Alman taraftarların pratik zekasının örneği! Kaleyi göremeyen futbolculara yardım ettiler

​Alman taraftarların pratik zekasının örneği! Kaleyi göremeyen futbolculara yardım ettiler
​Alman taraftarların pratik zekasının örneği! Kaleyi göremeyen futbolculara yardım ettiler

Bu ilginç olay birkaç yıl önce Almanya’da yaşandı… Alman taraftarlar çekinmeseler; sahaya girip gol atacaktı.

Dünya üzerindeki milyonlarca insan için futbol, ekmek kadar zaruri bir ihtiyaç. Futbol izlemeden duramayan kitle renklerine gönül verdiği takımının başarısı için her şeyi yapar… Yağmur, çamur demeden takımının peşinde koşan taraftar gerektiğinde futbolcularına kalenin yerini de hatırlatır.

Taraftar çok bağlı

Almanya’nın Magdeburg şehriyle aynı ismi taşıyan futbol takımı alt liglerde mücadele ediyor. Buna rağmen Magdeburg’un kemik bir taraftar kitlesi bulunuyor. Söz konusu bu grup neredeyse hiçbir maçta takımını yalnız bırakmıyor.

53 puan topladı

Magdeburg, 2011-2012 sezonunda taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı.
Magdeburg, 2011-2012 sezonunda taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Magdeburg bu sezon Almanya 3. Ligi'nde mücadele ediyor. 53 puanla zirvede yer alan Magdeburg şimdiye kadar 41 gol attı. Ancak Magdeburg her zaman gol yollarında bu kadar etkili değildi.

Alt lige düştü

2011-2012 sezonunda Magdeburg o dönem 4. Lig'de yer alıyordu. Magdeburg söz konusu sezonda 34 maça çıkıp 29 puan topladı. Hal böyle olunca da Magdeburg bir alt lige düştü.

Kaleyi işaret ettiler

Söz konusu protesto ilgi gördü.
Söz konusu protesto ilgi gördü.

Magdeburg, 5 maç üst üste gol atamayınca 25 Mart 2012’de taraftarlar kartondan hazırladıkları ok işaretlerini alıp kale arkasına geçti. Kalenin arkasında yer alan taraftarlar futbolcularını gördükçe ok işaretleriyle kaleyi gösterdi. Alman taraftarlar bu protestosu neredeyse o sezon kalan tüm maçlarda tekrarladı.

Akım başlattı

Bu protesto öyle çok dikkat çekti ki benzer örnekler farklı ülkelerde de yaşandı.