Teknoloji iPhone'larda kulaklık çıkışının yanındaki delik ne işe yarıyor?

iPhone'larda kulaklık çıkışının yanındaki delik ne işe yarıyor?

Neredeyse ilk iPhone'lardan bu yana kulaklık çıkışının yanında minik bir delik yer alıyor. Milyonlarca kullanıcının gözünden kaçan bu "minik detay" esasında çok önemli bir görevi yerine getiriyor. İşte kulaklık çıkışının hemen sağ tarafında yer alan minik deliğin asıl işlevi...

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
iPhone'larda kulaklık çıkışının yanındaki delik ne işe yarıyor? iPhone'larda kulaklık çıkışının yanındaki delik ne işe yarıyor?
iPhone mikrofon

Neredeyse ilk iPhone'lardan bu yana kulaklık çıkışının yanında minik bir delik yer alıyor. Milyonlarca kullanıcının gözünden kaçan bu "minik detay" esasında çok önemli bir görevi yerine getiriyor. İşte kulaklık çıkışının hemen sağ tarafında yer alan minik deliğin asıl işlevi...

Apple, birkaç yılda bir iPhone'ların tasarımında önemli yenilikler gerçekleştirse de bazı detaylar tamamen aynı kalıyor. Neredeyse ilk iPhone'lardan bu yana asla değişmeyen ve yerini kaybetmeyen kulaklık çıkışının yanındaki minik delik gibi...

Yıllardır iPhone kullanan kişilerin dahi gözünden kaçabilen bu detay, bazı kişiler tarafından da "reset düğmesi" şeklinde biliniyor ama bu doğru değil. Kulaklıkçıkışının yanındaki bu minik delik aslında çok önemli bir görevi üstlenen ikinci bir mikrofon.

0. İkinci mikrofon ne işe yarıyor?
İkinci mikrofon ne işe yarıyor?

iPhone'lardaki bu ikinci mikrofon, gürültü engelleyici görevini üstleniyor. Gürültü engelleyici mikrofonlar çevredeki seslerin azaltılmasını ve görüşme yapan kişinin sesinin karşı tarafa daha net iletilmesini sağlıyor. 

0. iPhone'lardaki aktif gürültü engellemeli mikrofon nasıl aktif edilir?
iPhone'lardaki aktif gürültü engellemeli mikrofon nasıl aktif edilir?

iPhone'larda kulaklık çıkışının hemen yanında bulunan aktif gürültü engellemeli mikrofonu aktif etmek için küçük bir ayar yapmak yeterli. Bunun için öncelikle Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik bölümüne geçiş yapmak gerekiyor. Akabinde "İşitme" seçenekleri altında yer alan "Telefon Gürültüsünü Gider" seçeneğini aktif etmek yeterli. 

Telefon Gürültüsünü Gider seçeneğinin hemen altında "gürültü giderme, alıcıyı kulağınıza doğru tutarken telefon görüşmelerindeki çevre gürültüsünü azaltır." açıklaması da yer alıyor. Hepsi bu kadar. Bu işlemi gerçekleştirerek telefon görüşmelerinde arka plandaki gürültülerin karşı tarafa daha az gitmesi sağlanabiliyor.  

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz