GündemTrablus katliamı

Trablus katliamı

HABER MASASI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
Trablus katliamı
Libya'da ayrılıkçı General Halife Hafter'e bağlı güçler, bir askeri okulu hedef aldı.
BEĞEN

Libya'nın başkenti Trablus'taki bir askerî okula düzenlenen hava saldırısında en az 30 kişi hayatını kaybetti, 45 kişi de yaralandı. Ölenlerin çoğunun 20'li yaşlardaki öğrenciler olduğu belirtilirken, yaralananlardan bazılarının durumunun ciddiyetini koruduğu kaydedildi. Bu nedenle, ölü sayısının artabileceği bildirildi.

Saldırı, öğrenciler okulun bahçesinde içtimada iken gerçekleştirildi.
Saldırı, öğrenciler okulun bahçesinde içtimada iken gerçekleştirildi.

Hava saldırısının gerçekleştiği başkentin güney bölgesinin, BM tarafından tanınan resmî hükümetle ayrılıkçı General Halife Hafter'e bağlı güçler arasındaki çatışma alanı olduğuna dikkat çekildi. Libya hükümet kaynaklarına göre, saldırı, Hafter'in emriyle düzenlendi.

Yaralılardan bazılarının durumu ciddiyetini koruyor.
Yaralılardan bazılarının durumu ciddiyetini koruyor.

Halife Hafter'in başkent Trablus'a yönelik saldırıları, Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme kararı almasından sonra daha da yoğunlaştı. Hafter'i destekleyen Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye'nin kararını protesto eden açıklamalar yapmıştı. Kendileri de Libya'da "işgalci" stratüsünde olmalarına rağmen, Türkiye'nin Libya'da bulunmasının "Arap toprağının işgali" olduğuna vurgu yapmaları dikkat çekmişti.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

HAFTANIN ÖZETİ

İran'ın salgınla mücadelesi ülkenin itibar kaynağı
İran'ın salgınla mücadelesi ülkenin itibar kaynağı
Bu hafta İslam coğrafyasında; İran'daki koronavirüs salgınına ilişkin liderlerin açıklamaları, koronavirüs salgınına karşı Dünya Müslüman Alimleri Birliği tarafından "cuma ile cemaatle namaz kılınmasının durdurulması" yönünde yayımlanan fetva, Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da karantina ilan edilmesi, İran'da, 85 bin mahkumun, dezenfekt...

PORTRELER

Hududun Gandi'si: Abdulgaffar Han
Hududun Gandi'si: Abdulgaffar Han
Afganistan ve Pakistan sınır hattında yaşayan Peştunlar’ın en büyük lideri ve şiddet aleyhtarlığının sembol isimlerinden biri olarak tanınan Hududun Gandi'si Abdulgaffar Han, İngiliz sömürüsüne karşı halkı kendi hak ve özgürlüklerini şiddete başvurmadan elde etmeleri için harekete geçiren bir lider olarak tarihe geçti.

HAREKETLER

İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
İran'ın sınır ötesi kolu: Kudüs Gücü
1979'daki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun görevi; rejimi ve var olan düzeni korumak ve sürdürmektir. Kudüs Gücü, ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı 8 askeri birimden biridir. Sekiz birimin tamamı, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami ve yardımcısı Ali Fedevi’nin komut...

MALUMAT

Malta’da bir Osmanlı şehitliği
Malta’da bir Osmanlı şehitliği
Osmanlı İmparatorluğu ile Malta arasında, 11 Haziran 1873 günü, bir toprak devri anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmaya göre, Malta yönetimi, adanın Marsa bölgesindeki bir araziyi, Müslüman mezarlığı inşa edilmesi amacıyla Osmanlı Başkonsolosu Antoine Naoum Duhany Efendi’ye devretmişti. Osmanlı Sultanı Abdulaziz’in emriyle gerçekleştirilen işlemin ardın...
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.