Galatasaray 7 transfer yaptı, 13 gönderdi

Galatasaray, bu yaz 7 futbolcu transfer ederken 13 futbolcuyla yollarını ayırdı.

Galatasaray, yaz transfer döneminde 7 futbolcuyu kadrosuna katarken, 13 futbolcuyu takımdan gönderdi. Sarı kırmızılılar, transferde 9 milyon 150 bin avro gelir elde etti, 8 milyon 450 bin avro harcadı ve 700 bin avro kar etti.

Türkiye’de profesyonel liglerdeki yaz transfer dönemi 9 Haziran 2018 tarihinde başladı ve 31 Ağustos 2018 tarihinde sona erdi. Transferin ilk ayları sessiz geçerken, son günlere doğru transfer piyasası hareketlendi. Geçtiğimiz sezonunun şampiyonu Galatasaray ise UEFA’nın Finansal Fair-Play kurallarıyla karşı karşıya kalmasından dolayı bazı istediği transferleri gerçekleştiremedi.

Galatasaray, üç büyükler olarak tabir edilen takımlar arasında transfer perdesini açan ilk kulüp oldu. Sarı kırmızılılar yaz transfer döneminde toplam 7 futbolcuyu kadrosuna dahil etti. Aslan takımdaki 3 futbolcuyu ücretle, 2 futbolcuyla sözleşme feshederek ve 5 futbolcu ile de sözleşme yenilemeyerek takımdan gönderdi. 2 genç oyuncusunu da kiralık olarak başka takımlara verdi. Aslan, toplam 13 futbolcuyla ilişkisini keserek büyük bir maddi tasarruf sağladı.

Galatasaray; Akhisarspor ile sözleşmesi sona eren Muğdat Çelik’i kadrosuna katarak transfere başladı. İkinci transferini de ligin ikinci yarısında İtalyan ekibi Inter’de takıma kiralık olarak gelen Japon futbolcu Yuto Nagatomo’nun bonservisini alarak yapan sarı kırmızılılar ardından İngiliz ekibi Everton’da oynayan Nijeryalı futbolcu Henry Onyekuru da kiralık olarak bünyesine kattı. Uzun uğraşlar sonunda Alanyaspor’dan Emre Akbaba’yı alan Cimbom, daha sonra Premier Lig ekiplerinden Stoke City’de oynayan ve tanıdık bir isim olan Badou Ndiaye’yi kiraladı. Transferin son gününde Akhisarspor’dan Ömer Bayramı alan sarı kırmızılılar transferi kapadı. Aslan ayrıca 21 yaşındaki eski futbolcusu Birhan Vatansever’i de tekrar takıma kattı.

Sarı kırmızılı takıma para kazandırarak giden futbolcu sayısı ise 3 oldu. Luis Pedro Cavanda 2 milyon 400 bin Euro’ya Belçika’nın Standard de Liege takımına, Lionel Carole 750 bin avro Fransız ekibi Strasbourg’a ve Bafetimbi Gomis ise Suudi Arabistan takımı Al-Hilal’e 6 milyon avroya transfer oldu. Aslan bu transferlerden toplam 9 milyon 150 bin avroyu kasasına koydu.

Galatasaray’da uzun yıllar mücadele eden Hakan Kadir Balta futbol kariyerine son verdiğini açıkladı. Sezonda başında takımla çalışmayan ve kampta da yer almayan Tolga Ciğerci ile Endoğan Adili de karşılıklı anlaşarak sözleşme feshedildi. Eray İşcan, Iasmin Latovlevici, Cedric Carrasso, Koray Günter ve Yasin Öztekin ile de sözleşme yenilenmedi. Genç futbolcu Doğan Can Davas, Bandırmaspor’a kiralık olarak gitti. Cimbom, sözleşme imzaladığı Birhan Vatanseveri de İnegölspor’a kiraladı.

700 bin avro kar

Galatasaray, takıma kazandırdığı futbolculara ise toplam 8 milyon 450 bin avro harcadı. Sarı kırmızılılar gönderdiği 3 futbolcudan ise toplam 9 milyon 150 bin Euro kazandı. Aslan bu transfer dönemini kar-zarar olarak baktığımızda 700 bin avro karla kapadı. Galatasaray, böylece UEFA’nın FFP kurallarına uymuş oldu.
Galatasaray Futbol Takımı’nın 2018-2019 yaz transfer döneminde gerçekleştirdiği transferlerin bedelleri ve takımdan ücret kazandırarak giden futbolcular şöyle:

 • GELENLER:
 • Muğdat Çelik: Bedelsiz
 • Yuto Nagatomo: 2 milyon 500 bin Euro
 • Henry Onyekuru: 800 bin Euro (Kiralık)
 • Emre Akbaba: 4 milyon Euro
 • Badou Ndiaye: 750 bin Euro (Kiralık)
 • Ömer Bayram: 400 bin Euro
 • GİDENLER:
 • Luis Pedro Cavanda: 2 milyon 400 bin Euro
 • Lionel Carole: 750 bin Euro
 • Bafetimbi Gomis: 6 milyon Euro