Dünya Kupası Rehberi: A'dan Z'ye her şey!

​Dünya Kupası Rehberi
​Dünya Kupası Rehberi

Hasret bitti ve 47 ayın sultanı Dünya Kupası geldi çattı! GZT Spor ekibi olarak, Dünya Kupası maçlarına ev sahipliği yapacak statlardan tüm grupların favorilerine kadar özel bir Dünya Kupası rehberi hazırladık.

Her şey bu kupa için...
Her şey bu kupa için...

14 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında yaşanacak bu heyecan için tüm grupları sizler için masaya yatırdık. İşte GZT Spor servisi olarak hazırladığımız kapsamlı Dünya Kupası Rehberi...

Bu içerikte sizi neler bekliyor?

 • * 2018 Dünya Kupası'nda yer alan 8 grubun favorileri ve zayıf halkaları
 • * 2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak 12 harika stat
 • * 2018 Dünya Kupası'nda milyonlarca misafir ağırlayacak 11 şehir
 • * 2018 Dünya Kupası'nda görev alacak 35 hakem
 • * 2018 Dünya Kupası'nda izleyemeyeceğimiz 12 yıldız
 • * 2018 Dünya Kupası'nda takımlarını sırtlayacak 10 kader adamı
 • * 2018 Dünya Kupası'nda Süper Lig'i temsil edecek 22 futbolcu
 • * 2018 Dünya Kupası'nın en pahalı ilk 11'i
 • * 2018 Dünya Kupası fikstürü
 • * Dünya Kupası tarihinin en golcü 10 oyuncusu
 • * Dünya Kupası tarihinin en güzel 6 şarkısı
 • * Geçmişten günümüze 22 Dünya Kupası topu
 • * VAR sistemi olacak mı?
Rivaldo'nun 2002 Dünya Kupası'nda Türkiye maçında kendini yere attığı pozisyon. Dan Woodger / Guardian
Rivaldo'nun 2002 Dünya Kupası'nda Türkiye maçında kendini yere attığı pozisyon. Dan Woodger / Guardian
David Beckham'ın 1998 Dünya Kupası'nda Diego Simeone'ye yaptığı hareketin ardından gördüğü kırmızı kart. Raj Dhunna / Guardian
David Beckham'ın 1998 Dünya Kupası'nda Diego Simeone'ye yaptığı hareketin ardından gördüğü kırmızı kart. Raj Dhunna / Guardian
Zidane'ın 2006 Dünya Kupası finalinde Materazzi'ye kafa attığı an. Mason London / Guardian
Zidane'ın 2006 Dünya Kupası finalinde Materazzi'ye kafa attığı an. Mason London / Guardian
Veee Maradona'dan Tanrı'nın Eli!
Veee Maradona'dan Tanrı'nın Eli!
FİKSTÜR
FİKSTÜR
A GRUBU

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Grubun favorisi, kadro kalitesiyle bir adım öne çıkan Uruguay. Muslera, Godin, Suarez ve Cavani gibi yıldızlar belirleyici olacak. Lakin ev sahibi avantajını arkasına alan Rusya'nın da kolay lokma olmayacağını söyleyebiliriz. Suudi Arabistan'ın en zayıf halka olarak dikkat çektiği grubun plase ekibi ise Mısır. Kariyerinin en iyi sezonunu geçiren Mohammed Salah önderliğindeki Mısır, rüzgarı arkasını almış gibi gözüküyor. Bakalım bir oyuncu, bir ülkenin kaderini ne kadar değiştirebilecek? Yoksa Messi'li Arjantin ile aynı kaderi mi paylaşacak?
A GRUBU Grubun favorisi, kadro kalitesiyle bir adım öne çıkan Uruguay. Muslera, Godin, Suarez ve Cavani gibi yıldızlar belirleyici olacak. Lakin ev sahibi avantajını arkasına alan Rusya'nın da kolay lokma olmayacağını söyleyebiliriz. Suudi Arabistan'ın en zayıf halka olarak dikkat çektiği grubun plase ekibi ise Mısır. Kariyerinin en iyi sezonunu geçiren Mohammed Salah önderliğindeki Mısır, rüzgarı arkasını almış gibi gözüküyor. Bakalım bir oyuncu, bir ülkenin kaderini ne kadar değiştirebilecek? Yoksa Messi'li Arjantin ile aynı kaderi mi paylaşacak?
B GRUBU

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Dünya Kupası'nın sürprize en kapalı gruplarından biri olarak ön plana çıkan B Grubu'nda birçok tanıdık isim bulunuyor. Fas’ta Dirar, Belhanda, Boutaib ve Da Costa yer alırken; Portekiz’de ise Quaresma, Pepe, Beto'yu farklı bir gözle izleyeceğimiz kesin. Grubun doğal favorileri ise Portekiz ve İspanya. Ronaldo önderliğindeki Portekiz, 2016 Avrupa Şampiyonası'nın üzerine bir de Dünya Kupası kazanarak tarih yazmak istiyor. Elemelerde sadece 4 gol yediklerini hatırlatarak en büyük avantajlarının savunma olduğunu belirtelim. İspanya ise 2010'daki şampiyonluğunu tekrarlamak niyetinde. İran ve Fas'ın sürpriz yapma ihtimalleri neredeyse hiç yok. Özellikle İran'ın en zayıf halka olduğunun altını çizmekte fayda var.
B GRUBU Dünya Kupası'nın sürprize en kapalı gruplarından biri olarak ön plana çıkan B Grubu'nda birçok tanıdık isim bulunuyor. Fas’ta Dirar, Belhanda, Boutaib ve Da Costa yer alırken; Portekiz’de ise Quaresma, Pepe, Beto'yu farklı bir gözle izleyeceğimiz kesin. Grubun doğal favorileri ise Portekiz ve İspanya. Ronaldo önderliğindeki Portekiz, 2016 Avrupa Şampiyonası'nın üzerine bir de Dünya Kupası kazanarak tarih yazmak istiyor. Elemelerde sadece 4 gol yediklerini hatırlatarak en büyük avantajlarının savunma olduğunu belirtelim. İspanya ise 2010'daki şampiyonluğunu tekrarlamak niyetinde. İran ve Fas'ın sürpriz yapma ihtimalleri neredeyse hiç yok. Özellikle İran'ın en zayıf halka olduğunun altını çizmekte fayda var.
C GRUBU

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Geldik C Grubu’na… Fransa’nın liderlik rezervasyonu yaptığı grupta ikinciliğe ve dolayısıyla bir üst tura en yakın takım Danimarka konumunda. Christian Eriksen önderliğindeki Danimarka ile Dünya Kupası'na katılma hakkı kazanan İskandinav ülkesi, Rusya'ya formda gidiyor. Uzun süredir majör turnuvalarda başarıları yok ancak bu sene şeytanın bacağı kırılabilir. Fransa ise yalnızca grubun değil, kupanın favorisi. EURO 2016’da Portekiz’e kaybedilen finalin acısını hafifletmek isteyecek Fransızlar, gruptan rahat çıkacaklardır ancak yolun devamı pek kolay görünmüyor.
C GRUBU Geldik C Grubu’na… Fransa’nın liderlik rezervasyonu yaptığı grupta ikinciliğe ve dolayısıyla bir üst tura en yakın takım Danimarka konumunda. Christian Eriksen önderliğindeki Danimarka ile Dünya Kupası'na katılma hakkı kazanan İskandinav ülkesi, Rusya'ya formda gidiyor. Uzun süredir majör turnuvalarda başarıları yok ancak bu sene şeytanın bacağı kırılabilir. Fransa ise yalnızca grubun değil, kupanın favorisi. EURO 2016’da Portekiz’e kaybedilen finalin acısını hafifletmek isteyecek Fransızlar, gruptan rahat çıkacaklardır ancak yolun devamı pek kolay görünmüyor.
D GRUBU

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Sırada Ölüm Grubu var; D… Kupa gediklisi Arjantin, makine Hırvatistan, hayalperest Nijerya ve peri masalı başrolü İzlanda… Kupa koleksiyonunu tamamlamak isteyen Messi ve diğer yıldızlar pek güven vermese de yine doğal favori konumundalar. Ante Cacic'in yerine Zlatko Dalic'i getirerek radikal bir karara imza atan Hırvatistan ise bu teknik direktör değişikliğinden kaynaklanan konsantrasyon bozukluğu yaşayabilir. Modrid ve Rakitic’in ayağına bakacak olan Hırvatistan’ın işi hiç kolay olmayacak. Gelelim İzlanda’ya… Türkiye’nin bulunduğu gruptan lider çıkan İzlanda, peri masalı yaşıyor. EURO 2016’daki başarısının tesadüf olmadığını gösteren İzlanda, elemelerde Hırvatistan’ı geride bırakmıştı ancak bakalım bu grupta işler nasıl olacak? Çünkü genel oyun tarzlarına ters, kolay yıldıramayacakları Arjantin ve Nijerya gibi iki rakiple karşılaşacaklar. Forma satışı konusunda şimdiden şampiyon olan Nijerya, grupta en az verilen takımlardan biri. Ekong ve Balagun’lu aksayan savunma hattı, Hırvatistan ve Arjantin maçlarında sorun yaratacak gibi duruyor. Ancak yine de hafife alınacak bir takım değiller. Özetle, bu gruptan Arjantin’in çıkamaması dahi normal karşılanabilir…
D GRUBU Sırada Ölüm Grubu var; D… Kupa gediklisi Arjantin, makine Hırvatistan, hayalperest Nijerya ve peri masalı başrolü İzlanda… Kupa koleksiyonunu tamamlamak isteyen Messi ve diğer yıldızlar pek güven vermese de yine doğal favori konumundalar. Ante Cacic'in yerine Zlatko Dalic'i getirerek radikal bir karara imza atan Hırvatistan ise bu teknik direktör değişikliğinden kaynaklanan konsantrasyon bozukluğu yaşayabilir. Modrid ve Rakitic’in ayağına bakacak olan Hırvatistan’ın işi hiç kolay olmayacak. Gelelim İzlanda’ya… Türkiye’nin bulunduğu gruptan lider çıkan İzlanda, peri masalı yaşıyor. EURO 2016’daki başarısının tesadüf olmadığını gösteren İzlanda, elemelerde Hırvatistan’ı geride bırakmıştı ancak bakalım bu grupta işler nasıl olacak? Çünkü genel oyun tarzlarına ters, kolay yıldıramayacakları Arjantin ve Nijerya gibi iki rakiple karşılaşacaklar. Forma satışı konusunda şimdiden şampiyon olan Nijerya, grupta en az verilen takımlardan biri. Ekong ve Balagun’lu aksayan savunma hattı, Hırvatistan ve Arjantin maçlarında sorun yaratacak gibi duruyor. Ancak yine de hafife alınacak bir takım değiller. Özetle, bu gruptan Arjantin’in çıkamaması dahi normal karşılanabilir…
E GRUBU 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Düzenlenen tüm dünya kupalarına katılabilen ülke konumunda olan Brezilya, hem grubun hem de kupanın en büyük favorisi. Sakatlıktan dönen Neymar'ın orkestra şefliği yapacak Firmino, Coutinho, Paulinho ve Marcelo gibi yıldızlardan kurulu Sambacılar, zorlanmadan zirveye oturacaktır. İkinci basamak için ise kıyasıya bir rekabet yaşanacak. Bu noktada devreye kaleciler girecek gibi gözüküyor. İsviçre ve Kosta Rika'nın yarışacağı ikincilik için Keylor Navas'lı Kosta Rika biraz daha avantajlı gibi gözüküyor. Navas'ın 2014'teki performansı hala hafızalarda. Öte yandan Bryan Ruiz de Kosta Rika için büyük bir koz olacaktır.
E GRUBU Düzenlenen tüm dünya kupalarına katılabilen ülke konumunda olan Brezilya, hem grubun hem de kupanın en büyük favorisi. Sakatlıktan dönen Neymar'ın orkestra şefliği yapacak Firmino, Coutinho, Paulinho ve Marcelo gibi yıldızlardan kurulu Sambacılar, zorlanmadan zirveye oturacaktır. İkinci basamak için ise kıyasıya bir rekabet yaşanacak. Bu noktada devreye kaleciler girecek gibi gözüküyor. İsviçre ve Kosta Rika'nın yarışacağı ikincilik için Keylor Navas'lı Kosta Rika biraz daha avantajlı gibi gözüküyor. Navas'ın 2014'teki performansı hala hafızalarda. Öte yandan Bryan Ruiz de Kosta Rika için büyük bir koz olacaktır.
F GRUBU

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Almanlar şampiyon olunca biz de şampiyon olacak mıyız? Son şampiyon Panzerler her ne kadar formda olmasa da, şampiyonluk en büyük adayı konumundalar. Tıkır tıkır işleyen makine için detaylı analiz yapmak yerine arkamıza yaslanıp tadını çıkarmalıyız. Liderin belli olduğu grupta ikinci için konuşmak daha faydalı olacaktır. Zlatan'dan yoksun İsveç, elemelerde göz doldurdu. Guidetti ve Forsberg'in belirleyici olağı takımda Jimmy Durmaz'ın da olduğunu hatırlatalım. Ancak tüm bunlar, daha tecrübeli Meksika'nın üstüne çıkmalarını kolaylaştırmayacak. Bireysel anlamda daha yetenekli bir kadroya sahip olan Meksika, Chicharito, Dos Santos, Layun ve Carlos Vela ile ağırlığını koyabilir. Grubun zayıf halkası Güney Kore'de ise Premier Lig'in tozunu attıran Heung-min Son'un tek başına yeterli olması imkansız duruyor.
F GRUBU Almanlar şampiyon olunca biz de şampiyon olacak mıyız? Son şampiyon Panzerler her ne kadar formda olmasa da, şampiyonluk en büyük adayı konumundalar. Tıkır tıkır işleyen makine için detaylı analiz yapmak yerine arkamıza yaslanıp tadını çıkarmalıyız. Liderin belli olduğu grupta ikinci için konuşmak daha faydalı olacaktır. Zlatan'dan yoksun İsveç, elemelerde göz doldurdu. Guidetti ve Forsberg'in belirleyici olağı takımda Jimmy Durmaz'ın da olduğunu hatırlatalım. Ancak tüm bunlar, daha tecrübeli Meksika'nın üstüne çıkmalarını kolaylaştırmayacak. Bireysel anlamda daha yetenekli bir kadroya sahip olan Meksika, Chicharito, Dos Santos, Layun ve Carlos Vela ile ağırlığını koyabilir. Grubun zayıf halkası Güney Kore'de ise Premier Lig'in tozunu attıran Heung-min Son'un tek başına yeterli olması imkansız duruyor.
G GRUBU

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Tıpkı B Grubu'nda olduğu gibi G Grubu'nda da sürpriz ihtimali bir hayli düşük. Altın Jenerasyon Belçika, artık kendini kanıtlama amacında. Courtois, Vincent Kompany, Kevin de Bruyne, Eden Hazard, Witsel, Mertens ve Romelu Lukaku gibi yıldızlardan kurulu Belçika, 2012 ve 2016’da beklentilerin çok uzağında kaldı. Artık çeyrek final seviyesini geçmeleri gerekiyor. Diğer tarafta ise İngiltere var. Son Dünya Kupası’nı 1966’da kazanan İngiltere, artık majör bir kupa kazanmak istiyor. Yolun sonu kupa olur mu bilinmez lakin Belçika ile birlikte çok rahat şekilde ikinci tura kalacaklardır. Tunus ve Panama’ya ise şimdiden teşekkür ediyoruz.
G GRUBU Tıpkı B Grubu'nda olduğu gibi G Grubu'nda da sürpriz ihtimali bir hayli düşük. Altın Jenerasyon Belçika, artık kendini kanıtlama amacında. Courtois, Vincent Kompany, Kevin de Bruyne, Eden Hazard, Witsel, Mertens ve Romelu Lukaku gibi yıldızlardan kurulu Belçika, 2012 ve 2016’da beklentilerin çok uzağında kaldı. Artık çeyrek final seviyesini geçmeleri gerekiyor. Diğer tarafta ise İngiltere var. Son Dünya Kupası’nı 1966’da kazanan İngiltere, artık majör bir kupa kazanmak istiyor. Yolun sonu kupa olur mu bilinmez lakin Belçika ile birlikte çok rahat şekilde ikinci tura kalacaklardır. Tunus ve Panama’ya ise şimdiden teşekkür ediyoruz.
H GRUBU

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Geldik son grubumuza; H… Her ne kadar denk gibi dursa da, Kolombiya ve Polonya’ya ayrı bir parantez açmak zorundayız. İki takımda forma giyen isimler, milli takımda, kulüplerinden daha iyi oynadığı için gösterişten uzak duruyorlar ancak sağlam birer ekip oldukları sahaya çıktığında göze çarpıyor. Kolombiya’da Falcao ve James Rodriguez, Polonya’da ise Lewandowski’nin parlaması bekleniyor. Japonya’da ise Kagawa ve Galatasaraylı Nagatomu’nun harcanacağını söyleyebiliriz. Eğer bir plase takım çıkarmamız gerekirse, Mane önderliğindeki Senegal bir sürpriz yapabilir. Ama belki…
H GRUBU Geldik son grubumuza; H… Her ne kadar denk gibi dursa da, Kolombiya ve Polonya’ya ayrı bir parantez açmak zorundayız. İki takımda forma giyen isimler, milli takımda, kulüplerinden daha iyi oynadığı için gösterişten uzak duruyorlar ancak sağlam birer ekip oldukları sahaya çıktığında göze çarpıyor. Kolombiya’da Falcao ve James Rodriguez, Polonya’da ise Lewandowski’nin parlaması bekleniyor. Japonya’da ise Kagawa ve Galatasaraylı Nagatomu’nun harcanacağını söyleyebiliriz. Eğer bir plase takım çıkarmamız gerekirse, Mane önderliğindeki Senegal bir sürpriz yapabilir. Ama belki…
VAR SİSTEMİ KULLANILACAK MI?

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) VAR sistemi olarak bilinen Video Yardımcı Hakem uygulamasının Haziran ayında Rusya'da yapılacak olan Dünya Kupası maçlarında kullanılacağını açıkladı. FIFA Başkanı Gianni Infantino, bu uygulamanın Rusya'da başarılı olacağını düşünüyor.
VAR SİSTEMİ KULLANILACAK MI? Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) VAR sistemi olarak bilinen Video Yardımcı Hakem uygulamasının Haziran ayında Rusya'da yapılacak olan Dünya Kupası maçlarında kullanılacağını açıkladı. FIFA Başkanı Gianni Infantino, bu uygulamanın Rusya'da başarılı olacağını düşünüyor.

🎨 Guardian, Dünya Kupası tarihinin ikonik anlarını çizdirdi. Hangilerini hatırlıyorsun?

gzt Spor (@gztspor)'in paylaştığı bir gönderi ()