyor. 1989'da kabul edilen ve 1992'de yürürlüğe giren Basel Sözleşmesi, tehlikeli ve diğer atıkların sınırlar ötesine tanışması, bertaraf edilmesi ve geri dönüşümünden doğabilecek tehlikeleri ortadan kaldırabilmeyi hedefliyor. ABD, sözleşmeyi imzalamayan ülkeler arasında yer alıyor.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

HAFTANIN ÖZETİ

Suudi Arabistan’dan iptal sinyali
Suudi Arabistan’dan iptal sinyali
Bu hafta İslam coğrafyasında; Suudi Arabistan'dan gelen bu yılki haccın iptal olabileceği sinyali, Filistin direnişinin sembol isimlerinden kadın gerilla Theresa Halsa'nın Ürdün'de yaşamını yitirmesi, İran’da 17 kilit ismin koronavirüs salgını sebebiyle yaşamını yitirmesi, Suriye eski Devlet Başkan Yardımcısı Abdulhalim Haddam'ın sürgünde ölmesi, İ...

PORTRELER

Hududun Gandi'si: Abdulgaffar Han
Hududun Gandi'si: Abdulgaffar Han
Afganistan ve Pakistan sınır hattında yaşayan Peştunlar’ın en büyük lideri ve şiddet aleyhtarlığının sembol isimlerinden biri olarak tanınan Hududun Gandi'si Abdulgaffar Han, İngiliz sömürüsüne karşı halkı kendi hak ve özgürlüklerini şiddete başvurmadan elde etmeleri için harekete geçiren bir lider olarak tarihe geçti.

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

Kudüs semalarında bir Osmanlı tayyaresi
Kudüs semalarında bir Osmanlı tayyaresi
Tarihler 1913’ü gösterirken Cihan İmparatorluğu Devlet-i Âli Osmani iyiden iyiye gerileme sürecine girmiş, kısa sürede Avrupa kıtasındaki yaklaşık 175.000 km2 toprağını kaybetmiş ve çöküşün sancıları artık şiddetli şekilde hissedilmeye başlanmıştır.Dünyada Fransız İhtilali ile başlayan milliyetçilik akımı ve beraberinde getirdiği toplumsal dönüşüm,...
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.