GündemSosyal medyada Türkiye yalanı

Sosyal medyada Türkiye yalanı

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Sosyal medyada Türkiye yalanı
Türkiye ile Katar'ın yakın işbirliği, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yönetimlerinde rahatsızlık uyandırıyor.
BEĞEN

Türkiye’nin bölgede etkinliği ve somut gücü arttıkça, bazı Arap ülkelerinin medya organlarında ilginç bir rahatsızlığın arttığı da gözlemleniyor. Bu kurumlardan bazıları açıkça Türkiye aleyhtarlığı yaparken, bazıları da sosyal medya hesaplarındaki isimsiz profillerin arkasından yalan haber yaymayı sürdürüyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın medya danışmanı Suud el Kahtani tarafından yönetilen “@KSA24” kullanıcı adlı Twitter hesabı, Türkiye’yle ilgili sürekli uydurma haber ve dezenformasyon yayan kanallardan biri. 3 milyon 770 binden fazla takipçiye sahip olan hesabın oldukça aktif bir izleyici kitlesinin bulunduğu görülüyor.

Sosyal medyada Türkiye aleyhine çok sayıda yalan paylaşımda bulunan hesap, Suudi yönetimine direkt bağlı kişilerin kontrolünde.
Sosyal medyada Türkiye aleyhine çok sayıda yalan paylaşımda bulunan hesap, Suudi yönetimine direkt bağlı kişilerin kontrolünde.

“@KSA24”ün son yaydığı asılsız haberlerden birinde, Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünde görevli personelin, başkent Doha’da fiili denetimi ele aldığı iddia edildi. Paylaşılan bir telefon mesajı görüntüsünde, Katar yönetiminin, “Değerli Katarlılar ve Katar’da yaşayan değerli misafirlerimiz. Son zamanlarda sokaklarda asayişin bozulmasından dolayı, dışarı çıktığınızda kimliklerinizi mutlaka üzerinizde bulundurunuz. Türk askerleri kimlik denetimi yaptığında mahcup olmamanız ve sıkıntıya düşmemeniz için, bu gerekli” şeklinde duyuru yaptığı iddia edildi. “@KSA24”ün paylaşımına göre, Katar yönetimi başkentte denetimi elden kaçırmış, fiili kontrol tümüyle Türklerin eline geçmişti.

Körfez'de çok sayıda Batılı askeri üs olmasına rağmen, yalnızca Türkiye'nin askeri varlığına eleştiri getirilmesi dikkat çekiyor.
Körfez'de çok sayıda Batılı askeri üs olmasına rağmen, yalnızca Türkiye'nin askeri varlığına eleştiri getirilmesi dikkat çekiyor.

Herhangi bir doğruluğu bulunmayan bir iddianın, uydurma bir ekran görüntüsüyle desteklenerek “haber”e dönüştürülmesi ve bunun Suudi yönetiminin resmi hesaplarından biri tarafından milyonlarla paylaşılması, Türkiye’ye yönelik öfke ve mesafeyi bir kez daha gözler önüne serdi. Söz konusu hesap ve benzerlerinin, Türkiye’nin Katar’daki askeri varlığını böyle asparagas haberlerle gözden düşürmeye çalışırken, Körfez’in birçok noktasında bulunan ABD, İngiliz, Fransız üsleri hakkında herhangi bir eleştirel paylaşım yapmaması da gözlerden kaçmadı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Irak'ın yeni başbakanı kim olacak?
Irak'ın yeni başbakanı kim olacak?
Bu hafta İslam coğrafyasında, Irak'ta Başbakan Adil Abdulmehdi'nin istifası sonrası yeni başbakan belirleme süreci, İran'ın benzin zammı protestolarında bazı göstericilerin öldürüldüğünü doğrulaması, Bangledeş'in Arakanlı Müslüman çocukların eğitiminde çıkardığı engeller, Boko Haram'la mücadelede etkin görev alan avcılar, Hindistan'da Babri Camisi'...

PORTRELER

Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Kafkas Kartalı: Şeyh Şamil
Rus Çarı İvan’ın 1522'de himaye altına almak amacıyla girdiği sınırlardan, daha sonra çıkarılması adına mücadelelerin yapıldığı, kanlı katliamlara maruz kalan mağdur ve mağrur bir halktır Kuzey Kafkasya. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılmasıyla geçmişini devralan Rusya’nın, stratejik konumu gereği sıcak denizlere, Orta Asya’ya geçiş ...

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

Şam’ın kalbi: Emevî Camii
Şam’ın kalbi: Emevî Camii
Üçüncü halife Hz. Ömer, Suriye cephesinde mücadele eden İslam ordularının baş kumandanlığına sahabenin büyüklerinden Ebu Ubeyde Bin Cerrah’ı getirmişti. Ebu Ubeyde komutasında Müslümanlar; Bilâdüşşam ismi verilen ve bugünkü Suriye, Filistin, Lübnan, Ürdün devletlerinin topraklarını kapsayan coğrafyayı, birkaç sene içerisinde Bizans’ı mağlup ederek ...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz