Şeyma Özin:Girişimin şahikası nerede saklı?
linkName
ŞEYMA ÖZİN
GZT YAZARI

Girişimin şahikası nerede saklı?

seymaozin
ŞEYMA ÖZİN
GZT YAZARI

Cesur bir girişimcinin ilk işi, pazardaki boşlukları fark etmektir. Önce pazara hangi alandan giriş yapabileceğini araştırır.Tüketicinin memnuniyetsiz olduğu alanları bulmaya çalışır, bir çözüm üretir ve pazara girer. Tabi ki, bu yazıldığı kadar kolay bir süreç değildir, bu sürecin korkutucu ve zor bir süreç olduğunu söylemekte yarar var.

Özgün bir esin, tek başınalık, kısıtlı para, biraz şans ve uzun bir süre; tüm bunlara ihtiyaç var.

Ayrıca bu, sadece bir kişi tarafından tasarlanmış bir çözüm olmak zorunda da değil. Pazar araştırması sonucu, toplumsal bir süreçten geçerek ve networking yoluyla bir istişareye varılarak yol haritası çizilebilir.

Dolayısıyla inovasyon[1], salt bir süreç değildir. Farklı bağlantıların interaktif olarak birbirleriyle iletişime geçmelerinin bir sonucudur.

Fiat Mio: Açık Kaynak Kodlu İlk Araba
Fiat Mio: Açık Kaynak Kodlu İlk Araba

Fiat Mio, 100’den fazla ülkede, binlerce fikrin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş ilk araba. İnovasyon fikirlerinin sürece şekil verdiği ve binlerce fikrin entegre etkileşimiyle oluşturulduğu Fiat Mio çalışması Dr. Cristina Mele ve Dr. Tiziana Russo Spena tarafından yürütüldü.

Sosyal Bir Söylem Olarak Gıda

Konuya bir de gıda endüstrisi açısından bakalım. Gıda endüstrisindeki aktörler, aynı zamanda bu endüstrinin tüketicisi konumundadır. Gıda endüstrisi, sosyal bir söylemi ortaya koyarken sadece kendisinden yararlanmaz. Bu sosyal söylemi; televizyon, internet, bloggerlar, sporcular, beslenme uzmanları, çiftçiler hep birlikte oluşturur. Sosyal ve kültürel zeminden beslenen yeni fikirler geliştirerek , yeni “kalite bakış açıları”, yeni meşruiyetler ve söylemler geliştirirler.

Başladığımız yere dönecek olursak bunun bir süreç değil, her şeyin bir araya gelerek bağlantı ve biliş yoluyla bağları kurmasıyla oluşan bir sonuç olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü biliş (knowing), bilginin aksiyona geçme halidir. Birlikte yaratılmıştır. Bu sayede dijital girişimciler artık, pazara şekil veren konumundadır. Dijital girişimciler, yeni inovasyon yollarını insanlara yayarak, genişleterek ve bu yolları destekleyerek pazara şekil verir. Biliş dediğimiz şey tüm bu süreçlerin toplamıdır.

  • [1] İnovasyon, toplumsal, kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması anlamındadır
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz