TeknolojiMahkemeye delil olarak sunulan 'Apple Watch verileri' katili ortaya çıkardı

Mahkemeye delil olarak sunulan 'Apple Watch verileri' katili ortaya çıkardı

Avustralyalı Myrna Nilsson’ın cinayetine dair detaylar, kolundaki Apple Watch verileri sayesinde ortaya çıktı.

FERHAT AYDIN GZT
Mahkemeye delil olarak sunulan 'Apple Watch verileri' katili ortaya çıkardı
Apple Watch

Avustralyalı Myrna Nilsson’ın cinayetine dair detaylar, kolundaki Apple Watch verileri sayesinde ortaya çıktı.

Üzerinden yaklaşık 2 yıl geçen cinayette 57 yaşındaki Myrna Nilsson sopa ile aldığı darbeler sonucunda feci şekilde öldürülmüş ve oldukça kötü bir halde sokakta bulunmuştu. Cinayetle ilgili polise ifade veren yeğeni Caroline Nilsson, kadının trafikte bir grup adamla tartıştığını ve o adamlar tarafından eve kadar takip edildiği söylemişti. Eve gelen polislere de farklı ifadeler veren Caroline Nilsson, yetkilileri şüphelendirmiş ve yaşlı kadını öldürmekte suçlanmıştı.

Yeğen Nilsson’un anlattıklarına göre öldürülen yaşlı kadın, saldırganlar ile 20 dakika boyunca tartışmış ve cinayet günü saat 19:13’e kadar hayattaymış. Ancak öldürülen kadının kolundaki Apple Watch, anlatılanın tam tersi veriler kaydetmişti.

Bunu öğrenen Savcı Carmen Matteo, yaşlı kadının kolundaki nabız ölçme özelliği olan Apple Watch verilerini mahkemeye sundu. Çünkü öldürülen kadının olay anında yaşadığı heyecandan dolayı artan kalp atışı ve öldükten sonra saatin nabız ölçümü yapamayışı gibi veriler, Caroline Nilsson’un anlattığı saatlerle uyuşmuyordu.

Dava hakiminin Apple Watch verilerini delil olarak kabul eden dava hakimi, katilin yeğen Caroline Nilsson olduğunu ortaya çıkardı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
FERHAT AYDIN GZT Editörü

GZT’de teknoloji editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "CEO Hikayeleri" ve "Bin Oyunluk Kaset" programlarını hazırlıyor. Elon Musk denince onun için akan sular durur. Ferhat’a ferhat.aydin@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz