TeknolojiEski Apple çalışanı, sürücüsüz otomobil sırlarını çaldığı gerekçesiyle tutuklanabilir

Eski Apple çalışanı, sürücüsüz otomobil sırlarını çaldığı gerekçesiyle tutuklanabilir

Çin’e giden uçağa binerken yakalanan eski Apple çalışanı, şirketin sürücüsüz otomobil projesini çaldığı suçlamasıyla yargılanacak.

FERHAT AYDIN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Eski Apple çalışanı, sürücüsüz otomobil sırlarını çaldığı gerekçesiyle tutuklanabilir
Apple

Çin’e giden uçağa binerken yakalanan eski Apple çalışanı, şirketin sürücüsüz otomobil projesini çaldığı suçlamasıyla yargılanacak.

Apple, sürücüsüz otomobil projesini hiçbir zaman resmi olarak açıklamasa da bu projenin varlığı hemen herkes tarafından biliniyor. Bu proje hakkında resmi açıklama yapmayan şirket, en iyisini yapana kadar yanlışlıkla oluşacak durumlara karşı sorumluluk yaşamak istemiyor olabilir.

Ticari sırları çalan biri olarak suçlanıyor

Son yaşanan olayda, eski çalışanının belge çalması durumu bu projenin varlığını daha da belirgin hale getirdi. Federal savcılar, Çin’e giderken Mineta San Jose Uluslararası Havalimanı’nda federal yetkililer tarafından yakalanan eski Apple çalışanı Xiaolong Zhang’ı ticari sırları çalan biri olarak suçladı.

Babalık izni aldıktan sonra Apple'dan ayrılıp Çin'e taşınacağını söyledi

Xiaolong Zhang, Apple’ın 2015 yılının Mayıs ayında otonom otomobil projesi için donanım ve yazılım tasarlamaya başladı. Hakkında oluşturulan suç dosyasında Zhang’in sensör verilerini analiz etmek için devre kartlarını tasarladığı ve test ettiği yazıyor. 1 Nisan’da babalık izni alan Zhang’in 30 Nisan’da işe döndüğünde amirine giderek işte ayrılacağını ve Çin’e taşınacağını bildirdi. Bu ayrılışın ardından bir açıklama yapan Zhang, daha sonra XMotor olarak da bilinen Xiaopeng Motors’ta çalışmak üzere Apple’dan ayrıldığını belirtti.

Zhang, ticari sır hırsızlığı suçundan suçlu bulunursa, 10 yıl hapiste ve 250 bin dolar para cezasına çarptırılacak.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
FERHAT AYDIN GZT Editörü

GZT’de teknoloji editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "CEO Hikayeleri" ve "Bin Oyunluk Kaset" programlarını hazırlıyor. Elon Musk denince onun için akan sular durur. Ferhat’a ferhat.aydin@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz