AKM'nin yeni projesi, mimarı Hayati Tabanlıoğlu'nun oğluna emanet
AKM'nin yeni projesi, mimarı Hayati Tabanlıoğlu'nun oğluna emanet

AKM'nin yeni projesi, mimarı Hayati Tabanlıoğlu'nun oğluna emanet

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin projesini, binanın eski mimarı Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu Murat Tabanlıoğlu çizdi. Kapılarını 2008'de kapatan AKM'nin yeni proje tanıtım programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşmişti. Ödüllü mimar Murat Tabanlıoğlu, 1969'da AKM'yi yapan mimar Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu. Tabanlıoğlu Mimarlık; Beyazıt Devlet Kütüphanesi renovasyon projesi, Bodrum Havalimanı, Kazakistan Astana'daki tren istasyonu, Senegal Dakar Kongre Merkezi gibi uluslararası ödüller alan projeleriyle biliniyor. Oğul Tabanlıoğlu, babasının imzasını taşıyan binayı, yeniden yapmak için kolları sıvadı ve videoda izleyeceğiniz muhteşem proje ortaya çıkmış oldu.

2019'da bitirilmesi planlanan bina, dünyanın sayılı kültür komplekslerinden biri olacak. 2 bin 500 kişilik opera binası ile dünyanın en büyükleri arasına girecek. Aynı zamanda 800 kişilik konser salonu, tiyatro salonu, oda tiyatrosu, kütüphaneler, kafeler ve restoranlarla birlikte 365 gün kullanabilecek bir bina olacak. Etkinlikler dev ekranlarla dışarıdan da izlenebilecek.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz