linkName
TUNCAY GÜNEŞ
GZT YAZARI
Okumayı ve araştırmayı seven Tuncay, bir yandan doktora eğitimini sürdürürken bir yandan finans üzerine özel bir şirkette çalışmaktadır. Finansal okuryazarlık konusunda çevresini bilinçlendirmeye çalışırken, kurumsal finans ve makroekonomi üzerine kendini geliştirmektedir. Finansı sadece meslek olarak değil hayat amacı olarak seçmişve bu yolda elinden gelen çabayı göstermektedir. Yazarlık konusunda ve bildiklerini paylaşma konusunda son derece heveslidir.devamı

Güçlü Sermaye Piyasası için neler yapmalı

tuncaygunes
TUNCAY GÜNEŞ
GZT YAZARI

Sermaye piyasasında yapılan yatırımlar ülkemizin büyümesi ve dünya ile rekabet edebilmesi için son derece önemlidir.

Ülkemizin sermaye piyasasındaki oyuncuları 1- Aracı Kurumlar 2-Portföy Yönetim şirketleridir. Ve bu şirketler fon yönetimi ile faaliyet göstermektedir. Bu fonlar kendi içinde Konvansiyonel fonlar ve Serbest fon (Hedge fon) olarak 2’ye ayrılmaktadır.

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 200 bin civarındadır. Ve bunların 80 bini 50.000 TL’nin üstünde yatırım yapmaktadır. Ülke genelinde sermaye piyasalarının payı ekonomik etki açısından % 5-6 civarındadır. Sermaye Piyasalarında yönetilen portföyün milli hasılaya oranı % 3,5’tir. Bu rakamlar sermaye piyasalarında büyük bir potansiyel olduğunun göstergesidir. Bu potansiyeli ülke yatırımcısı dışında bizlerinde iyi değerlendirmesi gereklidir.

Sermaye piyasası devlet tarafından son yıllarda daha çok desteklenmekte ve yatırımcıyı bu piyasaya teşvik etmektedir. Bizlerde bu aşamada finansal okur-yazarlık anlamında kendimizi geliştirmeliyiz. Ülkemiz ekonomik büyümede %5’in altına indiğinde işsizliğin arttığını düşünürsek bu hepimizin ortak görevidir. Yaptığımız yatırımları arazi, arsa gibi yatırımlar dışında halka arz olan borsada işlem gören firmaların hisse senetlerine veya fonlara yönlendirmeliyiz.

Haftaya görüşmek dileğiyle,

Tuncay Güneş

TUNCAY GÜNEŞGZT YAZARI

Okumayı ve araştırmayı seven Tuncay, bir yandan doktora eğitimini sürdürürken bir yandan finans üzerine özel bir şirkette çalışmaktadır. Finansal okuryazarlık konusunda çevresini bilinçlendirmeye çalışırken, kurumsalfinans ve makroekonomi üzerine kendini geliştirmektedir. Finansı sadece meslek olarak değil hayat amacı olarak seçmiş ve bu yolda elinden gelen çabayı göstermektedir. Yazarlık konusunda ve bildiklerini paylaşma konusunda son derece heveslidir.devamı

Tüm Yazıları

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.