Arda Turan kaç maç ceza alacak?

Arda Turan'ın alacağı ceza bu hafta içinde açıklanacak.
Arda Turan'ın alacağı ceza bu hafta içinde açıklanacak.

Sivasspor maçında hakeme yaptığı sportmenliğe aykırı hareketler sebebiyle PFDK'ya sevk edilen Arda Turan'ın kaç maç ceza alacağı şimdiden merak konusu oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği, Medipol Başakşehirli futbolcu Arda Turan'ı TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk etti.

TFF'den yapılan açıklamada Spor Toto Süper Lig'deki Demir Grup Sivasspor maçında kırmızı kart gören Arda'nın sportmenliğe aykırı hareketi ve hakeme yönelik hakareti ve tehdidi nedeniyle disiplin kuruluna 41. maddeden sevk edildiği belirtildi.

Bu sevkin ardından, deneyimli oyuncunun kaç maç ceza alası merak konusu haline geldi. Fanatik Gazetesi yazarı eski hakem Deniz Çoban, Arda Turan’a en az 6 en fazla ise 8 maç ceza verileceğini öne sürdü. Çoban ayrıca, 13 maç ceza verilmesi gerektiğini savundu.

Deniz Çoban’ın yazısının tamam şu şekilde:

  • Hukuk müşavirliği Arda’nın yaptıklarına saldırı diyemedi, sportmenliğe aykırı hareket ve 41. maddeden sevk etti. Yani minimum 13 maç ceza alması gerekirken bu sevkle en az 6, en fazla 8’le kurtaracak!
  • Arda Turan; hakem tartakladı, kırmızı kart gördü yetmedi hakeme hakaretler savurdu. Sıkıntı TFF Disiplin Kurulunu sardı. “Arda’nın cezasını nasıl hafifletiriz” diye düşünüyorlardır şimdi. Kolay değil... Son yılların en popüler futbol kulübünü ve onun idarecilerini fazla üzmemek (!) lazım. Hukuk Müşavirliği Arda’nın sevk gerekçesini açıkladı. Arda’nın yaptıklarına “Saldırı” diyemedi, “Sportmenliğe aykırı hareket” dedi. Yani 44. Madde yerine 36. maddeden sevk etti. Bu ne anlama geliyor? Arda 44’ten sevk edilseydi minimum 10 maç ceza alacakken, 36’dan sevk edilip 3-6 maç ceza ile kurtulma şansı yakaladı.
  • Söylediklerinden fazlası!
  • Arda ayrıca 41. maddeden de sevk edildi. 41. Madde: “Kişilik haklarına saldırı, hakaret, tehdit ve tükürme” eylemlerinin cezalarını tarif ediyor. Arda’nın hakeme “Allah belanı vermesin, şerefsiz!” dediği basına yansıdı. Arda’nın hakeme söylediklerinin bunlarla sınırlı olmadığı da sır değil. Arda’nın söylediklerinin fazlası var, eksiği yok. Bu söylemlerin karşılığı da 3-7 maç cezayı gerektiriyor.
  • Cezayı artırmazlar
  • Dolayısıyla Arda’nın cezası en az 6, en fazla 13 maç olacaktır. Disiplin Kurulu’nun sevk maddelerini kabul etmeyerek farklı bir maddeden ceza vermesi pek olası değil. Cezayı artırmak istemeyeceklerdir. “Sence ne karar çıkar?” derseniz: “6 maç vermeye utanırlar. Alt sınırdan biraz uzaklaşarak 7 veya 8 maç ceza verirler!” diyebilirim.