Rıdvan Dilmen: Bir gün Beşiktaş'a gelecek

Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Alanyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın'ın bir gün Beşiktaş'ın başına geçeceğini söyledi.

HABER MASASI GZT DAKİKADA-OKUNUR
Sizce Türkiye’deki ilk futbol maçı nerede oynandı?
​Sizce Türkiye’deki ilk futbol maçı nerede oynandı?
Diğer

1900’lü yılların ilk yarısı Türkler açısından son derece zordu. Savaşlardan bunalan halkın yüzünü o yıllarda biraz da olsa futbol güldürüyordu. İşte Türkiye’de oynanan ilk futbol maçı…

BEĞEN

Futbolu sevmeyen insan sayısı çok azdır. Futbol farklı statüdeki insanları aynı tribünde birleştirme gücüne sahip, ilginç bir oyun. Erkekler her daim bu oyunun son derece karmaşık olduğunu vurgular. Bunun sebebi ise kadınların bu işe de el atmasını önleyebilmektir.

Futbolun matematiği çözüldü

Son 15-20 yıldır kadınlar da futbolun aslında son derece basit bir oyun olduğunu anladı. Kısaca kadınlar futbolun matematiğini çözdü ve tribünlerdeki yerlerini almaya başladı.

7’den 77’ye herkesi ortak renklerde buluşturup kimi zaman tribüne kimi zamanda ekran başına kilitleyen ‘futbol’un Türkiye’de nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

İşte Türkiye’de oynanan ilk futbol maçı;

0.

Futbol 1850’lı yıllarda gelişmeye ve sevilmeye başladı. Futbolun, İngiltere’den tüm dünyaya yayıldığı düşünülür. Ancak tarihi belgeler, bulgular incelendikçe futbolun köklerinin çok eskilere dayandığı keşfedilmiştir. Elbette, Inkaların oynadığı futbolla şimdiki oyun kesinlikle kıyaslanamaz. 

0.

1800’lü yılların sonlarına doğru ise futbol akımı neredeyse Tüm Avrupa’ya yayılmaya başladı. 1890’lı yıllarda bu rüzgar Türkiye’ye ulaştı. Ancak dönemin yönetimi Türklerin futbol oynamasını kesinlikle istemedi. Zamanın büyükleri futbolun günah olduğunu söyleyip saray yönetiminin de tepkisinin artmasına neden oldu. 

0.
Hızlıca yayılan bu keyifli oyundan etkilenen Türkler yasak olmasına rağmen gizliden gizliye futbol oynamaya başladı. Aslında buna futbol oynamak da denmezdi. Bir nevi meşin yuvarlakla antrenman yapıyorlardı. 
0.
Türkiye’deki ilk futbol maçı 1890 yılında İzmir’de oynandı. İki takım oyuncuları da Bornova’da ticaret yapan İngilizlerdi. 
0.
1894'te İzmir'de kurulan Football Club Smyrna, 1906 Ara Olimpiyatları’na katıldı. İzmir ekibi turnuvada ikinci oldu. 
0.
İzmir’de gelişen futbolun öncülerinden biri de James La Fontaine’ydi…. İngiliz futbolcu Fontaine 1899’da İstanbul’a yerleşti. Böylelikle Fontaine futbol faaliyetlerine İstanbul’da devam etti.
0.
James La Fontaine 1902 yılında Kadıköy'de Cadi-Keuy Football Club isimli takımı kurdu. Kulüp 1912 senesinde feshedildi.
0.
İngiliz futbol adamı 1904 yılında Armitage ve Henry Pears'ın yardımlarıyla İstanbul Futbol Ligi'ni kurdu. 
0.
Türk kulüplerinin kurulmasıyla birlikte futbol gelişmeye başladı. Futbol oynama yasağının kalkmasının ardından birbirinden yetenekli Türk gençleri futbol oynamaya başladı. Elbette o yıllarda futbol profesyonel değildi. Yani futbol yalnızca bir hobiydi.
0.
Türk futbolu en büyük yarayı çıkan savaşlarla aldı. Birçok futbolcu bu güzel vatanı korumak için şehit düştü. 
0.
Cumhuriyetin ilanından günümüze ise futbolumuz büyük bir aşama kaydetti. 
0.

Gelişen futbol ekolümüzle birlikte dünyada birçok başarı elde etmenin hedeflerini kuruyoruz. A Milli Takımı’mız bizleri bir hayli üzse de önümüzdeki yıllarda şanlı bayrağımızın çok önemli organizasyonlar göndere çekileceğinden şüphemiz yok. 

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

Gzt’de spor editörü olarak görev yapıyor. Gzt’de her hafta yayınlanan “Zaman Tüneli” isimli programı hazırlayıp, sunuyor. Futbol ve kitaplar onun vazgeçilmezleri. Aslı’ya asli.bayram@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz