Valbuena, Fenerbahçe’yi neden tercih etti?

 Mathieu Valbuena'den özel açıklamalar.
Mathieu Valbuena'den özel açıklamalar.

Fenerbahçe’nin çiçeği burunda transferi Mathieu Valbuena, sarı-lacivertli kulübü tercih etmesinin sebebini açıkladı.

Fenerbahçe'nin yeni transferi Fransız yıldız oyuncu Mathieu Valbuena, BeIN Sports'da detaylı açıklamalarda bulundu, işte Valbuena'nın açıklamalarından satır başları.

"Adaptasyon sürecim çok iyi gidiyor"

Şu anda adaptasyon sürecim çok iyi şekilde devam ediyor. Teknik ekip ve arkadaşlarım beni çok sıcak karşıladı. Fenerbahçe’ye katıldığım için çok büyük mutluluk yaşıyorum. Gelmeden önce İdari Menajer Hasan Çetinkaya ve daha sonra da başkan Aziz Yıldırım ile konuştuk. İyi bir iletişim sonrası buraya gelmemi sağladılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Saha içi adaptasyonum çok iyi gidiyor. Hasan Çetinkaya bana tesislerle ilgili bilgiler vermişti. Bu tesis kulübe ait ve bu da Fenerbahçe’nin nasıl imkanlara sahip olduğunu gösteriyor. Tesis çok güzel. Her türlü imkan var. Takım arkadaşlarımızla güzel anlar yaşayarak, güzel bir kamp süreci geçiriyoruz.

"Fenerbahçe’de kupalar kazanmak istiyorum"

Takım arkadaşlarımla ilişkim çok iyi devam ediyor. Sahada dışında birbirimizi anlamak çok önemli. Ancak saha içindeki uyum daha da önemli. Fransızca konuşan arkadaşların takımda olması adaptasyon sürecimi hızlandırıyor. Daha önce de benzer bir durumu yaşadım. Fransızca konuşan birileri olmadığında da adapte olabilmiştim. Buraya çok fazla hedefle geldim. Kupalar kazanmak ve Fenerbahçe’nin başarılarında yer almak istiyorum.

"Çok kaliteli oyunculara sahibiz"

Kalite anlamında değerlendirirsek çok iyi oyuncular burada. Tecrübeli isimler var. Kjaer, Skrtel gibi çok kıymetli oyuncular var. Onlarla birlikte oynamak büyük keyif olacak. Saha içindeki ilişkilerimizi geliştirmemiz ve uyum sürecini atlatmamız gerekiyor. Takımda çok kaliteli isimler var. Genç oyuncular da aynı şekilde. Antrenmanların seviyesi son derece üst düzeyde. Çok iyi bir şekilde antrenmanlarımızı sürdürüyoruz. Böyle oyuncularla oynamak keyif.

Valbuena’dan Aykut Kocaman yorumu…

Eğer ben şu anda Fenerbahçe’deysem bu Aykut Kocaman’ın sayesindedir. Buraya gelmeden önce transferim için ne kadar istekli olduğunu fazlasıyla gösterdi. Teknik direktörün sizi istemesi çok önemlidir. Aramızda çok kibar konuşmalar geçti. Bana son derece sıcak davrandı. Bu ailede olmamı istedi. Buradaki projelerden bahsetti. Bana anlattıkları projeler beni çok etkiledi. Güveni parayla satın alamazsınız. Bunu görmek çok güzeldi. Çok beğendim bir teknik direktör oldu. Antrenmanlarından keyif alıyoruz. Bizimle sık sık konuşmaya gayret gösteriyor. Bir teknik direktörde güven de çok önemli. Böyle hocaları her zaman sevmişimdir. Fenerbahçe tarihine geçmiş bir isimle çalışma fırsatı buluyorum.

Kocaman ile daha önce görüştü mü?

Aslında Aykut Kocaman ile daha önceki yıllarda direkt bir irtibat kurmadık. Daha önce burada çalıştığını biliyorduk. Marsilya ile oynadığım dönemlerden Fenerbahçe’den bana ilgi olduğunu biliyordum. 2-2 biten maçta Fenerbahçe’ye karşı oynamıştım. Bu sene Kocaman beni telefonla aradı. Kendisiyle görüşme fırsatı buldum. Bana projelerinden bahsetti. Bir teknik direktörün sizi istemesi etkileyici oluyor. Benim buraya gelmemdeki istikrarlı tavrı çok önemliydi.

Dirk Kuyt ve liderlik sözleri…

Hocamızla görüşmelerimizde bana Dirk Kuyt örneğini verdi. Kuyt ile karşılıklı oynamıştım. Onun kariyerine çok saygı duyduğunu anlattı. Benim de liderlerden biri olabileceğimi söylemiştim. Ben lider bir oyuncu olabilirim. Ama biz Fenerbahçe’yi zafere taşıyacaksak hep birlikte buna ulaşacağız. Kalitem doğrultusunda katkı sağlamak istiyorum. Aykut Kocaman’ın da desteğiyle bunu başaracağımıza inanıyorum.

“Kaybetmekten nefret ediyorum”

Ben kaybetmekten nefret eden bir futbolcuyum. Yarışmayı bir karakterim var. Hep galip gelmek istiyorum. Çok mücadeleciyim. Kaybetmeyi sevmiyorum ve mağlubiyete karşı isyan etmeyi seviyorum. Takım arkadaşlarıma da cesaret vermeye çalışıyorum. Önemli olan takım olarak neler yaptığımızdır.

Neden 28 numarayı tercih ediyor?

Benim doğum günüm ayın 28’idir. İlk olarak Marsilya’daki ilk sezonumda 28 numarayı giymeye başladım. Bana her zaman şans getirdi. İlk olarak 28 numarayı almaya çalışıyorum. Daha önce bana hep şans getirdi. Umarım şans getirmeye devam eder.

“Tekmeliğim yoktu…”

Fransa'da Marsilya’ya ilk gittiğimde benim bir tekmeliğim yoktu. Ödünç olarak bir arkadaşım bana verdi. O günden beri o tekmelik devam ediyor.

Boyu, bir dezavantaj mı?

Yer çekimi diye bir kural var. Ben bu kuralı avantaja çevirmeye çalışıyorum. Hareketlenme anlamında onlardan daha iyi işler yapabildiğimi düşünüyorum. Kısa boylu olunca bütün kafa toplarına vuramıyorsunuz. İlk yıllarda dezavantaj olarak görülüyor. İnsanlar sizin profesyonel olacağınıza inanmayabiliyor. Ben de kaderin sınırlarını biraz zorladım. Boyumun kısa olmasını avantaja çevirdiğimi düşünüyorum. Bu açıdan mutluyum.

“Futbola tutkuyla bağlıyım”

Ben futbola tutkuyla bağlı bir insanım. Bu oyunu seviyorum. Her zaman böyleydim, bugün de böyleydim. Günümüzde futbola böyle bağlı insanlar yok gibi. Burada bir sıcaklık gördüm. Antrenmanlarda keyif alıyorum. Bazen antrenmanlarda çok yoruluyoruz. Ama o yorgunluktan da keyif alıyorum. Topa dokunmaktan keyif alıyorum, futbolu seviyorum.

Fenerbahçe taraftarlarına övgü…

Bulunduğum ülke, formasını giydiğim kulüp futbolcu coşkulu bir şekilde yaşıyor. Fenerbahçe taraftarları Marsilya taraftarlarından daha coşkulu diyebilirim. Geçtiğimiz 3 yılı kupasız ve üzgün geçiren bir taraftarlar var. Taraftarlarımızın tutkularını görme fırsatı buluyoruz. Umarım bize destek vermeye devam ederler. Stadımıza gelirlerse bizim için iyi olur. Taraftarlarımızın tutkulu olduğunu biliyoruz. Hep bize cesaret ve destek vermelerini diliyorum.

(Kaynak: Ajansspor)