İşte UEFA'nın Galatasaray için verdiği karar

​İşte UEFA'nın Galatasaray için verdiği karar
​İşte UEFA'nın Galatasaray için verdiği karar

UEFA'nın Galatasaray hakkında 11 Mayıs'ta açıklayacağı karar ortaya çıktı.

UEFA'nın Galatasaray hakkında 11 Mayıs'ta açıklayacağı karar günler öncesinde ortaya çıktı. Sabah Gazetesi'nin ulaştığı bilgiye göre Galatasaray men cezasına çarptırılmayacak yalnızca kısıtlamalara tabi tutulacak.

Galatasaray, mayıs ayında UEFA'ya sunum yaptı.
Galatasaray, mayıs ayında UEFA'ya sunum yaptı.

Yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle 9 Mart'ta FFP Komitesi'ne sunum yapan Galatasaray için UEFA kararını 11 Mayıs'ta açıklayacak. Avrupa'dan men cezası bekleyen ezeli rakipleri kulislerde bunu dile getirse de SABAH, UEFA'nın sarı-kırmızılı kulüp hakkında aldığı kararı öğrendi.

İşte detaylar:

Galatasaray'a kesinlikle Avrupa'dan men cezası gelmeyecek.

Transfer yasağı da söz konusu değil. Ancak FFP Komitesi ağır disiplin yaptırımları çerçevesinde sarı-kırmızılı kulüpten bütçe kısıtlaması isteyecek. ¦ İlk planda 65 milyon Euro'luk takım bütçesi düşürülecek.

Transfer için Galatasaray'a kârının 7 katı kadar oyuncu alma hakkı tanınacak. 9 aylık bilançosunda eksi 155 milyon TL yazan sarı-kırmızılı kulübün bu dönem için zarardan kâra geçmesi imkansız. Bu yüzden Galatasaray yazın transferde 'sattığın kadar al' stratejisini izlemek zorunda. Ancak gelecek sezon Sportif A.Ş. 5 milyon Euro kâr açıklarsa sarı-kırmızılı kulüp 35 milyon Euro'luk transfer yapma hakkına sahip olacak.

Galatasaray'daki seçim sürecini takip eden UEFA, 11 Mayıs'ta açıklayacağı 'bütçe kısıtlaması' kararını uygulayacaklarına dair tüm başkan adaylarından imza alacak ve 26 Mayıs'ta seçilecek yeni yönetim bu FFP kriterlerine uyacak.