GündemSosyal medyada Türkiye yalanı

Sosyal medyada Türkiye yalanı

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Sosyal medyada Türkiye yalanı
Türkiye ile Katar'ın yakın işbirliği, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yönetimlerinde rahatsızlık uyandırıyor.
BEĞEN

Türkiye’nin bölgede etkinliği ve somut gücü arttıkça, bazı Arap ülkelerinin medya organlarında ilginç bir rahatsızlığın arttığı da gözlemleniyor. Bu kurumlardan bazıları açıkça Türkiye aleyhtarlığı yaparken, bazıları da sosyal medya hesaplarındaki isimsiz profillerin arkasından yalan haber yaymayı sürdürüyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın medya danışmanı Suud el Kahtani tarafından yönetilen “@KSA24” kullanıcı adlı Twitter hesabı, Türkiye’yle ilgili sürekli uydurma haber ve dezenformasyon yayan kanallardan biri. 3 milyon 770 binden fazla takipçiye sahip olan hesabın oldukça aktif bir izleyici kitlesinin bulunduğu görülüyor.

Sosyal medyada Türkiye aleyhine çok sayıda yalan paylaşımda bulunan hesap, Suudi yönetimine direkt bağlı kişilerin kontrolünde.
Sosyal medyada Türkiye aleyhine çok sayıda yalan paylaşımda bulunan hesap, Suudi yönetimine direkt bağlı kişilerin kontrolünde.

“@KSA24”ün son yaydığı asılsız haberlerden birinde, Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünde görevli personelin, başkent Doha’da fiili denetimi ele aldığı iddia edildi. Paylaşılan bir telefon mesajı görüntüsünde, Katar yönetiminin, “Değerli Katarlılar ve Katar’da yaşayan değerli misafirlerimiz. Son zamanlarda sokaklarda asayişin bozulmasından dolayı, dışarı çıktığınızda kimliklerinizi mutlaka üzerinizde bulundurunuz. Türk askerleri kimlik denetimi yaptığında mahcup olmamanız ve sıkıntıya düşmemeniz için, bu gerekli” şeklinde duyuru yaptığı iddia edildi. “@KSA24”ün paylaşımına göre, Katar yönetimi başkentte denetimi elden kaçırmış, fiili kontrol tümüyle Türklerin eline geçmişti.

Körfez'de çok sayıda Batılı askeri üs olmasına rağmen, yalnızca Türkiye'nin askeri varlığına eleştiri getirilmesi dikkat çekiyor.
Körfez'de çok sayıda Batılı askeri üs olmasına rağmen, yalnızca Türkiye'nin askeri varlığına eleştiri getirilmesi dikkat çekiyor.

Herhangi bir doğruluğu bulunmayan bir iddianın, uydurma bir ekran görüntüsüyle desteklenerek “haber”e dönüştürülmesi ve bunun Suudi yönetiminin resmi hesaplarından biri tarafından milyonlarla paylaşılması, Türkiye’ye yönelik öfke ve mesafeyi bir kez daha gözler önüne serdi. Söz konusu hesap ve benzerlerinin, Türkiye’nin Katar’daki askeri varlığını böyle asparagas haberlerle gözden düşürmeye çalışırken, Körfez’in birçok noktasında bulunan ABD, İngiliz, Fransız üsleri hakkında herhangi bir eleştirel paylaşım yapmaması da gözlerden kaçmadı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Tunus'ta yüzde 72'yle  Kays Said devri
Tunus'ta yüzde 72'yle Kays Said devri
Bu hafta İslam coğrafyasında; Tunus'ta seçimlerden büyük bir farkla galip çıkan yeni Cumhurbaşkanı Kays Said, Suudi Arabistan Milli Takımının Mescid-i Aksa'yı ziyaretine Filistinlilerin tepkisi, Keşmir'in özel statüsünü kaldırmasının ardından göz altına alınan çocuklara işkence edilmesi, İsrail'deki Ultra-Ortodoks Yahudilerin Liberman ve Lapid'e ce...

PORTRELER

Beni komünist yapan ne ise Müslüman yapan da odur!
Beni komünist yapan ne ise Müslüman yapan da odur!
Yahudi asıllı Fransız felsefeci, siyasetçi ve komünist yazar Roger Garaudy, 1913’te Fransa'nın Marsilya kentinde, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası ateist olan Garaudy’nin annesi Katolik olmasına karşın kendisi de babası gibi dine karşı mesafeliydi. Ancak ‘mutlak bir hakikatin’ peşinde olduğunu inkar etmeyen Garaudy, ‘hayatının...

HAREKETLER

Leşker-i Tayyibe Örgütü
Leşker-i Tayyibe Örgütü
Güney Asya’nın düşman kardeşleri Hindistan ve Pakistan arasında önemli sorunlardan bir tanesi de bölgedeki tansiyonun zaman zaman yükselmesine ve karşılıklı çatışmalara sebebiyet veren yerel örgütlerdir. Bunlardan biri de Leşker-i Tayyibe örgütüdür. Saf, temiz ordu anlamına gelen Leşker-i Tayyibe 1987 yılında kuruldu. Hedefleri arasında; cihadın Al...

MALUMAT

Bulgaristan Türklerinin varlık mücadelesi
Bulgaristan Türklerinin varlık mücadelesi
Bulgaristan'ın Osmanlı Devleti'ne isyan ederek bağımsızlığını ilan etmesinin ardından bölgede yaşayan Pomaklar ve Romanlar da dahil bölgedeki birçok Müslüman azınlığın inanç, kültür ve yaşam tarzlarına yapılan baskılar neticesinde Türkiye'ye zorunlu göçleri...Göçler Bulgaristan’da Müslüman Azınlığın göçü II. Dünya Savaşından sonra üç dönemde gerçek...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz