"Peygamberimizin yaşına geldim, yeter..."

Gurbanguli Berdimuhamedov.
Gurbanguli Berdimuhamedov.

Türkmenistan martta erken cumhurbaşkanlığı oylamasını yapacak.

Türkmenistan bugün, otokrat lider Gurbanguli Berdimuhamedov'un istifaya hazır olduğunu ve oğlunun yerine geçmesini beklediğini söylemesinin ardından 12 Mart'ta erken cumhurbaşkanlığı seçimi ilan etti.

Seçim komisyonu sözcüsü Bezergen Garayev, "Cumhurbaşkanı bize 12 Mart'taki erken cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanmamız için talimat verdi." ifadesinde bulundu.

Eski bir Sovyet cumhuriyeti olan gaz zengini Türkmenistan, dünyanın en baskıcı, gizli devletlerinden biri olarak biliniyor ve rejimin günlük kararları nasıl aldığı hakkında çok az şey biliniyor.

Serdar Berdimuhamedov.
Serdar Berdimuhamedov.
  • Rejimin birinci yüzü olarak Berdimuhamedov öne çıkıyor ve ata binmek, toplu bisiklet sürmek, şarkı bestelemek ve kitap yazmak gibi hobileri internette geniş bir şekilde yer alıyor.

40 yaşındaki oğlu Serdar Berdimuhamedov, şu anda başbakan yardımcısı olarak ekonomi üzerinde geniş bir görüş alanına sahip ikinci en güçlü hükümet yetkilisi...

Devlet Enformasyon Servisi TDH'nin bildirdiğine göre Gurbanguli Berdimuhamedov Cuma günü mecliste,

"Sevgili insanlar! Bildiğiniz gibi iki yıl önce Hz. Muhammed'in yaşına (62 yaş) ulaştım."

açıklamasıyla başladığı açılış konuşmasında, yaşı nedeniyle liderliği hakkında "zor bir karara" ulaştığını ve Orta Asya ülkesinin "genç liderlere" ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

64 yaşındaki Berdimuhamedov, Cumartesi günü erken saatlerde TDH'nin web sitesinde yer alan diğer alıntılarda, "gençlerin" ülke liderliğine dahil edilmesi önerisinin oturumda "onaylandığını" söyledi.

"Bu bağlamda, seçim ve referandumların yapılmasından sorumlu Merkez Komisyonu Başkanına Türkmenistan anayasası ve mevzuatına uygun olarak ilgili çalışmalara başlaması talimatı verildi." ifadeleri de sitede yer aldı.

  • Berdimuhamedov, parlamentonun üst kanadının başkanı olarak görevinde ve siyasette kalmak istediğini söyledi.

Parlamentonun üst kanadında Cuma günkü oturumda, Berdimuhamedov'un cumhurbaşkanı olarak kariyerinde kazandığı üç ezici seçim zaferinin ilkinin 15. yıldönümünü de ayrıca vurgulandı. Oy pusulasında hiçbir zaman gerçek bir rakiple karşılaşmadı ve rejimi hiçbir muhalefete müsamaha göstermedi.

Geçen yıl 40 yaşındaki Serdar Berdimuhamedov, ülkenin ikinci komutanı olarak konumunu sağlamlaştırmıştı.
Geçen yıl 40 yaşındaki Serdar Berdimuhamedov, ülkenin ikinci komutanı olarak konumunu sağlamlaştırmıştı.

  • Berdimuhamedov, ülkenin kurucu otokrat cumhurbaşkanı Niyazov (Türkmenbaşı ya da Türkmenlerin Babası) aralık 2006'da öldüğünde, onun yerine geçmişti.

Cuma günkü oturum, aynı zamanda Berdimuhamedov'un oğlu Serdar Berdimuhamedov'un Yüksek Denetim Odası Başkanı, Devlet Güvenlik Konseyi üyesi ve en önemlisi başbakan yardımcısı olarak seçilmesinin birinci yıl dönümü olan 11 Şubat'a denk gelmesi dolayısıyla da önemliydi. Bu, 40 yaşındaki için oldukça hızlı bir yükselişti ve ülkenin ikinci komutanı olarak konumunu sağlamlaştırmıştı.

Cumhurbaşkanı'nın siyasette kalma mesajı ise oğlu Serdar Berdimuhamedov ile bir görev değişikliği ihtimali spekülasyonlarını artırdı. Yani Genç Berdimuhamedov'un devlet başkanı olacağı ve tecrübeli cumhurbaşkanının ise başkan yardımcısı olacağı konuşuluyor.