Fenerbahçe'de yeni dönem: Ali Koç'un ilk 8 projesi

Ali Koç
Ali Koç

Fenerbahçe'de 20 yıllık Aziz Yıldırım döneminin ardından başkanlık koltuğuna oturan Ali Koç, kolları sıvadı. Çiçeği burnunda başkan, sarı lacivertli ekipteki ilk 8 projesi için harekete geçiyor.

Tarihi kongrede Aziz Yıldırım’ı büyük farkla geride bırakarak sarı lacivertli kulübün 37. başkanı olan Ali Koç, Salı günü mazbatasını aldıktan sonra kolları sıvayacak ve seçim sürecindeki vaatlerini hayata geçirmek için harekete geçecek.

Mali yardımdan sportif direktöre, alt yapı yatırımlarından transfere kadar birçok konuda taraftarları umutlandıran Ali Koç, ajandasında birçok proje bulunduruyor. İşte Fenerbahçe’nin yeni başkanı Ali Koç’un en kritik 10 projesi.

MALİ YARDIM

                  
                  
                  Ali Koç’un en büyük vaatlerinden biri, kulübün kasasına yüklü miktarda sıcak para girişi yapmak oldu. 3 Temmuz sürecinde yaklaşık 600 milyon avro zarar eden sarı lacivertli kulübü ciddi bir mali kriz yaşamadan düze çıkarmak isteyen Ali Koç’un daha önce görülmemiş ölçekte bir hibe yapması bekleniyor. Şu an için konuşulan rakam ise 50-100 milyon avro arasında bir meblağ.
MALİ YARDIM Ali Koç’un en büyük vaatlerinden biri, kulübün kasasına yüklü miktarda sıcak para girişi yapmak oldu. 3 Temmuz sürecinde yaklaşık 600 milyon avro zarar eden sarı lacivertli kulübü ciddi bir mali kriz yaşamadan düze çıkarmak isteyen Ali Koç’un daha önce görülmemiş ölçekte bir hibe yapması bekleniyor. Şu an için konuşulan rakam ise 50-100 milyon avro arasında bir meblağ.
BÜYÜK SPONSORLUK ANLAŞMALARI

                  
                  
                  Hakkında çıkan, ‘150 milyon avro hibe edecek’ haberlerini net bir dille reddeden Ali Koç’un en büyük mali kozu sponsorluklar olacak. An itibariyle Süper Lig’de kredibilitesi en yüksek kulüp başkanı olan Ali Koç, uluslararası bağlantıları sayesinde ciddi sponsorluk anlaşmaları yapmanın peşinde. Ali Koç’un hibe edeceği rakam ve yeni sponsorluk anlaşmalarının toplam değerinin 250 milyon avroyu bulması bekleniyor.
BÜYÜK SPONSORLUK ANLAŞMALARI Hakkında çıkan, ‘150 milyon avro hibe edecek’ haberlerini net bir dille reddeden Ali Koç’un en büyük mali kozu sponsorluklar olacak. An itibariyle Süper Lig’de kredibilitesi en yüksek kulüp başkanı olan Ali Koç, uluslararası bağlantıları sayesinde ciddi sponsorluk anlaşmaları yapmanın peşinde. Ali Koç’un hibe edeceği rakam ve yeni sponsorluk anlaşmalarının toplam değerinin 250 milyon avroyu bulması bekleniyor.
SPORTİF DİREKTÖR DÖNEMİ

                  
                  
                  Ali Koç’un en büyük hayallerinden biri, uzun vadeli başarının anahtarı olan Sportif Direktörlük… Sarı lacivertli kulübün futbol şubesinde radikal bir değişikliğe gidecek olan Ali Koç, Avrupa'da tanınan ve güçlü ilişkileri olan bir futbol direktörüne imza attırmak istiyor. Bu noktada öne çıkan isim Damien Comolli. Fransız futbol adamı, kariyerinde Monaco, St. Etienne, Arsenal, Tottenham ve Liverpool gibi önemli takımlarda görev aldı.
SPORTİF DİREKTÖR DÖNEMİ Ali Koç’un en büyük hayallerinden biri, uzun vadeli başarının anahtarı olan Sportif Direktörlük… Sarı lacivertli kulübün futbol şubesinde radikal bir değişikliğe gidecek olan Ali Koç, Avrupa'da tanınan ve güçlü ilişkileri olan bir futbol direktörüne imza attırmak istiyor. Bu noktada öne çıkan isim Damien Comolli. Fransız futbol adamı, kariyerinde Monaco, St. Etienne, Arsenal, Tottenham ve Liverpool gibi önemli takımlarda görev aldı.
TEKNİK DİREKTÖR PROFİLİ

                  
                  
                  Teknik direktörlük konusunda uluslararası markası bulunan bir hocayla anlaşmak isteyen Ali Koç, bu konuda İngiltere menşeli bir şirketle çalışıyor. 10 teknik direktörden oluşan bir liste çıkaran Ali Koç, bu listede yer alan 5 teknik direktörün yeni takımlarla anlaşmasının ardından son 5 aday üzerinde duruyor. Ali Koç’un kafasındaki teknik direktör profili, yalnızca sportif başarıya odaklı olmadığı için bahsi geçen İngiliz şirketinin imaj analizi temelli raporu bekleniyor.
TEKNİK DİREKTÖR PROFİLİ Teknik direktörlük konusunda uluslararası markası bulunan bir hocayla anlaşmak isteyen Ali Koç, bu konuda İngiltere menşeli bir şirketle çalışıyor. 10 teknik direktörden oluşan bir liste çıkaran Ali Koç, bu listede yer alan 5 teknik direktörün yeni takımlarla anlaşmasının ardından son 5 aday üzerinde duruyor. Ali Koç’un kafasındaki teknik direktör profili, yalnızca sportif başarıya odaklı olmadığı için bahsi geçen İngiliz şirketinin imaj analizi temelli raporu bekleniyor.
TRANSFER POLİTİKASI

                  
                  
                  Ali Koç, haziran sonuna kadar transferleri bitirmeyi amaçlıyor. Sportif direktör ve teknik direktörleri kısa süre içerisinde açıklamayı planlayan Ali Koç, ardından transferlere geçecek. Ali Koç, spektaküler ve sansasyonel transferlerden çok, gelecek vadeden ve ileride değerini katlayacak isimlere sarı-lacivertli formayı giydirmeyi düşünüyor. Buradaki temel amaç ise hem makul harcamalar yapmak hem de uzun vadeli bir kadro iskeleti oluşturmak.
TRANSFER POLİTİKASI Ali Koç, haziran sonuna kadar transferleri bitirmeyi amaçlıyor. Sportif direktör ve teknik direktörleri kısa süre içerisinde açıklamayı planlayan Ali Koç, ardından transferlere geçecek. Ali Koç, spektaküler ve sansasyonel transferlerden çok, gelecek vadeden ve ileride değerini katlayacak isimlere sarı-lacivertli formayı giydirmeyi düşünüyor. Buradaki temel amaç ise hem makul harcamalar yapmak hem de uzun vadeli bir kadro iskeleti oluşturmak.
ALT YAPI YATIRIMI

                  
                  
                  Ali Koç'un önemli vaatlerinden biri de altyapı üzerine. Dünya çapında örnek bir futbol akademisi oluşturmayı planlayan Ali Koç, akademiyle birlikte scout ağı da kuracak. Bu alanda büyük bir yatırım yapacağını duyuran Koç, akademinin hem gelir kaynağı, hem de profesyonel futbol takımı için direkt futbolcu veren bir fabrika olmasını amaçlıyor. Söz konusu projenin meyvelerini vermesi için minimum 6 senelik bir süreç öngörülüyor.
ALT YAPI YATIRIMI Ali Koç'un önemli vaatlerinden biri de altyapı üzerine. Dünya çapında örnek bir futbol akademisi oluşturmayı planlayan Ali Koç, akademiyle birlikte scout ağı da kuracak. Bu alanda büyük bir yatırım yapacağını duyuran Koç, akademinin hem gelir kaynağı, hem de profesyonel futbol takımı için direkt futbolcu veren bir fabrika olmasını amaçlıyor. Söz konusu projenin meyvelerini vermesi için minimum 6 senelik bir süreç öngörülüyor.
PİLOT TAKIM MODELİ

                  
                  
                  Ali Koç, altyapı hamlesiyle eş zamanlı olarak pilot kulüp arayışlarını da hızlandıracak. Almanya'da ikinci veya üçüncü ligde bir takımla anlaşmayı düşünen Ali Koç, altyapıdan çıkacak oyuncuların burada forma giymesini ve hazır hale gelmesini sağlayacak.
PİLOT TAKIM MODELİ Ali Koç, altyapı hamlesiyle eş zamanlı olarak pilot kulüp arayışlarını da hızlandıracak. Almanya'da ikinci veya üçüncü ligde bir takımla anlaşmayı düşünen Ali Koç, altyapıdan çıkacak oyuncuların burada forma giymesini ve hazır hale gelmesini sağlayacak.
BASKETBOL ŞUBESİ

                  
                  
                  Ali Koç’un herhangi bir yeniliğe gitmeyeceği tek şube, burası olacak. Željko Obradović ile yola devam edeceğini seçilmeden önce dahi deklare eden Koç, basketbol şubesinin direksiyonunu sportif anlamda Sırp koça emanet edecek. Obradovic ile Maurizio Gherardini'ye sınırsız özgürlük ve istedikleri bütçeyi sağlama sözü vermesi beklenen Ali Koç, bu şubede ‘mini bir özerklik’ hedefliyor.
BASKETBOL ŞUBESİ Ali Koç’un herhangi bir yeniliğe gitmeyeceği tek şube, burası olacak. Željko Obradović ile yola devam edeceğini seçilmeden önce dahi deklare eden Koç, basketbol şubesinin direksiyonunu sportif anlamda Sırp koça emanet edecek. Obradovic ile Maurizio Gherardini'ye sınırsız özgürlük ve istedikleri bütçeyi sağlama sözü vermesi beklenen Ali Koç, bu şubede ‘mini bir özerklik’ hedefliyor.