Jose Huertas: Hayatı, görmezden gelerek sahneye taşıyamazsın

Sanat Yönetmeni: José Huertas, Marta Fernández.
Sanat Yönetmeni: José Huertas, Marta Fernández.

José Huertas Flamenko Topluluğu, Miguel de Cervantes’in dünya edebiyatına kazandırdığı ölümsüz eseri Don Kişot’tan sahneye uyarladıkları muhteşem bir gösteri ile 16 Ekim’de Cemal Reşit Rey’de sanatseverlerle buluşacak. Biz de José Huertas ile kariyerini ve bu gösteriyi konuştuk.

Dans ve hayat. O, insanı ve kariyeri inşa eden ilk adımlardan konuşarak başlayalım söyleşimize…

Gençlikten bahsediyoruz o zaman. İnsanı inşa eden çocukluktan ve gençliğe geçiş günlerinden… Gençlikle ilgili ilk anılarım Endülüs’ten göç ettikten sonra yerleştiğim şehir Barselona’ya ait. Yani mekân olarak Barselona’da oldu ne olduysa… 6 yaşımda ilk kez dans ettiğimi hatırlıyorum; büyülü bir an olmalı bugüne kadar benimle geldiğine göre…

Şarkı söyleyenlerin geçmişlerine baktığımızda mutlaka karşımıza küçük yaşta eline mikrofonu alıp şarkı söyleyen bir çocuk çıkar. Siz, dansa olan yeteneğinizi nasıl keşfettiniz?

Sanırım bu hayatın akışı içerisinde doğal olarak gelişti. Birdenbire değil, hayatın matematiği içerisinde… Ansızın sahneye çıkıp dans etmedim. Sadece hayat bana en büyük tutkum ve mesleğim olan dansın bir parçası olma şansını verdi.

José Huertas Flamenko Topluluğu, Miguel de Cervantes’in dünya edebiyatına kazandırdığı ölümsüz eseri Don Kişot’tan sahneye uyarladıkları muhteşem bir gösteri ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na konuk olacak.
José Huertas Flamenko Topluluğu, Miguel de Cervantes’in dünya edebiyatına kazandırdığı ölümsüz eseri Don Kişot’tan sahneye uyarladıkları muhteşem bir gösteri ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na konuk olacak.

Bir şeyi sahneye aktarmak… Bu çok katmanlı bir zihin ve büyük bir çalışkanlığın sonucu olmalı. Gösterilerinizi nasıl oluşturuyorsunuz?

Her şey küçük bir fikirden, kıvılcımdan ortaya çıkar. O fikirler, tabii ki yılların yorgunluğunu ve görgüsünü de yanında getiriyor. Çok çalışmanın ve iyi bir ekibe sahip olmanın sonucu olarak bir vücut buluyor en nihayetinde. Sahne sanatlarında nitelikli bir ekibiniz yoksa “iyi fikirlerinizin de” bir önemi kalmaz.

Biraz da Don Kişot adlı gösterinizden bahsedelim. Bu asil şövalyenin hayatını nasıl yorumluyorsunuz?

Belki de Don Kişot korkularını yenmek için yel değirmenlerinin olduğu canavarları görmek istemiştir; belki de Don Kişot sevgili karısında aşkın saflığını aramıştır; belki de Don Kişot aklı başında ama yaşayabilmek için kendini bir deli olarak göstermek istemiştir. Ve elbette sadık arkadaşı Sancho da bazı nedenlerle onun çılgın hayatının yolunda ona eşlik ederken iç sesini bulmuştur. Benim Don Kişot versiyonum, tarihte deliliğine dalmış yalnız bir adam olarak kalan Don Kişot figürü temeline dayanıyor.

Antonio Gades, Aida Gomez gibi birçok önemli isimle ve önde gelen dans topluluklarıyla çalıştınız. Bu deneyimler kariyerinize nasıl katkı sağlıyor?

“José Huertas Flamenko Topluluğu – Don Kişot.”
“José Huertas Flamenko Topluluğu – Don Kişot.”

Tabii ki birçok profesyonelle çalıştığım için çok minnettar ve şanslı hissediyorum ancak kariyerime tamamen damgasını vuran benim öğretmenim ve idolüm Antonio Gades. Onun artistik anlayışını devam ettirmeye çalışıyor ve onun sorumluluğunu üzerimde hissediyorum.

Sahnede size kim eşlik edecek? Nasıl bir ekip izleyeceğiz?

Topluluk 2011 yılında kuruldu. Dansçılar, teknisyenler ve prodüksiyon ile birlikte 20 meslektaşımız var. Onlar işlerini çok iyi bilen harika ve profesyonel insanlar. Hepimiz aynı yönde kürek çekiyor ve izleyicilerimize en iyiyi sunmak için çabalıyoruz.

Dansçılar, teknisyenler ve prodüksiyon ile birlikte 20 meslektaşımız var.
Dansçılar, teknisyenler ve prodüksiyon ile birlikte 20 meslektaşımız var.

Peki geleceğin dansçılarına ne tavsiye edersiniz?

En önemlisi mesleğine sahip çıkmak. Hayatla ilgili her şeyden öğrenebilecek bir şeyler bulmak. Çünkü “yaşamı göremeden” yaşayamazsın.