GündemSosyal medyada Türkiye yalanı

Sosyal medyada Türkiye yalanı

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Sosyal medyada Türkiye yalanı
Türkiye ile Katar'ın yakın işbirliği, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yönetimlerinde rahatsızlık uyandırıyor.
BEĞEN

Türkiye’nin bölgede etkinliği ve somut gücü arttıkça, bazı Arap ülkelerinin medya organlarında ilginç bir rahatsızlığın arttığı da gözlemleniyor. Bu kurumlardan bazıları açıkça Türkiye aleyhtarlığı yaparken, bazıları da sosyal medya hesaplarındaki isimsiz profillerin arkasından yalan haber yaymayı sürdürüyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın medya danışmanı Suud el Kahtani tarafından yönetilen “@KSA24” kullanıcı adlı Twitter hesabı, Türkiye’yle ilgili sürekli uydurma haber ve dezenformasyon yayan kanallardan biri. 3 milyon 770 binden fazla takipçiye sahip olan hesabın oldukça aktif bir izleyici kitlesinin bulunduğu görülüyor.

Sosyal medyada Türkiye aleyhine çok sayıda yalan paylaşımda bulunan hesap, Suudi yönetimine direkt bağlı kişilerin kontrolünde.
Sosyal medyada Türkiye aleyhine çok sayıda yalan paylaşımda bulunan hesap, Suudi yönetimine direkt bağlı kişilerin kontrolünde.

“@KSA24”ün son yaydığı asılsız haberlerden birinde, Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünde görevli personelin, başkent Doha’da fiili denetimi ele aldığı iddia edildi. Paylaşılan bir telefon mesajı görüntüsünde, Katar yönetiminin, “Değerli Katarlılar ve Katar’da yaşayan değerli misafirlerimiz. Son zamanlarda sokaklarda asayişin bozulmasından dolayı, dışarı çıktığınızda kimliklerinizi mutlaka üzerinizde bulundurunuz. Türk askerleri kimlik denetimi yaptığında mahcup olmamanız ve sıkıntıya düşmemeniz için, bu gerekli” şeklinde duyuru yaptığı iddia edildi. “@KSA24”ün paylaşımına göre, Katar yönetimi başkentte denetimi elden kaçırmış, fiili kontrol tümüyle Türklerin eline geçmişti.

Körfez'de çok sayıda Batılı askeri üs olmasına rağmen, yalnızca Türkiye'nin askeri varlığına eleştiri getirilmesi dikkat çekiyor.
Körfez'de çok sayıda Batılı askeri üs olmasına rağmen, yalnızca Türkiye'nin askeri varlığına eleştiri getirilmesi dikkat çekiyor.

Herhangi bir doğruluğu bulunmayan bir iddianın, uydurma bir ekran görüntüsüyle desteklenerek “haber”e dönüştürülmesi ve bunun Suudi yönetiminin resmi hesaplarından biri tarafından milyonlarla paylaşılması, Türkiye’ye yönelik öfke ve mesafeyi bir kez daha gözler önüne serdi. Söz konusu hesap ve benzerlerinin, Türkiye’nin Katar’daki askeri varlığını böyle asparagas haberlerle gözden düşürmeye çalışırken, Körfez’in birçok noktasında bulunan ABD, İngiliz, Fransız üsleri hakkında herhangi bir eleştirel paylaşım yapmaması da gözlerden kaçmadı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

İzdihamın gölgesinde Kerbela’da İran yatırımları
İzdihamın gölgesinde Kerbela’da İran yatırımları
Bu hafta İslam coğrafyasında, Irak'ın Kerbela kentinde yaşanan izdihamın gölgesinde kalan bölgedeki İran yatırımları,Suudi ArabistanKralı Selman'ın, oğlu Prens Abdülaziz bin Selman'ı Petrol Bakanı olarak ataması, Yolsuzluktan yargılanan Sudan Eski Devlet Başkanı Beşir'e yönelik yüklü miktarda parayı zimmetine geçirme iddiaları, İsrail'in Gazze şeri...

PORTRELER

Direnişin Kahraman Sesi: İmam Alimsultanov
Direnişin Kahraman Sesi: İmam Alimsultanov
1944 yılında Çeçenler ve İnguşların, Stalin rejimi tarafından Kuzey Kafkasya’dan sürülmesi nedeniyle İmam’ın ailesi de memleketinden uzakta yaşıyordu.Alimsultanov, 1957 yılında Kırgizistan’da dünyaya geldi. Bir süre sonra Çeçenistan’a döndü ve başkent Grozni'deki bir ortaokuldan mezun oldu. Alimsultanov daha sonra Rostov Politeknik Enstitüsü’nde zi...

HAREKETLER

Köksüz dalsız bir sufî akım: Kalenderîlik
Köksüz dalsız bir sufî akım: Kalenderîlik
Horasan civarında 9. yüzyılda ortaya çıkan ve geniş bir coğrafyaya yayılan Melamîlik akımıyla birlikte sıkça sözü edilen Kalenderîlik, 10. yüzyılda kendi taraftarlarını bulan ve Melamîlik’ten birçok yönüyle ayrılan bir akıma dönüşmüştür.Yine Melamîliğin hüküm sürdüğü coğrafyada fakat daha sınırlı bir sufî çevrede takipçi bulan Kalenderîlik, özünü a...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

"Libya Devrimi"nin 20. yılı
"Libya Devrimi"nin 20. yılı
01 Eylül 1989 tarihinde başkent Trablus’ta "Libya Devrimi"nin 20. yıl dönümü için düzenlenen törende, sol başta, 1969 yılında 27 yaşında genç bir subayken, Türkiye'de bulunan Kral İdris'i kansız bir darbeyle devirip iktidarı ele geçiren, Libya lideri Muammer Kaddafi görülüyor. Ortanın sağında Suriye Cumhurbaşkanı Hafız Esad, Cezayir Devlet Başkanı ...

MALUMAT

Bulgaristan Türklerinin varlık mücadelesi
Bulgaristan Türklerinin varlık mücadelesi
Bulgaristan'ın Osmanlı Devleti'ne isyan ederek bağımsızlığını ilan etmesinin ardından bölgede yaşayan Pomaklar ve Romanlar da dahil bölgedeki birçok Müslüman azınlığın inanç, kültür ve yaşam tarzlarına yapılan baskılar neticesinde Türkiye'ye zorunlu göçleri...Göçler Bulgaristan’da Müslüman Azınlığın göçü II. Dünya Savaşından sonra üç dönemde gerçek...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz