Yüzlerce fanatik Yahudi İsrail'in kuruluş günü bahanesiyle Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi

İsrail güvenlik güçleri Kubbetüs Sahra'nın yanından geçen yerleşimcilere eşlik ediyor, 5 Mayıs 2022.
İsrail güvenlik güçleri Kubbetüs Sahra'nın yanından geçen yerleşimcilere eşlik ediyor, 5 Mayıs 2022.

İsrail polisinin eşlik ettiği yaklaşık 600 fanatik Yahudi yerleşimci, İsrail'in kuruluş yıl dönümü sebebiyle Mescid-i Aksa'ya geniş çaplı baskınlar düzenledi.

Mescid-i Aksa'nın idaresinden sorumlu Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, yaptığı yazılı açıklamada, sabah saatlerinden itibaren 600 fanatik Yahudi'nin gruplar halinde İsrail'in kuruluş günü bahanesiyle İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediğini duyurdu.

Vakıf, ikinci açıklamasında fanatik Yahudilerin baskınını protesto eden 50 civarında Filistinlinin İsrail polisi tarafından gözaltına alındığını aktardı.

Fanatik Yahudilerin Aksa'ya baskınından önce çevreye onlarca İsrail polisi yerleştirildi. Filistinlilerin Harem-i Şerif'e girişine ise izin verilmedi.

Filistin haber ajansı WAFA'nın bildirdiğine göre, yerleşimciler içeri girdiklerinde İsrail'in Anma Günü'nü kutlarken Kattanin Kapısı'nda dua ettiler ve İsrail bayrağı açtılar.

İsrail polisi baskın sırasında Aksa'da ibadet eden Filistinli Müslümanları darbederek gözaltına almaya çalıştı.

İsrail güçleri, ibadet edenlere karşı gaz bombası ve plastik mermi kullanırken Filistinliler sloganlarla karşılık verdi.

  • İsrail polisi, müdahale ettiği çok sayıda kişiyi zorla Kıble Mescidi’ne soktu ve mescidin kapılarını zincirleyerek ibadet edenleri içeriye hapsetti.

Fanatik Yahudilerin İsrail askerleri eşliğindeki baskını çevredeki Müslüman gençleri de bir araya getirdi. Gençler, Mescid-i Aksa için sloganlar attı.

İsrailli fanatik Yahudi yerleşimci örgütleri, İsrail'in kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Mescid-i Aksa'ya geniş çaplı baskınlar yaparak, Aksa'da İsrail bayrağı açma ve milli şarkılar söyleme çağrısında bulunmuştu.

Buna karşılık, Filistinli aktivistler ve din adamları ise Filistinlileri Mescid-i Aksa’ya ziyaretleri artırarak burada bulunmaya çağırmıştı.

Çeşitli Filistinli ve Arap örgütleri, İsrail'in Ramazan'ın son günlerinde yerleşime girmelerini 12 günlük bir süre boyunca yasakladığı yerleşimcilerin perşembe günü Mescid-i Aksa'ya girmelerine izin verilmemesi konusunda uyarmıştı.

Ancak Çarşamba günü, İsrail polisi Mescid-i Aksa'nın Perşembe günü 07.00-11.00 ve 13.30-14.30 saatleri arasında yerleşimcilere açılacağını doğruladı.

İsrail güvenlik güçleri Ramazan ayı boyunca Mescid-i Aksa'ya birkaç kez baskın düzenleyerek yüzlerce Filistinliyi yaraladı ve tutukladı.