Kupa çalmaya çalışan adam 1’er TL toplayarak ‘Şike Anıtı’ yapacak!

Fenerbahçe'den kupa çalmaya çalışan adam 1’er TL toplayarak ‘Şike Anıtı’ yapacak!
Fenerbahçe'den kupa çalmaya çalışan adam 1’er TL toplayarak ‘Şike Anıtı’ yapacak!

“Oturan adam” olarak tanınan ve Fenerbahçe Müzesi’nden kupayı çalmaya çalışırken yakalanan son olarak ta temiz futbol için İstanbul’a yürüyen Halit Şahin, bu sefer Trabzonspor’un şike anıtı harekete geçti.

Trabzon’da çay ocağı işleten ve yol üzerinde bulunan masalarını kaldırmak isteyen belediye görevlilerine tepki için sandalye üzerinde oturarak tepkisini ortaya koyan Halit Şahin bu eyleminin ardından Fenerbahçe Müzesi’ndeki 2010-2011 sezonu şampiyonluk kupasını almaya çalışırken yakalanmıştı. Eylemlerin ardından İstanbul’a “80 günde devri adalet” sloganı ile yürümeye başlayan Halit Şahin, bu sefer Trabzonspor için şike anıtı yapmaya karar verdi.

95 BİN TL TOPLAYACAK

Maliyeti yaklaşık 95 bin TL’ye mal olması planlanan şike anıtının tanıtımı için Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen Halit Şahin, yanlarında getirdikleri sembolik şampiyonluk kupası ile basına poz verdi. Şahin, anıtın maddi kaynağının sadece taraftarlar olduğunu söyledi. Şike anıtının üç metre çapında iki metre yüksekliğinde mermer bir platform üzerine kurulacağını belirten Şahin, önünde Trabzonspor logosunun yer alacağını ve şike anıtının bulunduğu mermer kaidenin üzerinde 7 adet çocuk figürü heykelinin de yer alacağını kaydetti.

Halit Şahin'in konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde;

  • “Hepinizin bildiği gibi taraftarı olduğumuz Trabzonspor bir 2010-2011 sezonu yaşadı ve bu sezon halen daha sona ermedi” diyen Şahin, “Yaşanan haksızlıklar ve yaşatılan mağduriyetlerin hepsinin farkındayız. Bu farkındalık sebebiyle şehrimizde yıllar önce bir ‘Şike Anıtı’ veya ‘Temiz Futbol Anıtı’ gündemi oluşmuştu. Bu gündemi Trabzon’a biz yeni bir gündem maddesi olarak sunmadık. Ancak bu anıt bugüne kadar yapılamadı. Bunun neden gerçekleştirilemediği ile ilgilenmiyoruz. Herhangi bir polemik ile eksenimizi kaydırmak istemiyoruz”

Anıtta Eren Bülbül de olacak

  • “Bu anıt umutları, yarınları, mutlulukları çalınan çocukları temsil ediyor. Bizim çocuklarımız illa ki bu kupayı veya başka şampiyonlukları görecek. Ama bu anıtın üzerinde bu kupayı asla göremeyecek olan şehit olmuş, hayata gözlerini kapatmış çocuklarımız var. Şehit olan Eren Bülbül, 1996’da vefat eden Mümin Aydın ve 2017’de kaybettiğimiz Kemal Onur Sevinç var. Bu çocuklar Trabzonspor’un şampiyonluğunu göremediler. Ancak onlar sonsuza kadar bu anıt ile birlikte bu kupayı ellerinin üzerinde tutacaklar. Hayatta olan çocuklarımıza haksızlık ve adaletsizliğe karşı sessiz kalınmayacağını gösterecek olan bir sembol ile Trabzonspor’un dik duruşunu sergileyecek bir eserdir Şike Anıtı. Bu eser burada bulunan kimselerin değildir. Şike Anıtı sevinçleri çalınan çocuklarımızındır.”