Sudan'da Ömer Beşir devri kapandı

Sudan'da Ömer Beşir devri kapandı

HABER MASASI AA, İHA, REUTERS, MECRA DAKİKADA-OKUNUR
Sudan'da Ömer Beşir devri kapandı
Sudan'da Ömer Beşir iktidarı 30 yılın ardından son buldu.
BEĞEN

Bu hafta İslam coğrafyasında; Sudan'da Ömer Beşir'in sokak eylemleriyle istifaya zorlanması, ardından tutuklanması süreci, Cezayir'de Buteflika döneminin sona ermesi, Hafter güçlerinin Trablus'daki ilerleyişi, İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Filistinli mahkumların başlattıkları açlık grevi, İsrail seçimlerinde sağ partilerin mecliste sandalye çoğunluğunu almasıyla Filistin'de barış ümitlerinin yok olması haberleri öne çıktı.

Sudan'da Ömer Beşir devri kapandı

Sudan devlet televizyonundan açıklama yapan Savunma Bakanı Awad İbni Ouf, iki yıl boyunca ülkenin askeri konsey tarafından yönetileceğini söyleyerek, “Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in tutuklandığını bildirdi. 1989'da darbeyle Cumhurbaşkanlığına gelen Ömer el-Beşir, 30 yıl sonra askeri müdahaleyle devrildi. Sudan tarihinin en önemli siyasi figürü olan Beşir, görevi boyunca çok sayıda iç savaş ve ekonomik krizle baş etmek zorunda kaldı. Darfur krizi ve Güney Sudan'ın ülkeden kopması son görülen siyasi ve ekonomik krizi tetikleyen etmenler oldu.

Cezayir'de Buteflika sonrası yeni dönem

Cezayir parlamentosu yarın Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın istifasını görüşmek üzere toplanmaya hazırlanırken Afrika'nın en büyük ülkesinde yeni dönem için geri sayım başladı. Cezayir sokağı, Anayasa'ya göre geçici cumhurbaşkanlığı görevini üstlenecek Millet Konseyi Başkanı Abdülkadir bin Salih'i, "Buteflika rejiminin temel taşlarından biri" olduğu suçlamasıyla reddediyor. Ülkede ordu ve sokağın üzerinde uzlaşabileceği yeni bir ismin Millet Konseyi Başkanlığına getirilmesine ilişkin formüller tartışılıyor.

Kudüs’te Filistinli gençlere ve çocuklara gözaltı

İsrail polisi işgal altındaki Doğu Kudüs’ün çeşitli bölgelerinden biri çocuk 3 Filistinliyi gözaltına alırken, 4 Filistinli çocuğa da ev hapsi verdi. Öte yandan görgü tanıklarından alınan bilgiye göre adı henüz öğrenilemeyen Filistinli bir çocuk, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı’nda İsrail polisince hakaret edilip tartaklandıktan sonra yaka paça gözaltına alındı.

Hafter güçleri Trablus'a ilerliyor

General Halife Hafter güçleri Trablus'un güneydeki Ayn Zara bölgesinden başkentin merkezine sızmaya çalışıyor. Hafter güçleri Ayn Zara bölgesinde UMH'ye bağlı 42. Tugay'ın merkezini ve yine aynı bölgedeki El-Cemili Camisi ile Aziziye bölgesinde UMH güçlerinin batı askeri operasyonlarının merkezi olan 4. Tugay karargahını ele geçirdi.

Filistinli tutuklular açlık grevinin 5. gününde

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların, hak ihlallerini protesto etmek için başlattıkları açlık grevi 5. gününde devam ediyor. Filistin Esirler Heyeti Sözcüsü Hasan Abdurabbu, "Dün diyalog oturumu düzenlendi ve cezaevi yönetimi Filistinli tutukluların taleplerinin tamamını reddederek oturumu başarısız kıldı. Bu da olayların tırmanacağını gösteriyor." dedi.

İsrail seçimlerinde sandıktan barış çıkmadı

Filistinli siyaset uzmanları, İsrail halkının aşırı sağcı siyasetçiler ve işgalin devam etmesinden yana seçim yaptığını söyledi. İsrail'de salı günü gerçekleştirilen genel seçim sonuçlarının, Filistinliler ile İsrail arasındaki iki devletli çözüm esasına dayalı barış umutlarını ortadan kaldırdığını belirtti.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz