20.356 Takipçi

Nihayet Dergi zengin içeriğini artık dijital yüzüyle de okuruna ulaştırıyor! Dinleyici olan sizleri Nihayet ve GZT'yi takip etmeye çağrıyor. Yazarlarımız, Doğu’dan ve Batı’dan sesleri başka yerlerde bulamayacağınız içeriklerle ele alıyor. Standartları tartışırken gözden kaçanları “özel dosyalarla” gündeme getiriyor, okuma önerileri sunmayı da ihmal etmiyor. Niteliğin Egemenliği, Kayıtlar, Hayat Memat, Çizgi Hikâye, Kültür Atlası, Türkiye’den-Dünyadan kitaplar ve her ay merak uyandıran dosya konuları… Sizi size anlatan bölümler farklı kalem, çizgi ve fotoğraflarla derginiz Nihayet’te!

“Yola çıkmak” için okuma önerileri

​“Yola çıkmak”  için okuma  önerileri
​“Yola çıkmak” için okuma önerileri

Nihayet Dergisi "yürümekle" alakalı kitapları sizler için derledi.

BUZDA YÜRÜYÜŞ

Buzda yürüyüş bir dostun dünyadan ayrılışının hayal edilip -belki de- elden gelenin harekete geçmek olduğu inancıyla yürüyen Herzog’un tuttuğu günlükler. İnsana en son hangi kötü gidişat için divane olmuşçasına yürüdüm dedirten cinsten bir yürüme hikâyesi.

Buzda Yürüyüş, Werner Herzog, Çeviri: Ali Bolcakan, Jaguar Kitap

Yürümeye Övgü

Yeryüzünün araba lastiklerinden çok ayaklar için yaratılmış olduğunu unutmayanlara yazılmış bir kitap Yürümeye Övgü. David Le Breton’ın anlatmak istediği köy, kent, tepe, orman, deniz, çöl gibi sayısız güzergâhın görmek, düşünmek ve gitmiş olmanın mutluluğunu hissettirmek için var olduğu. Yürürken ister yalnız olun ister yol arkadaşınızla mütevazı ve güzel bir yaşama doğru atarsınız adımlarınızı. Alçak gönüllü ve sabırlı olmayı öğrenirsiniz. Ayaklarınızla kat ettiğiniz yollar içinizde hareket eder ve adeta Tanrı ile birlikte yürürsünüz.

Yürümeye Övgü, David Le Breto, Çeviri: İsmail Yerguz, Sel Yayıncılık

Evliya Çelebi Yolu

Evliya Çelebi’nin kullandığı güzergâhı Caroline Finkel, Donna Landry ve Kate Clow, at üstünde keşfe çıkar ve kitaplaştırır. Türkiye’nin ilk uzun mesafe yürüyüş ve atlı gezi yolunu ele alan rehber kitap bizi bölgenin tarihi, doğası ve sosyal hayatına dair detaylarla Osmanlı’nın kalbinde seyahate çağırıyor.

Evliya Çelebi Yolu, Caroline Finkel, Kate ,Clow, Donna Landry, Bursa Büyükşehir Bldy.yay.

Yol Aşkı Yürümenin Tarihi

Solnit’in kitabı, yürümek üzerine bütün başlıkları içeren özel bir tarih çalışması. İzleğini yarı-akademik bir bakışla sürdürmesi, türün diğer kitaplarından ayrılan noktası. Akıcı dili, araya serpiştirdiği bol öykü ile her meraklının kütüphanesinde olması gereken bir çalışma.

Yol Aşkı: Yürümenin Tarihi, Rebecca Solnit, Çeviri: Elvan Kıvılcım, Encore Yayınları

Yürümek. Evet

Yürüyen birini dikkatle gözlemlersek adım adım düşüncesine ulaşabilir, düşünen birini dikkatle izlediğimizde nasıl yürüyeceğini bilebilir miyiz? Yoğun yürüyorsak düşüncemiz azalır, yoğun düşünürsek yürüyüşümüz yavaşlar mı? Birincisini cevaplamak zor, ikincisi deneyimleyerek yanıtlayabileceğimiz bir soru. Bernhard’ın ise her ikisi için yanıtı: Evet. Yürüme, düşünme, felsefe, müzik, delilik kavramlarını içiçe ele alan yazar, tekrarladığı kelime ve cümleleriyle yavaşlayıp hızlanacağımız bir yürüyüşe çıkarıyor bizi.

Yürümek.Evet, Thomas Bernhard ,Çeviri: Sezer Duru,Yapı Kredi Yayınları

Filozoflar Nasıl Yürür?

Yürümenin bir alt kümesi olarak yürüyerek düşünenler azımsanmayacak bir rakama tekabül ediyor. Küçük fragmanlar halinde, hafızanın kancaları olarak iş görecek şekilde hazırlanmış bu kitap keyifli bir yolculuk vaat ediyor.


Filozoflar Nasıl Yürür?, Roger-Pol Droit ,Çeviri: Yavuz Baran, Hep Kitap

Seyahat ve Edebiyat

Siyasal İslam’ın bir sonucu olarak ortaya çıkan “hidayet romanları”nın işlevselliği eleştirel bakış açısıyla sunuluyor. Hidayet romanlarının dönemsel bir bilinci yansıttığına dikkat çeken Ahmet Sait Akçay, çalışmasında Müslümanların yakın dönemdeki dönüşümlerinin popüler kültürdeki yansımalarına dikkat çekiyor.

Seyahat ve Edebiyat, Cemile Sümeyra, Şule Yayınları

Yürümenin Felsefesi

“Yürümek spor değildir. Bir kez ayakları üzerine dikildi mi, olduğu yerde kalamaz insan.” Bazı kitapları okursunuz lakin bu kitabı okumakla kalamayacaksınız zira bir kez ayaklarınızın üstüne dikildiğinizin farkında bile olmayacaksınız. Gittiğiniz yerin nefes alacak bir orman ya da patika olmasına gerek yok sadece yürüyeceksiniz…

Yürümenin Felsefesi, Frederic Gros, Türkçesi: Albina Ulutaşlı, Kolektif Kitap

Yalnız Gezerin Düşlemleri

“İşte artık yeryüzünde yapayalnızım” diyen Rousseau kalabalıklar içinde kendine yapayalnız bir dünya kurmaya çalışırken -mecbur bırakılmış gibi görünse de- aristokrasiden soyutlanmış, içinde yaşadığı toplumda inzivaya çekilmiş değildir. Düşlemleri hiçbir şey yapmama görünümünde tarihe düşülmüş en büyük izlerdir.

Yalnız Gezerin Düşlemleri, J. J. Rousseau ,Çeviri: Reşat Nuri Darago, MEB Dünya Klasikleri

Doğal Yaşam ve Başkaldırı

Şehir insanın hayatının illaki bir anında başını alıp bir dağ başında yaşamak istediği hayalin gerçekleşmiş ve kendinden sonraki büyük şahsiyetleri etkileyen tüm dünyada felsefi düşünce adına başyapıt olan bir sivil itaatsizlik makalesi.

Doğal Yaşam Ve Başkaldırı, Henry Davıd Thoreau, Kaknüs Yayınları

İLGİLİ HABERLER