Myanmar ordusunun hava saldırıları sebebiyle yüzlerce kişi Tayland’a kaçtı

Myanmar ordusu ve darbe karşıtı etnik silahlı gruplar arasındaki çatışmalar Myanmar'da binlerce kişiyi yerinden etti.
Myanmar ordusu ve darbe karşıtı etnik silahlı gruplar arasındaki çatışmalar Myanmar'da binlerce kişiyi yerinden etti.

Myanmar hükümeti, isyancı milisler tarafından kontrol edilen bir kasabaya saldırdı. Son hava saldırıları yüzlerce insanı ülkeden kaçarak sınır komşusu Tayland'a gitmeye zorladı.

Myanmar ordusunun etnik silahlı grupların kontrolündeki bir kasabaya hava saldırısı düzenlemesinin ardından yüzlerce kişinin Tayland’a kaçtığı bildirildi.

Myanmar ordusu ve darbe karşıtı etnik silahlı gruplar arasındaki çatışmalar devam ederken ordu güçleri, Karen Ulusal Birliği (KNU) güçlerinin kontrolündeki Lay Kay Kaw kasabasına hava saldırısı düzenledi.

  • Yerel yetkililerin ve bölge sakinlerinin verdiği bilgilere göre, Myanmar ordusunun ağır top atışı ve hava saldırıları neticesinde yüzlerce Myanmarlı nehri geçerek Tayland’a kaçmak zorunda kaldı.

Çatışmalar nedeniyle geçen hafta da 2 bin 500 köylü Tayland tarafındaki Mae Sot bölgesine kaçmak zorunda kalmıştı.

Bölgedeki şiddetli çatışmalar her geçen gün artıyor. Silah, bomba, savaş uçaklarının seslerinin Tayland tarafından duyulabiliyor ve patlamaların şiddetiyle evler sallanıyor.

KNU, geçen günlerde Birleşmiş Milletlerden (BM) Myanmar ordusunun hava saldırılarını durdurmak için Kayin eyaletini uçuşa yasak bölge ilan etmesini talep etmişti.

Myanmar'da ordunun şubatta seçilmiş yönetimi devirip iktidarı ele geçirmesinden bu yana darbe karşıtı silahlı etnik gruplarla güvenlik güçleri arasında ciddi çatışmalar yaşanıyor.

KNU güçleri, 1,6 milyon insanın yaşadığı dağlık doğu bölgesi için otonomi talebinde bulunan silahlı etnik gruplardan biri olarak biliniyor.