Sona yaklaşırken

Sona yaklaşırken
Sona yaklaşırken

Arap ülkelerinin İsrail karşısında ağır bir yenilgi almasından çok kısa bir süre sonra, İran’ın başkenti Tahran şatafatlı bir törene ev sahipliği yaptı. Şah Muhammed Rıza Pehlevî, 26 Ekim 1967 günü törenle taç giyerek “imparator” unvanını aldı, aynı törende taç giyen eşi Farah Diba da İran’ın 2 bin 500 yıllık tarihinde taç giyen ilk kraliçe olarak tarihe geçti.

Arap dünyasının İsrail karşısında ağır bir hezimet yaşamasından yalnızca iki hafta sonra, İran’ın başkenti Tahran şatafatlı bir törene sahne oldu. Şah Muhammed Rıza Pehlevî, 26 Ekim 1967 günü törenle taç giyerek “imparator” unvanını aldı, aynı törende eşi Farah Diba da taç giydi.

Farah Diba, İran’ın 2 bin 500 yıllık tarihinde taç giyen ilk kraliçe olduğundan, kendisine özel bir kostüm ve taç tasarlandı. Paris merkezli mücevher firması Van Cleef & Arpels’in hazırladığı taçta toplam 1541 parça taş vardı: 1469 elmas, 36 zümrüt, 34 yakut, 2 lâl, 105 inci ve küçük diğer taşlar. 1950 gram ağırlığındaki taşın ortasında 150 karatlık özel bir zümrüt de yer alıyordu. Tahran’ın merkezindeki Gülistan Sarayı’nda düzenlenen törene yüzlerce yabancı konuk da katılmıştı. Şah’ın devrilmesinin hemen ardından kamuya açılan Gülistan Sarayı, bugün müze olarak ziyaret edilebilir.