Doğu Türkistan: Toplama kampının tanıkları anlatıyor…

GZT, Uygur Türkleri'ne karşı Çin'in uyguladığı zulmü 'İçerisi' ve 'Dışarısı' ile mini belgeselde gözler önüne seriyor. İlk bölümde Doğu Türkistan'da yaşayan tanıklarla konuştuk. Yaşadıkları zulmü tüm gerçekliğiyle aktaran tanıklar yaşanan olayların vehametini de gözler önüne sermiş oldu. Türkiye'nin gündemini meşgul eden Doğu Türkistan'da neler oluyor, Urumçi'de katliam mı var, Uygur kamplarında ne var gibi soruların cevabını tanıklardan dinleyeceksiniz.

Gülbahar Celilova: Orada 14 yaşından 80 yaşına kadar bayanlar gördüm. Hepsinin ayaklarında 5 kiloluk zincirler vardı. Niye pranga taktılar dedim, biz de bilmiyoruz bizi de buraya kapattılar dediler.

Rukiye Parat: Benim 2 abim ve onların 3 arkadaşını toplamda 5 kişiyi gözlerimin önünde kurşuna dizdiler.

Abdürrahim Emin: 2017'de bir haber geldi bana yılbaşında. 2 çocuğum oynuyorken yolda, mahallemde, Çin polis arabası geldi dedi. Onları vurdu dedi. Biri şu anda öldü, biri hastanede dedi. Ama öldü dediği hangisi, hastanedeki ağır yaralı olan hangisi haberim yok ki.

Zahide Ruizi: Yani haberler geliyor. Çok işkence var içeride diyor. Kadınlar çırılçıplak orada diyor. Erkeklerle beraber diyor. Yiyecek yok diyor.

Doğu Türkistan mini belgeselinin tamamına GZT YouTube kanalından da ulaşabilirsiniz.