Sınırları aşan bir adam: Johnny Cash

Johnny Cash Amerikalı rock ve country müziğini önemli ölçüde etkilemiş bir gitarist, söz ve müzik yazarı ve June Carter Cash'in eşiydi.
Johnny Cash Amerikalı rock ve country müziğini önemli ölçüde etkilemiş bir gitarist, söz ve müzik yazarı ve June Carter Cash'in eşiydi.

Johnny Cash, 1932'de ABD'nin Arkansas eyaletinde doğdu. Ailesi geçimini tarımdan sağlıyordu fakat yedi çocuk ve dönemin ekonomisi maddi durumlarını kötüleştirdi. Johnny beş yaşındayken kardeşleriyle beraber pamuk tarlasında çalışmaya basladı. Şarkılara dair ilk hatırladığı, annesinin tarlada söylediği ilahilerdi.

On iki yasına geldiğinde ne olmak istediğine karar vermişti. Gitar onu çok etkiliyordu. Onca yoksulluğa rağmen annesi, onun müzik eğitimi alabilmesi için uğraştı. Fakat bu eğitim sadece üç hafta sürdü. Hocası, klasik metodun onun yeteneğine zarar vereceğini düşünüyordu. Bunun üzerine kendi kendine söyleyip çalmaya devam etti.

Derin ve özgün sesi,
Derin ve özgün sesi,

Bu sırada hayatının dönüm noktalarından birini yasadı. Pamuk tarlasından dönüp atölyeye gittiği bir gün, kardeşi Jack elektrikli testereye kapılıp hayatını kaybetti. Babası bu durumdan Johnny'i sorumlu tuttu, hayatı boyunca onu onaylamadı. Johnny ise bu ölümden çok etkilendi, onu kurtarabilirdim duygusunu bir yara gibi taşıdı. Liseyi bitirdikten sonra evden ayrılmak için Texas'a gidip askerlik eğitimi aldı. Orada ilk esiyle tanıştı. Görev gereği Almanya'ya gitti. Burada tekrar müziğe yöneldi, bir müzik grubu kurdu fakat para kazanamadı. Bu durum, esi ile arasının açılmasının başlangıcı oldu.

Zamanla iyi yerlerde sahneye almaya basladı. Sonunda Elvis Presley'i keşfeden Sam Philips'in yanına gitti. "Cry! Cry! Cry!" şarkısını seslendirdi.

1955'te bu şarkıyla müzik piyasasına ilk adımını attı. Esas ünü "I Walk The Line" şarkısıyla kazandı.

Bu şarkı 43 hafta boyunca listelerde bir numara oldu. California'ya taşındı, bağımlılık sorunları bas göstermeye basladı, esinden ayrıldı. Müzisyen ve aktris olan June Carter'a aşık oldu. Sonunda istediği oldu, evlendiler. Carter, Cash'in koruyucu melegi gibiydi. Onu bağımlılıktan kurtarmaya çalıstı, hayatını düzene soktu. Yine de Cash ölene dek bağımlılığın onda bıraktığı izlerden muzdarip oldu, pek çok rahatsızlık yasadı.

Cash, 1955'te
Cash, 1955'te

1969'da The Johnny Cash Show programına basladı. Bu program müziğin yanı sıra toplumsal sorunlara değinmesi yönüyle farklıydı. Seneler geçtikçe country&folk müziğine olan ilgi azaldı, hip-hop devri basladı. Cash ise piyasaya yenilmedi, tek gitarla American Recordings albümünü yapıp tekrar gündeme geldi. Bu albümle Grammy ödülü kazandı.

Yaptığı son şarkı olan Hurt, dinleyicileri nakavt eden bir vedaydı. Eşi öldükten dört ay sonra vefat etti. Büyük aşkına ve kardeşine tekrar kavuştu belki de.