Facebook, "Anlık Videolar" özelliğini test etmeye başladı

Facebook, mobil internet kullanıcılarının kotadan tasarruf etmesini sağlayan "Anlık Videolar" özelliğini devreye sokmaya hazırlanıyor; işte konuya ilişkin detaylar...

Facebook,

Facebook

Gerek Android gerekse iOS mobil uygulamaları için yayınladığı güncelleştirmelerle yepyeni özellikler sunmaya devam eden Facebook, son olarak "Anlık Videolar" sistemiyle kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Şu anda test aşamasındaki bu özellik, esasında "Anlık Makaleler" özelliğiyle benzer yapıda denilebilir. Zira kotadan önemli bir oranda tasarruf sağlayan "Anlık Videolar" özelliği, internet ya da daha doğrusu mobil veriye olan bağımlılığı en aza indirgemeyi hedefliyor.

Şimşek simgesiyle gösterilen

Şimşek simgesiyle gösterilen "Anlık Videolar" özelliği, esasında kullanıcıların ay sonunda sürpriz faturalarla karşılaşmasını da önlemiş oluyor. : )

Yenilenen Facebook uygulaması, Wi-Fi (kablosuz internet bağlantısı) noktalarında veri paketleri çekerek arka planda sessiz sedasız çalışırken ana sayfada yer alan videoların sonradan oynatılması için gereken internet bağlantısını elde ediyor. Daha sonrasında ise kullanıcılar videoları izlerken mobil internet bağlantısından çok önemli bir oranda tasarruf sağlamış oluyor.

Dünden bugüne Facebook: İlk halini görünce çok şaşıracaksınız

Dünden bugüne Facebook: İlk halini görünce çok şaşıracaksınız

Facebook, kurulduğu günden bugüne değişimlerini sürdürüyor; peki ama Facebook'un ilk hali nasıldı?

En güvenli mesajlaşma uygulaması hangisi?

En güvenli mesajlaşma uygulaması hangisi?

WhatsApp, Messenger ya da iMessage; en çok kullandığınız uygulamalar aslında sandığınız kadar güvenli değil!

Böylece aslında düşük mobil kotası gereği Facebook’tan video izleyemeyen kullanıcılar da video içerikleri görüntüleyebilir hale geliyor. Anlık videolar, önümüzdeki yıllarda video platformuna dönüşmeyi hedefleyen Facebook için çok önemli bir adım. Üstelik özel bir simgeyle belirtilen "Anlık Videolar" sisteminde alt kısma da mobil internet kotasından harcama yapılmadığı notu düşülmüş durumda.

Android ve iOS uygulamaları için güncellemenin ne zaman yayınlanacağı şimdilik bilinmese de akıllı telefon ya da tabletlerde depolanan videoların kapasite sıkıntısı oluşturabileceği aşikar. Dolayısıyla izlenen videoların mobil uygulamalarda bu kategoriden çıkarılarak cihazlardan silinmesi gerekebilir.