İhracatta ilk 10’da olmayı hedefliyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mustafa Gültepe.
Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mustafa Gültepe.

Türkiye pandemi sürecinde tedarik zincirinin kırılmasının ve yüksek navlun maliyetlerinin etkisiyle 2021’de yoğun bir siparişle karşı karşıya kaldı. Siparişlerdeki bu artış ihracatımıza da olumlu yansıdı ve 2021’i 225 milyar dolar gibi bir rekor ihracatla kapattık. 2022’ye ihracattaki bu ivme ile başladık ve yıl sonu için 250 milyar dolarlık bir hedef koyduk.

İhracatçılarımız özellikle yılın ilk yarısında çok başarılı bir performans ortaya koydu. Paritenin olumsuz etkisine rağmen ihracatımızı çift haneli oranlarda büyütmeyi başardık. Ancak yılın ikinci yarısı ile birlikte Avrupa’daki enerji krizi ve resesyon beklentisi nedeniyle bazı sektörlerin siparişlerinde düşüş başladı. Hazır giyim ve tekstil gibi sektörlerde fiyat tutturma konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle pandemi döneminde gelen siparişlerin önemli bir kısmı Hindistan ve Pakistan gibi ülkelere kaydı. Bir takım olumsuzluklar olmakla birlikte 11 ayı hedeflerimizin üzerinde bir performansla geçirdik. Kasım’ın son haftasına girmeden 2021’in yıllık ihracat hacmine ulaştık. Ocak-Kasım döneminde ihracatımızı yüzde 13,9 artışla 231,2 milyar dolara çıkardık. İnşallah aralık ayını da en iyi şekilde tamamlayıp 250 milyar dolarlık hedefi geçmenin gururunu paylaşacağız. Euro/Dolar paritesi nedeniyle bu yıl 13 milyar doların üzerinde bir kaybımız var. Parite 2021 ortalamalarında seyretseydi ve ikinci yarıdaki sipariş kayıpları olmasaydı bu yıl 270 milyar dolara ulaşabilirdik.

Bizim ihracatta büyük hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaşmak için yeni yatırımlarla kapasitemizi artırmak, teknolojimizi yenilemek durumundayız. Dolayısıyla uygun koşullarda ve yeterli finansmana ulaşabilmeliyiz. Son haftalarda Eximbank kaynakları kısmen de olsa yeniden açılmakla birlikte finansmana erişim konusunda ihracatçılarımızın sıkıntıları devam ediyor. Firmalarımızın yatırım iştahını canlı tutmak, ihracatı sürdürülebilir kılmak ve istihdamı artırmak için bu büyümenin ivmelenerek süreceğini ümit ediyoruz. Ekonomimizin lokomotifi haline gelen ihracatın hız kesmemesi ve geleceğe en iyi şekilde hazırlanabilmemiz için finansmana erişim hayati önem taşıyor.

Diğer taraftan kurun mevcut seviyesi ihracatçımıza yardımcı olmuyor. Biz kurun istikrarlı ve öngörülebilir olmasını istiyoruz. Her yıl enflasyon seviyesinde veya az üzerinde bir kur artışının ihracatçı ve ihracatçımız için ideal olduğunu söyleyebilirim.

İhracatımızı iki yıl içinde en az 300 milyar dolara çıkarmayı, uzun vadede ise Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına sokmayı hedefliyoruz.

Hedeflerimize ulaşabilmemiz için ihracatımızı her yıl en az yüzde 10 artırmamız gerekiyor. 2023’e de bu hedefle başlayacağız. Ancak ana pazarımız Avrupa başta olmak üzere küresel ticaretteki belirsizlikler nedeniyle özellikle 2023’ün ilk çeyreği için net bir tablo çizmek kolay değil. Dolayısıyla önümüzdeki yıl göstereceğimiz performansta küresel pazarlardaki yavaşlamanın boyutu belirleyici olacak. Dönemsel gelişmelerin ihracatımıza etkisini azaltmak için pazar çeşitliliğimizi artırmaya çalışıyoruz. Ticaret Bakanlığımızın ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ni etkin bir şekilde uygulamak istiyoruz. 2023’te her ay bir yakın bir uzak ülkeye ticaret heyeti düzenleyeceğiz. Öte yandan 85 milyar dolar civarında hizmet ihracatımız var. Bunu da 2023’te 125 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Özellikle Latin Amerika’da Türk dizileri çok ilgi görüyor. Bu coğrafyadaki çalışmalarımızda dizilerin gücünü de kullanacağız.