Dünya Kupası'nda İngiltere - İran maçı 27 dakika uzadı!

İngiltere, İran'ı 6-2 mağlup etti.
İngiltere, İran'ı 6-2 mağlup etti.

Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nda İngiltere - İran maçına eklenen uzatma dakikaları gündem oldu. Mücadele toplam 27 dakika uzadı. Peki neden? Detaylar haberimizde.

Dünya Kupası B grubu maçında İngiltere ile İran karşı karşıya geldi. İngilizler, mücadeleyi 6-2 kazanarak turnuvaya görkemli bir başlangıç yaptı.

Maç esnasında en çok konuşulan olay uzatma dakikaları oldu.

İran kalecisi Alireza Beiranvand, maçın ilk yarısındaki bir pozisyonda takım arkadaşıyla çarpıştı ve yerde kaldı. Tedavisi yaklaşık 5 dakika süren Beiranvand, oyuna devam edemeyince yerini Hossein Hosseini’ye bıraktı. Brezilyalı hakem Raphael Craus, ilk yarının sonuna tam 14 dakika ekledi.


3-0 biten ilk devrenin arından maçın ikinci yarısında toplam 5 gol oldu. Craus, bu sefer 10 dakika uzatma verdi.Uzatma dakikalarına da ekstra zaman eklenmesiyle mücadele toplam 27 dakika fazla oynandı.

Collina'nın talimatı var

Hakemin alışılmışın dışında verdiği uzatma dakikalarının önemli bir sebebi var. FIFA, topun daha fazla oyunda kalmasını sağlamak için boşa geçen her saniyenin süreye eklenmesini istiyor.

Dünyaca ünlü eski İtalyan hakem ve FIFA Komitesi Başkanı Pierluigi Collina, Dünya Kupası'ndan önce hakemlerle yaptığı toplantıda bu konuya özel olarak değindi ve hakemlerden hassas davranmalarını istedi.

Turnuva bitene kadar sıklıkla göreceğimiz uygulamanın lig maçlarına nasıl etki edeceği merak konusu.