Geleceğin yıldızlarının ‘zeka’sı Alex de Souza’yı şaşırttı

​Geleceğin yıldızlarının ‘zeka’sı Alex de Souza’yı şaşırttı
​Geleceğin yıldızlarının ‘zeka’sı Alex de Souza’yı şaşırttı

İzmir U12 CUP için Türkiye’ye gelen Alex de Souza, Altınordu’nun genç yetenekleriyle birlikte basın mensuplarının karşısına çıktı. Altınordu forması giyen gençler sordukları sorular ve yaptıkları yorumlarla başta Alex olmak üzere herkesi şaşırttı.

Altınordu ve Petrol Ofisi’nin ‘Yol Arkadaşlığı’ işbirliği vesilesiyle Alex de Souza, Türkiye’ye geldi. Alex de Souza, bu yıl beşincisi düzenlenecek U12 İzmir CUP’ın başlama vuruşunu yapacak. 6-7-8 Nisan tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek turnuvaya 21 ülkeden 56 takım katılacak. Genç futbolcular kıyasıya mücadeleye çıkmadan önce Alex, İstanbul’da basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Gençler eşlik etti

Alex ile yan yana gelen genç futbolcuların heyecanları gözlerinden okunuyordu.
Alex ile yan yana gelen genç futbolcuların heyecanları gözlerinden okunuyordu.

Okay Karacan’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıda Alex’e Altınordu U12 takımı forması giyen Deha Bayramoğlu, Ege Arslan, Batuhan Güner ve Onu Alp Çevikkan eşlik etti.

Bir sürpriz var

Sıcak bir ortamda gerçekleşen tanıtım toplantısında Okay Karacan, Alex’in 6 Nisan’da uzun yıllar boyunca hafızalardan çıkmayacak türden bir açılış vuruşuna imza atacağını açıkladı.

Felipe futbolcu olacak mı?

Alex de Souza'nın yüzü sorulan sorular ve gençlerden aldığı yanıtlarla güldü. (Fotoğraf: AA)
Alex de Souza'nın yüzü sorulan sorular ve gençlerden aldığı yanıtlarla güldü. (Fotoğraf: AA)

“Evine hoş geldin” mesajlarıyla başlayan toplantıda Alex’e sorulan ilk soru “Felipe’yi bir gün futbolcu olarak izleyebilecek miyiz?” oldu. Alex, oğlu Felipe ile ilgili gelen soruya gülümseyerek karşılık verdi ve “Felipe için futbol çok önemli. Hayatında her zaman futbol olacaktır ama profesyonel olup olmayacağını zaman gösterecek” dedi.

Bilindiği üzere Felipe, 8 yıl önce İstanbul’da dünyaya geldi. Yıldız futbolcunun oğlu, yürümeyi öğrenir öğrenmez sırtındaki sarı-lacivertli formayla Kadıköy’ün zeminine çıktı.

Kaptan ters köşeye yatırdı

Yarının futbol yıldızları, Alex'in ağzından çıkan her sözü adeta zihinlerine kaydetti.
Yarının futbol yıldızları, Alex'in ağzından çıkan her sözü adeta zihinlerine kaydetti.

Türkiye’nin kendisi ve ailesi için her zaman son derece özel olduğunu vurgulayan Alex de Souza geleceğin futbolcularını motive eden yanıtlar verdi. Genç futbolcuların sorularına, sorularla yanıt veren deyim yerindeyse minikleri ters köşeye yatıran Alex, bir kez daha zekasıyla takdir topladı.

“Sane, benim gibi olamaz”

Günün birinde bu ismi daha sık duyabiliriz: Batuhan Günern. (Fotoğraf: AA)
Günün birinde bu ismi daha sık duyabiliriz: Batuhan Günern. (Fotoğraf: AA)

Leroy Sane hayranı olan Altınordulu Batuhan Güner, sorduğu sorudan ziyade yaptığı yorumla alkış aldı. Batuhan, “Kimseye benzemek gibi bir niyetim yok. Sane ben olamaz, ben Sane olamam” ifadelerini kullandı.

Genç yetenek ikinci sorusunda ise takımdaşlığın kıymetini uzun uzun tasvir etti. Alex’in tercümanı ve yakın arkadaşı Samet Güzel genç yeteneğin sözlerini harfi harfine Sambacı’ya çevirdi.

“Tebrik ediyorum”

Alex, “Altınordu’nun farkı bu… Öncelikle seni sonrasında da Altınordu’yu ve aileni senin gibi bilinçli bir genç yetiştirdikleri için tebrik ediyorum” dedi.

Bir okuldan fazlası

Alex’in de belirttiği gibi Altınordu yalnızca futbol eğitimi vermiyor; gençlere hayatı öğretiyor. Altınordu’da amaç yalnızca futbolcu yetiştirmek değil; amaç Cengiz Ünder, Çağlar Söyüncü gibi kaliteli, karakter sahibi isimleri hayata kazandırmak.

Yarının futbolcuları

Dünya Kadınlar Günü’nde tesislerde çalışan kadınların yerine tüm gün onların görevlerini devralan, Yaşlılar Haftası’nda kulüp tarihinde büyük yer edilen kişileri ziyaret edip el öpen Altınordulu futbolcular; Türk futbolunun yarını olacak…

Örnek alınmalı

Türkiye’de sekiz yıl forma giyen, Brezilya Milli Takımı’nın kaptanlığını yapan Alex de Souza’nın takdir ettiği Altınordu’yu Türk futbolseverler de daha fazla desteklemeli. Elbette, Altınordu’nun 2012 yılında start aldığı bu altyapı sistemini diğer kulüplerimiz de örnek almalı.

Belki bir gün…

Unutmayalı; bugün Alex’in yanında oturan heyecanları her hallerinden belli olan bu küçükler geleceğin yıldızları arasında yer alacak… Belki günün birinde Onur Alp, Real Madrid’in kalesini koruyacak ve bizler onun her kurtarışıyla büyük bir coşku yaşayacağız…

Önemli olan kulüplerin kendilerine hedefler belirlemesi ve bu amaca maddi kaygıları göz ardı ederek emin adımlarla, gerekirse düşe kalka ulaşabilmesi…

Ne diyelim; umarız Altınordu’nun yolunu izleyen kulüplerin sayısı her geçen gün artar…