TeknolojiWhatsApp'ta yeni bir güvenlik açığı daha ortaya çıktı

WhatsApp'ta yeni bir güvenlik açığı daha ortaya çıktı

Alıntılama sistemindeki güvenlik açığı, dünyanın en fazla kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'taki tehlikeyi net bir şekilde ortaya çıkarıyor. Ayrıntılar haberimizde:

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
WhatsApp'ta yeni bir güvenlik açığı daha ortaya çıktı
WhatsApp

Alıntılama sistemindeki güvenlik açığı, dünyanın en fazla kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'taki tehlikeyi net bir şekilde ortaya çıkarıyor. Ayrıntılar haberimizde:

Dünyanın en fazla tercih edilen mesajlaşma uygulaması WhatsApp, güncellemelerle yepyeni özellikler sunmaya devam ediyor. Ancak bir yandan da uygulamanın 'güvenlik açıklarına' dair haberler ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz dönemlerde bağımsız birçok şirketin gerçekleştirdiği 'en güvenli mesajlaşma uygulaması' araştırmalarında listenin sonunda yer alan WhatsApp, benzer etkiyi devam ettiriyor gibi görünüyor. Keza yeni haberler de güvenlik açıklarını kullanıcılara tekrardan göstermiş oluyor.

WhatsApp aslında sanıldığı kadar güvenli değil!

Evet; WhatsApp yıllar önce 'uçtan uca şifreleme' özelliği sayesinde önemli bir güvenlik kalkanı oluşturdu. Bu sistem sayesinde mesajlar gönderen ve alıcı arasında kalıyor. Haliyle bu noktada üçüncü kişilerin uygulamalara erişmesi söz konusu olmuyor.

Check Point Software Technologies isimli güvenlik şirketi aslında WhatsApp,'ın alıntılama özelliğinde çeşitli güvenlik sorunları meydana geldiğini gösteriyor. Hacker'lar, uyguladıkları bir yöntem sayesinde mesaj içeriğini ya da gönderen kişiyi kolaylıkla değiştirebiliyor. Üstelik bu 'hackleme' doğrudan video haline getirilip YouTube'a da yüklenmiş durumda.

WhatsApp kullanımı için rehber erişimi şart. Dolayısıyla kişi listeniz mutlaka metadata şeklinde saklanıyor ve dolayısıyla üçüncü parti kişilerle paylaşılabiliyor. Her iki günde bir SMS şeklinde gelen reklam mesajları da tam olarak buna benzer sebeplerden ortaya çıkıyor. En önemli ayrıntılardan birisi ise yedekleme. WhatsApp'ın Google ya da iCloud'a yedekleme sistemi 'uçtan uca şifreleme' kapsamında yer almıyor; yani verilerin yedeklendikten sonra şifrelenmesi mümkün değil. Bu veriler üzerinden analiz edilen WhatsApp'ın güvenlik skoru 5 üzerinden 2.5.

REKLAM
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz