Furkan Gençoğlu :Sonra Bir Uyandım/2 – Pisa-Floransa
linkName
FURKAN GENÇOĞLU
GZT YAZARI
1993 yılında Kocaeli İzmit'te dünyaya gelen Furkan Gençoğlu ilk ve orta öğrenimini İzmit'te gördü. Lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde tamamladı. Pınar Yayınları Dergi Grubu bünyesinde editörlük, yayın yönetmenliği, yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra eğitim hayatını devam ettirmek üzere yurtdışına gitti. İyi derecede İngilizce bilen Gençoğlu İngiltere'de medya alanında eğitim çalışmalarına devam etmektedir. devamı

Sonra Bir Uyandım/2 – Pisa-Floransa

furkangencoglu
FURKAN GENÇOĞLU
GZT YAZARI

Sonra bir uyandım PİSA’dayım. Güneşli bir sonbahar sabahına gece tanıştığım Fransız postacı Carlo’nun tıkırtısı ile uyandım. Geceyi PİSA train station hostelde geçirdim. Çünkü PİSA tren istasyonundan Floransa’ya 45 dakika gibi bir sürede geçebiliyorsunuz. Sınırlı saatlerim var bu yüzden PİSA için tek hedefim PİSA kulesini görüp ilk trenle rönesansın başkenti Floransa’ya geçmek. Bu yüzden Pisa’nın geniş caddelerinde adımlamaya başlıyorum. İyi bir gezginin çantasının bir cebinde her zaman energy barlar ve muz olur. Çünkü zor zamanlarınızda bunlardan güç alırsınız. Muz ve energy bar ile yolda yürüyerek kahvaltımı yapıyorum.

PİSA Akdeniz kenarına yuvalanmış bir Rönesans şehri. Buraya uçakla gelirseniz Galilei havalimanına iniyorsunuz çünkü dünya yuvarlaktır diyen Galileo Galilei PİSA’lı. Havalimanından tren istasyonuna 15 dakika yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Yurtdışına çıkmadan maps.me uygulamasını indirin ve kaybolmayın. Çevrimdışı map uygulamaları bazen hayat kurtarır çünkü internet her zaman her yerde erişilebilen bir şey değildir. Tren istasyonundan dümdüz yürümeye devam ediyorum. İşte Arno nehri ve çevresine yuvalanmış İtalyan rönesans mimarisine ait yapılar. Dümdüz yürümeye devam ediyorum ve eğik bir kule gözüme çarpıyor.

Pisa Tower
Pisa Tower

Arno nerhri
Arno nerhri
1987 yılında UNESCO dünya miras listesine alınan Piazza Dei Miracoli Meydanındayım . PİSA kulesi bu meydanın içinde. Yanında büyük bir katedral var.  Kulenin yapımında sadece mermer kullanılmış. 8. Katında çan bulunuyor. 294 basamağı çıkarak kulenin en üstüne çıkılabilir. Kuleye çıkmanın bedeli 20 Euro. Tabi benim sokağa atılacak fazladan 20 Eurom yok. Başlıyorum kulenin önünde abuk sabuk hareketler yapan ve fotoğraf çektiren turistlere. Buraya gelmeden bunu asla yapmayacağım dedim ve gerçekten yapmadım. Efendi gibi selfie çubuğumla fotoğrafımı çektim ve alandan uzaklaştım. Meydanın hemen çıkışında onlarca hediyelik eşya standı bulabilirsiniz. 1 eurodan başlayan fiyatlarla sevdiklerinize anahtarlık, magnet, minik heykeller, tişörtler, polarlar vs. alabilirsiniz.

PİSA için bence 1 tam gün ayırmaya gerek yok. Bu yüzden yüzümü tekrar tren istasyonuna çeviriyorum ve adımlarımı hızlandırıyorum. Şimdi gelelim bir aplikasyonun önemine daha. GOEURO diye bir program var arkadaşlar. Bu program ile Avrupa içinde bir şehirden diğerine gitmek için uçak-tren-otobüs seçeneklerinin tüm imkanlarını “en ucuz ve en hızlı” şeklinde ayrımlar ile öğrenebiliyorsunuz. İtalya belki dünyada demiryolu taşımacılığının en güzel biçimde yapıldığı ülkelerin başında geliyor. Bu yüzden benim yüzüm hep tren istasyonlarına dönük oldu.

Yarım saatte bir PİSA’dan Floransa’ya tren kalkıyor. Floransa’ya İtalyanlar Firenze diyorlar. Yani siz Firenze trenine bineceksiniz. Bilet bedeli 8 Euro. İtalya’da tren garlarında biletmatik bankoları var. Oradan İngilizce dil seçeneğini kullanarak biletlerinizi alabilirsiniz. Ya da GOEURO kullanın farketmez. Şimdi önemli bir yol ayrımına geldik. Bu bilgi önemli çünkü bunu öğrenmezseniz sürünebilirsiniz. Floransa’da iki ana tren istasyonu var. Campo di Marte ve Santa Maria Novella. Sakın Firenze yazısını görüp Campo di Marte istasyonunda inmeyin. Burası hızlı tren aktarma merkezi gibi bir şey. Örneğin Roma’dan gelip Milano’ya devam eden trenler Floransa merkeze girmeden Floransa yolcularını bu istasyonda indiriyor. Siz Floransa’ya gidiyorsanız Santa Maria Novella istasyonunda ineceksiniz.

Ben de Santa Maria Novella istasyonunda indim. Karnım hafif acıkmıştı ve şehirle ilgili en ufak bir bilgim ve gezi rotam yoktu. Klişe ama ben de şehrin sokaklarında kaybolup şehri keşfetmeyi seven gezginler kervanının bir üyesiyim. Bu yüzden  gardan ayrılıp daldım bir caddeye. Floransa’da her yer tarihi yapı desek yalan söylememiş oluruz. Adeta bir açık hava müzesi işlevi görüyor. Yaklaşık 2 km yürüdükten sonra Floransa’yı ikiye bölen bir nehir var ve bu nehir PİSA’yı da ikiye bölüyordu. Evet doğru tahmin ettiniz ARNO nehri. Arno nehrinin kenarında bir pizzacıda mola veriyorum. Müslüman olduğum için şüpheli şeylerden uzak duruyorum ve Margarita pizzamı söylüyorum. İtalya’da gerçekten her şehirde neredeyse Pizza yedim ve ben İtalyanların Pizza işinde abartıldığı kadar iyi olduklarını düşünmüyorum. Benim kendi hazırladığım pizzalar daha lezzeti. Hemen bu pizzacının yanında hayatımda yediğim en harika dondurmalardan birini tadıyorum. Bu arada Margarita pizzalar 6 euro civarında ve bizim orta boy pizzalar büyüklüğünde. Dondurma ise orta boy kap 3.5 euro. 

Köprü Floransa
Köprü Floransa
Arno nehri kenarında adımlamaya devam ediyorum. Ponte Vecchio köprüsü karşıma çıkıyor. Gerçekten on numara köprü yani.  Üstünde ufak dükkanlar var genelde saatçiler ve kuyumcular kullanıyor. Önünde hemen güzel bir selfie yakalıyorum. Köprü Medicilerin sarayı ile Uffizi arasında bağlantıyı sağlıyor. II. Dünya savaşında şehirde yıkılmayan tek köprü burasıymış.

Şimdi Mediciler dedik bunu açmamız lazım çünkü siz diyorsunuz kim kardeşim bu Mediciler. Efendim Mediciler Floransa’yı Floransa yapan ve Avrupa Rönesansına çok sağlam imza atan bir orta çağ burjuva ailesi. Tüm Avrupa’dan en önemli mimarları, heykeltraşları, şairleri vs. Floransa’ya toplayıp onlara sanat yapma imkanı tanıyorlar. Ve Floransa böylelikle Rönesans Başkenti oluyor. Michelangelo, Leonardo Da Vinci bu yetenekli insanların en ünlüleri.

Medicilerin mirası Floransa sokaklarında adımlamaya devam ediyorum. Şehrin her yerinde heykeller karşısınıza çıkıyor. Çakma Venedik Eskişehir’in ihale usulü alınan heykelleri gibi değil ha hakiki tarihi heykellerden bahsediyorum. Bu yürüyüş güzel bir yere çıkacak derken karşıma muhteşem Floransa katedralini ve  Giotto’nun Çan Kulesi’ni içinde barındıran Duomo meydanı geliyor. İnşası 1359 yılında tamamlanan Giotto’nun Çan Kulesi, Floransa Katedrali‘nin hemen yanına yer alıyor. En yüksek noktası 84,7 metre olan çan kulesinin en üst noktasında yer alan seyir terasına 414 basamakla çıkabilirsiniz. Asansörün olmadığı yapıya çıkmak oldukça zahmetli olsa da en üst noktadan Floransa’nın muhteşem manzarasını seyredilebiliyormuş. Tabi ben bu zahmete girişmedim. 

Duoomo
Duoomo
Floransa katedralinin devasalığı beni büyülemişti. Hele yanında sokak sanatçısı bir amcamız kemanıyla şov yapmaya başlayınca duygulandım ve hüngür hüngür ağlama noktasına geldim. Rönesans sanırım beni duygusallaştırmıştı. Şaka şaka efendi gibi 15 euro verip biletimi aldım ve katedrale girdim. Floransa Katedrali’nin inşasına 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından başlanmış. Dış kısmı çok görkemli olmasına rağmen içi o kadar görkemli değil. Katedralin ilk adı Santa Maria del Flore imiş  bu arada.

Yere resim çizen amatör sanatçılar var. Floransa zaten Amatör sanatçı cenneti ve tabi kendi çapında bir moda şehri. Dünyaca ünlü italyan moda markalarının görkemli dükkanları var. Fakat Duomo’dan Tren istasyonuna giderken bir sokak var muhakkak görmenizi tavsiye ediyorum. Hem bu sokakta Floransa’nın ve İtalyan mutfağının tüm lezzetlerini tadabileceğiniz devasa bir yemek festival binası da var. Sokakta envai çeşit kemer, cüzdan ve çantalar satılıyor. Rengarenk standların güzelliği beni cidden büyüledi. Öyle büyük rakamlar vermenize gerek yok. 10 euroya çok rahat güzel bir cüzdan alabilirsiniz veya 8 euroya bir kemer. 

Sokak sanatı
Sokak sanatı
Peki kardeşim biz ta Floransa’ya geldik Davud Heykelini görmeden mi gideceğiz diyorsanız haklısınız. Davud heykeli Michalengelo’nun en ünlü eseri. Büyük bir replikası  Piazzale Michelangelo’da bulunuyor. Fakat aslının ki bence o da replika Akademi Galerisinde sergileniyor. İddaalara göre aslı yerin yedi kat dibinde bir mahzende muhafaza ediliyormuş. Bu nü heykel, İncil’de Goliath’ı öldüren kahramanı betimlemekteymiş. 20 euro karşılığında akademiyi gezip heykeli inceleyebilirsiniz.

Oldukça yoruldum ve Tren istasyonuna doğru adımlayıp İstasyon’nun yanındaki McDonalds amcaya çöktüm kaldım. GoEuro’dan Roma biletimi aldım. Hızlı tren 47 Euro para isteyince mecbur 3.5 saatte giden kara trene 21 Euro karşılığında kestirmek zorunda kaldım ve bu bana ders oldu. Biletleri önceden almalıymışız çünkü İtalya’da dinamik fiyat tarifesi uygulanıyormuş.

Roma’da görüşmek üzere.

Floransa-Furkan Gençoğlu
Floransa-Furkan Gençoğlu

1993 yılında Kocaeli İzmit'te dünyaya gelen Furkan Gençoğlu ilk ve orta öğrenimini İzmit'te gördü. Lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde tamamladı. Pınar Yayınları Dergi Grubu bünyesinde editörlük, yayın yönetmenliği, yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra eğitim hayatını devam ettirmek üzere yurtdışına gitti. İyi derecede İngilizce bilen Gençoğlu İngiltere'de medya alanında eğitim çalışmalarına devam etmektedir. devamı

Tüm Yazıları
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz