Ahmet Çakar'dan olay Lucescu sözleri: "Özür dilemek için ayağıma geldi"

​Ahmet Çakar'dan olay Lucescu sözleri: "Özür dilemek için ayağıma geldi"
​Ahmet Çakar'dan olay Lucescu sözleri: "Özür dilemek için ayağıma geldi"

Ünlü spor yorumcusu ve eski FIFA kokartlı hakem gündemdeki olayları yorumlarken, Lucescu ile ilgili bir anısını da anlattı.

Gündemdeki önemli spor gelişmelerini yorumlayan Ahmet Çakar, yine çok konuşulacak sözler sarf etti.

Eskişehir'de Hırvatistan'ı yenerek Milli Takım'ın küllerinden doğduğunu açıklayan Çakar, "Eskişehir'de bana göre önemli bir sürprize imza atarak Hırvatistan'ı yendik, küllerimizden doğduk. Beraberlikte bile her şey bitecekken, çok iyi oynamadığımız ama kötü de oynamadığımız bir maçta galip geldik. İzlanda'yı yenersek, en kötü play-off oynarız, yenemezsek eleniriz. Yine bir İzlanda maçı, yine kritik bir maç. Kazanırsak en kötü ikinci oluruz" dedi.

2 GÜN GEÇİNCE Mİ RAKİBİ TANIDIN?

Mircea Lucescu'nun Ukrayna maçındaki ilk 11 tercihini eleştiren Çakar, "Çıkan 11'de hata vardı, sahadaki mücadele ruhunda hata vardı ve tabii ki hakemde hata vardı. Bu konuda Lucescu'yu eleştiriyorum. 3 günde ben rakibi tanıyamam dedin, e 2 gün geçince mi rakibi tanıdın? Ukrayna maçına çok kötü bir 11'le çıktık. İsmail, Şener.. Beklerimiz kötüydü. Mehmet Topal, Serdar Aziz, eh... Orta saha direncimiz yok, hücuma top götüremedik, üstüne bir de hakem eklenince 2-0 yenildik. Adamlar istese 5'lik olurduk" diye konuştu.

KULÜPLERE YAPTIRIM UYGULARSAN, KİMSE YERİNDEN KIMILDAYAMAZ

Yabancı sınırıyla ilgili konuşan Çakar, "Bu işi 2-3 gündür çok detaylı inceliyorum. Yabancının sınırlanmasının da, açık bırakılmasının da artıları eksileri var. Şu doğrudur diyemezsin. Sınırsız olduğunda, takımlar parasal anlamda zorlanmıyor. Vasıfsız Türk oyunculara 5-10 milyon bayılmıyor. Ancak şu bakış açısı da yanlış... Almanya'da Portekiz'de yabancı sınırı yok, biri Dünya, diğeri Avrupa şampiyonu... E senin altyapı oluşumun, vergi hukukun Almanya'daki gibi mi? Almanya'da köyden çıksan bile 8 yaşında ailen seni spor okuluna gönderiyor. Oranın yerel takımının alt takımında futbola başlıyor. Oradaki çocuk farelerin arasında soyunmuyor, çocuğa krampona 200 dolar ver de kendin al denmiyor. Kulüp kramponu kendisi ayarlıyor. Vasıflı hocalar tarafından eğitim görüyorsun ve oradan yürüyorsun. Türkiye'de öyle değil ki. Türkiye'de altyapı olmadığı için ve var olan altyapıları da vasıfsız hocalara emanet ettiğin için, hiçbir şey gelişmez. Eğer, kulüplere yaptırım uygularsan kimse yerinden kımıldayamaz" değerlendirmesinde bulundu.

ÖZÜR DİLEMEK İÇİN AYAĞIMA GELDİ

Ahmet Çakar, son olarak Mircea Lucescu ile 2003 yılında arasında yaşanan bir anısını anlattı. Çakar'ın anlattığı anı şu şekilde:

"2003 yılında, Star televizyonunda Lucescu ile kavga ettim. Bana İtalyanca sen hakem misin gibi bir tabir kullandı. O zaman Lucescu'nun tek kupası var, o kupayı benim yönettim bir maçta Wembley'de aldı. Brescia'nın teknik direktörüyken, görüntüler çıktı, Kraliçe beni kutluyor, arkasından Lucescu geliyor... Daha sonra Lucescu, bana ettiği o laftan dolayı pişman oldu, hatasını anladı. Utandı. Bizim Serhat Ulueren'e, ben Ahmet hocayla barışmak istiyorum diyor. Gece saat 2'de, Halkalı'daki Star binasına geldi, Güvenlik bizi aradı, abi dedi, adının Mircea Lucescu olduğunu söyleyen 50-55 yaşında bir adam sizi görmeye gelmiş dedi. Alın dedik, kantini açtırdık, Su ısıttık, sallama çay koyduk, o zaman Lucescu, Beşiktaş Teknik Direktörü. Lucescu'nun tarzı, mütevazı, hoşgören... Benden özür dilemek için ayağıma geldi. Orada tanıştım kendisiyle. Lucescu'ya sevgim ve saygım var."