A Milli Takım'ın yeni teknik direktörü Stefan Kuntz'dan 'Sergen Yalçın' açıklaması

​A Milli Takım'ın yeni teknik direktörü Stefan Kuntz ve  Beşiktaş'ın teknik direktörü Sergen Yalçın
​A Milli Takım'ın yeni teknik direktörü Stefan Kuntz ve Beşiktaş'ın teknik direktörü Sergen Yalçın

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ve Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop, A Milli Takım'ın yeni teknik direktörü Stefan Kuntz için imza töreni düzenledi. Milli Takım'ın yeni hocası Stefan Kuntz, düzenlenen imza töreninde projelerle ilgili konuşurken eski takım arkadaşı Sergen Yalçın'dan da bahsetti. Beşiktaş'ın hocası hakkında espri yapan Kuntz'un sözleri dikkati çekti.

Törende Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop yer aldı. Törende açıklamalarda bulunun Kuntz'un Sergen Yalçın yorumu ise oldukça dikkat çekti. Kuntz, "O zamanki kaptanım Rıza Çalımbay, Şifo Mehmet. Onları hatırlıyorum. Sergen Yalçın'ı teknik direktör olarak gördüğümde kahkaha attım. Teknik direktör olmasına, şampiyon olmasına saygı duyuyorum. Alpay Özalan da siyasete atılmış" yorumuyla takım arkadaşlarının yeni görevlerine olan şaşkınlığını belirtti.

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop ve Stefan Kuntz'un diğer açıklamaları şu şekilde:

Hamit Altıntop: Ampute Futbol Takımımızı tebrik ediyorum. Şenol Güneş'e teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum. Böyle önemli bir kararda bulunmaktan gurur duyuyorum. Bana bu sorumluluğu verdikleri için teşekkür ediyorum. Bunu tecrübemle, birikimimle keyfe çevireceğimden emin olabilirsiniz. Zor bir görev ama zoru seviyoruz.

Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop Hamit Altıntop
Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop Hamit Altıntop

Stefan Kuntz'a hayırlı olsun. Kendisi sorumluluğun bilincinde. Stefan Kuntz'a hayırlı olsun diyorum. Kendisiyle istişareler yaptık. Saha dışında kendisine tecrübemle, birikimimle, kalitemle yardımcı olacağıma söz verdim. Kuntz; Almanya'da A Milli Takım teknik direktörü olamadı ama biz ona bu şansı veriyoruz.

Hedefimiz futbol kültürünü artırmak. Bunun yanında saha dışında da iyi mesajlar vermek niyetindeyiz. Stefan Kuntz ilk başta A Takım sorumlusu olacak, umuyoruz ki ilerleyen süreçte Ümit Milli Takım ve diğer kulüplerle yapılacak temaslarla futbolumuzu geliştirmeye çalışacağız.

TFF Başkanı Nihat Özdemir
TFF Başkanı Nihat Özdemir

Nihat Özdemir: Bugün, Türk futbolu için yeni bir döneme başlıyoruz. Şenol Güneş'e katkıları için teşekkür ederim. Şenol Güneş dünya tecrübesi olan bir isim. Unutulmayacak hizmetleri oldu. A Milli Takımımız herkes için vazgeçilmez tutkudur. 20 yıl sonra Dünya Kupası'na katılmak istiyoruz ve bunu başarmak için çalışacağız. Dünya Kupası'na gidemezsek gerekli dersleri alacağız. Stefan Kuntz Almanya için bir kayıp, Türkiye için kazanç olacaktır. Yerli-yabancı meselesinin içine çekerek Stefan Kuntz'u yıpratmayalım.

Anlaşmamız 3 yıllık olacak. Her kontratta olduğu gibi bu kontratta da tazminat maddesi mevcut. Biz bu maddeden dolayı memnunuz. Şenol Hoca ile vedalaştık. Sözleşmesinde yer alan ve hak ettiği tazminatın yarısından aşağı bir rakama anlaştık.

Stefan Kuntz: Hamit beni ilk aradığında gurur duydum. Büyük bir mutluluk hissediyorum ama işin büyük kısmının da bundan sonra başladığını biliyorum. Tüm gücümüzü toparlayıp Norveç maçına hazırlanacağız. Burada olmak evime dönmek gibi oldu. Türkiye'den erken ayrılarak hata yaptım. Beşiktaş’tan eski takım arkadaşım Sergen Yalçın’ı teknik direktör olarak ilk gördüğümde kahkaha attım. Teknik direktör olmasına, şampiyon olmasına saygı duyuyorum.

Mart ayındaki performans, bu işi almaya karar verdiğimde beni heyecanlandıran şey oldu. Takımın potansiyelini orada görmüş oldum. Yapacağım şey, o potansiyele tekrar nasıl ulaşabiliriz, bunu bulmak. Ahmed Kutucu Almanya için oynasın diye çok çalışmıştım ama o Türkiye'yi tercih etti. Almanya'da milli takımlarda oynayan çift pasaportlu oyuncuları tanıyorum ve onlarla çalıştım. Türkiye de daima yetenekli futbolcuların olduğu bir ülke olmuştur.