Türk televizyonlarından yayınlanan ilk dünya kupası: Cruyff, Beckenbauer’e karşı

Johan Cruyff
Johan Cruyff

Batı Almanya topraklarında düzenlenen 1974 Dünya Kupası belki de futbolun en güzelinin oynandığı turnuvaydı. Cruyff öncülüğünde ilerleyen Hollanda ve “Kaiser” Beckenbauer’in öncülüğünde ilerleyen Almanlar kupaya damga vuracaktı…

Almanya’da düzenlenen 1974 Dünya Kupasına Türk Milli Takımı İtalya ve Lüksemburg’un olduğu eleme grubundan çıkamadığı için katılamamıştı. Ancak Türkiye’de televizyonlardan yayınlanan ilk Dünya Kupası olduğu için ülkemizdeki futbolseverler maçları yakından takip edebilmişlerdi. Batı Almanya’da düzenlenen turnuvaya siyasi arenada Batı’nın rakibi olan Doğu Almanya da katılmış hatta Batı Almanya ile aynı grupta yer almıştı.

Batı Almanya-Doğu Almanya maçından bir kare
Batı Almanya-Doğu Almanya maçından bir kare

Henüz kupa başlamadan Almanya’da prim krizi patlak vermişti. Alman futbolcular Hollandalı ve İtalyan futbolcuların şampiyon olmaları halinde 120 bin mark prim alacağını duyunca, takım kaptanı Beckenbaeur teknik direktör Helmut Schön’ü arayarak şöyle demişti: "Beni futbol federasyonu başkanıyla görüştür, biz bu düşük primlerle maçlara çıkmak istemiyoruz." Bunun üzerine federasyon başkanıyla Beckenbaeur görüşmüş ve aralarında prim pazarlığı başlamıştı. Alman futbolcular 100 bin istiyor, federasyon 30 bin veriyordu. Sonra Federasyon 50 bine yükseliyordu. En son 70 binde anlaştılar.

"Kaiser" lakaplı efsane futbolcu Franz Beckenbaeur
"Kaiser" lakaplı efsane futbolcu Franz Beckenbaeur

Grupta Doğu Almanya Batı Almanya’y 1-0 mağlup etti. Maçta iki tarafın seyircileri de birbirlerini ıslıklamıştı. Son Avrupa şampiyonu Almanya, muhteşem bir kadroya sahipti. Gol makinesi Gerd Müller, çok yönlü sol bek Paul Breitner, orta sahanın beyni Wolfgang Overath, kalede bir dev Sepp Maier ve “Kaiser” lakaplı Franz Beckenbauer… Batı Almanya’nın Şili’yi 1-0 mağlup ettiği mücadeleyi Doğan Babacan yönetmiş ve kupanın ilk kırmızı kartını göstermişti. Doğan Babacan Dünya Kupalarında maç yöneten ilk Türk hakemdir.

Doğan Babacan'ın kupanın ilk kırmızı kartını gösterdiği an...
Doğan Babacan'ın kupanın ilk kırmızı kartını gösterdiği an...

Brezilya 1970 Dünya Kupası’nda forma giyen birçok yıldızı Milli takımı bıraktığı için bu kupaya önemli eksiklerle gelmiş ve eski estetik futbolundan uzak bir oyun ortaya koymuştu Ancak yine de 3.lük maçı oynamaya hak kazanmıştı.

1974 Dünya Kupası'nda mücadele eden Brezilyalı oyunculardan birkaçı
1974 Dünya Kupası'nda mücadele eden Brezilyalı oyunculardan birkaçı

3.Grupta daha önce Dünya Kupası’nı iki kez kazanan Uruguay hiç maç kazanamadan elenmişti. Aynı grupta yer alan Total Futbol’un temsilcisi Cruyff önderliğindeki Hollanda, kupaya damga vuran takım olmuştu. 1971, 1972 ve 1973’de üst üste Avrupa şampiyonu olan Ajax ile 1969 Avrupa şampiyonu Feyenoord’un iskeletini oluşturduğu Hollanda, tüm futbolseverleri etkileyen bir oyun ortaya koyuyordu.

Cruyff öncülüğündeki Hollanda milli takımı
Cruyff öncülüğündeki Hollanda milli takımı

4.gruptan ise Polonya ve Arjantin çıkmış, İtalya elenmişti. Eleme grubunda İngiltere’yi saf dışı bırakan Polonya Dünya kupası gruplarında ise büyük bir sürprize daha imza atmış ve İtalya’yı saf dışı bırakmıştı.

Turnuvanın gol kralı Polonyalı Lato
Turnuvanın gol kralı Polonyalı Lato

İlk gruptan çıkan 8 takım 4erli iki final gruba ayrılmışlardı. 2. Final grubunda Arjantin ve Brezilya gibi iki devle aynı gruba düşen Hollanda, kendisine fazla şans verilmemesine karşın kimsenin tam olarak bilmediği "Total Futbol" sayesinde Güney Amerika devlerini eze eze yenmişti.

Johan Cruyff
Johan Cruyff

Almanya final grubunda Polonya ile son maçta karşı karşıya gelmişti. Kazananın finale çıkacağı maçta Almanlar, çok zorlanmış ancak 76.dakikada kazandıkları penaltıda kaleciden dönen topu tamamlayan Müller’in golüyle zor da olsa Polonya’yı 1-0 yenmişlerdi. Oynadığı futbol ve aldığı başarılı sonuçlarla kupaya damga vuran Polonya üçüncülük maçında turnuvanın gol kralı Lato’nun golüyle Brezilya’yı 1-0 mağlup ederek turnuvayı 3. olarak tamamlamıştı.

Almanların unutulmaz golcüsü Gerd Müller
Almanların unutulmaz golcüsü Gerd Müller

Final gruplardan lider çıkan Hollanda ve Almanya finalde karşı karşıya geldiler. Kısa ve yerden paslarla oyuna başlayan Hollanda, çok çabuk bir şekilde tüm sahaya yayılmıştı. Henüz 1. dakika dolmamıştı ancak Almanlar topa dokunma şansını yakalayamamıştı. Kendi yarı sahasına kapanıp rakibin üzerine gelmesini bekliyordu. Hollanda’da en geride topla buluşan Cruyff, karşısında dönemin en iyi savunmacılarından Berti Vogts’u bulmuştu. Alman yarı sahasının ortasında, ceza sahasına doğru aniden hızlanan oyuncu, içeriye girer girmez, Uli Hoeness’in çelmesiyle kendini yerde bulmuştu. Hollanda, 1 dakika dolmadan penaltı vuruşu kazanmıştı. Topun başına diğer Johann, Neeskens geçmişti. Kalenin ortasına doğru attığı sert şutla takımını 1-0 öne geçirmişti.

Hollanda'nın penaltı kazandığı an.
Hollanda'nın penaltı kazandığı an.

Neeskens penaltıyı gole çeviriyor.
Neeskens penaltıyı gole çeviriyor.

Dakika 25 olduğunda Almanya soldan hızla atağa kalkıyordu. Sol çizgide topu alan Hölzenbein, hiçbir müdahaleyle karşılaşmadan, Hollanda ceza sahasına girmeyi başarmıştı. Kalenin önüne geldiğinde, Hollandalılar engel olmakta çok geç kalmıştı. Wim Jansen’in çabası, ancak penaltıya sebep olmuştu. Almanya, beraberlik şansını yakalıyordu. Topun başına geçen Paul Breitner, çok rahat bir vuruşla topu yerden köşeye yolluyordu. Kaleci Jongbloed olduğu yerde golü seyretmekle yetinmişti.

Breitner penaltıdan attığı golle durumu 1-1 yapıyor.
Breitner penaltıdan attığı golle durumu 1-1 yapıyor.

43. dakikada maçın o ana kadarki sessiz isimlerinden Bonhof, Grabowski’den aldığı pasla Hollanda ceza sahasına sağ taraftan girmiş ve topu içerideki gol makinesine vermişti. Top, Müller’in kötü kontrolüyle forvetin arkasına düşmüştü ancak öyle bir dönüp vurmuştu ki, kalecinin yapabileceği hiçbir şey yoktu. Bu gol, kesinlikle tarihin en güzel ve etkili gollerinden birisiydi.

Maç bu golle Batı Almanya’nın lehine sonuçlanmış ve Almanlar kendi topraklarında turnuvanın en iyi takımı Portakallar’ı 2-1 mağlup ederek zafere ulaşmışlardı.