MHK Başkanı Zekeriya Alp'ten 'Zorlu görüşmesi' açıklaması

Zekeriya Alp 'Zorlu görüşmesi' hakınnda açıklamalarda bulundu
Zekeriya Alp 'Zorlu görüşmesi' hakınnda açıklamalarda bulundu

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Başkan Vekili Semih Özsoy’un yer aldığı Zorlu’daki buluşma uzun süre gündemi meşgul etmişti. MHK Başkanı Zekeriya Alp, yapılan görüşme ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yapılan görüşmenin detaylarını anlatan Zekeriya Alp, şu ifadeleri kullandı:

“MHK olarak benim o görüşmede yer almamın ana sebebi, Fenerbahçe Kulübü tarafından hakem atamaları ile ilgili yapılan eleştirilerin herkes için rahatsız edici boyutlara ulaşmasıydı. Bir de Alanyaspor-Fenerbahçe maçında kural hatası olduğu iddiası vardı. Biz yaptığımız toplantı sonrası kural hatası olmadığına karar verdik. Saat 11 gibi gazeteci arkadaş beni aradı ve kural hatası ile ilgili bir soru sordu. O dönem henüz Fenerbahçe TFF’ye başvuruda bulunmamıştı. Ben de kural hatası olmadığını gazeteciye söyledim. Rutin bir işlemdir. Daha önce de yapmıştık.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Başkanvekili Semih Özsoy ile yaptığımız görüşmede elimde kural koyan kurum olan IFAB’tan gelen mailin Türkçesi ve İngilizcesi vardı. Türkçe olarak okudum maili… O mailde de kural hatası olmadığı yazıyordu. Bu arada Semih Özsoy, taç ile ilgili soru sordu. Onda da kural hatası olmadığını ifade ettik.

Fenerbahçe’nin hakem atamaları ile ilgili de şikayeti vardı. Bir hakeme her hafta maç verme şansımız yok. Zaman içerisinde çok yüksek puan almışsa bir arkadaş, ödül olarak bir maç daha veriyoruz. Atama sistemimizi anlattım. VAR’da görev veriyoruz. VAR’da verdiğimiz hakemleri dikkate almamışlar sanırım ki böyle bir eleştirileri oldu. Bu işin bir de ceza boyutu var. Her hafta ceza alan hakemler var. Onların da atama yapılması mümkün değil.

Hakem VAR’a gidiyor ve karar değiştiriyorsa puanı düşüyor. Avrupa’nın tüm ülkelerinde böyle uygulanıyor. Biz de bu uygulamayı yapıyoruz. Ali Koç konuşmamızın ardından ikna oldu ve teşekkür ederim dedi. Olayları farklı yerlere götürmenin kimseye faydası olmaz. Toplantının yeri konusundaki eleştirilere saygı duyarım. ama şunu da belirtmek isterim adaletin mekanı olmaz.

Fenerbahçe-Beşiktaş maçının hakemleri ile de özel toplantı yaptık. Fikir alış-verişinde bulunduk. Pozisyonları her zaman tartışırız, konuşuruz, değerlendiririz. Özellikle de standart bir karar vermek için yaparız. Bu görüşmemiz de sorgulama olarak lanse edildi.”

Türkiye’de hakemlik yapmanın zor olduğunu belirten Zekeriya Alp “Ne acıdır ki, futbol ailesi olarak hatayı en aza düşürmesi için getirdiğimiz teknolojiyle hakemlerimizi daha tartışılır hale getirdik” dedi.