Yeni Dönem: TFF Başkanı Nihat Özdemir neler vadediyor?

▬ Nihat Özdemir
▬ Nihat Özdemir

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Nihat Özdemir, Ankara JW Marriott Otel'de gerçekleştirilen olağan seçimli genel kurulda 174 oy alarak TFF Başkanı seçildi.

Nihat Özdemir, Fenerbahçe'nin 2011 yılında Şampiyonlar Ligi'nde elenmesinin ardından sarı lacivertli kulüpteki başkanvekilliği ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinden istifa etmişti.

Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden makine yüksek mühendisi olarak mezun olan Nihat Özdemir, Sezai Bacaksız ilebirlikte Limak Holding'in kurucu ortağı durumunda.

Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Seçimli Genel Kurulu'na tek aday olarak giren Nihat Özdemir, 174 geçerli oy alarak Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı seçildi.

Ankara JW Marriott Otel'de gerçekleştirilen TFF Olağan Seçimli Genel Kurulu'nda başkanlık seçimi için 183 delege, toplam 7 sandıkta oy kullandı. Genel kurula tek aday olarak giren Nihat Özdemir, oyların 179'unu alarak federasyon başkanlığına seçildi, 4 oy ise geçersiz sayıldı.

gzt

Nihat Özdemir'in yönetim ve denetleme kurullarında kimler var?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir tarafından oluşturulan yönetim ve denetleme kurulları belli oldu.

Ankara JW Marriott Otel'de gerçekleştirilen genel kurulda, yönetim ve denetleme kurullarının asıl ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı.

 • Yönetim Kurulu
 • Asıl üyeler: Servet Yardımcı, Mehmet Baykan, Erdal Bahçıvan, Erhan Kamışlı, Yılmaz Büyükaydın, Ali Düşmez, Mustafa Çağlar, İsmail Erdem, Mustafa Hacıkerimoğlu, Nuri Akın, Eşref Selim Soydan, Hasan Yıldırım Akıncıoğlu, Onur Alkın Kalkavan, Hamit Altıntop
 • Yedek üyeler: Mete Düren, Ensar Saral, Şahin Kartal, İbrahim Şahinkaya, Kamuran Yazıcı, Mustafa Bozbağ, Fatih Maden, Mehmet Serdar Binnet, İsmail Ergüneş, Yakup Şimşek, Şevki Bostan, İlyas İleri, Cevat Ay, İnanç Erol

 • Denetleme Kurulu
 • Asıl üyeler: Mehmet İlker Aycı, Bünyamin Bozgeyik, İbrahim Türkiş, Murat Tanrıverdi, Abdülcahit Şahin
 • Yedek üyeler: Tuncay Karartı, Ömer Bekir Güder, Ahmet Hilmi Yücesoy, Hasan Er, Mustafa Süreyya Durukan

Nihat Özdemir dönemi neler vadediyor?

 • ▬ VAR kayıtlarının açıklanmasını doğru bulmuyor. Yalnızca IFAB ya da UEFA talimatlarında değişiklik olması halinde açıklamaya sıcak bakıyor.
 • ▬ Mevcut yabancı sınırını değiştirmek istiyor. Kulüpler Birliği ile yapacağı görüşmelerin ardından yabancı sayısını kademeli olarak azaltmak istiyor.
 • ▬ 2020 Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacak Olimpiyat Stadı’nı ‘akıllı stadyum’ yapacak. İngiliz bir firmaya proje dahi hazırlatıldı.
 • ▬ Kulüplerin mali yapısını düzeltmek adına ‘harcama sınırı’ getirilmesini arzu ediyor.
 • ▬ VAR’da hata payını 0’a indirmek ve 1. Lig’de de kullanılmasını istiyor.
 • ▬ Hakemliği daha cazip bir meslek haline getirerek daha donanımlı bireylerden oluşan bir hakem kadrosu kurmayı hedefliyor.
 • ▬ MHK için 3 yıllık bir master planı hazırlıyor. Bunun için 5 major ligi yakından takip edecek komite kurulacak.
 • ▬ Yeni federasyonda her bir kurmayının kulüp ceketlerini asarak ülke futbolunun menfaatleri için çalışmasını teşvik edecek.
 • ▬ Kurulların bağımsızlığını tehlikeye atmadan Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig’de birlikte hareket edecek.
 • ▬ Türk milli takımını dünya sıralamasında ilk 10’a yerleştirmek istiyor.

Nihat Özdemir kimdir?

Nihat Özdemir, 5 Nisan 1950'de aslen Bitlisli olan bir ailenin çocuğu olarak Diyarbakır'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilini burada tamamladı. 1967 senesinde Ankara'ya gelerek üniversiteye başladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden makine yüksek mühendisi olarak mezun oldu.

Mezuniyetinden sonra yakın arkadaşı Sezai Bacaksız ile birlikte asistan olarak aynı okulda çalışmaya başladı. Sonrasında arkadaşıyla beraber Ege Üniversitesi'ne giderek endüstri bölümünde master yaptı. Bu dönemde iki arkadaş Limak Holding'in temellerini attı.

Nihat Özdemir ne iş yapıyor?

Nihat Özdemir, Limak Holding'in Sezai Bacaksız ile kurucu ortağıdır. 1976 senesinde LİMAK İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.yi kurmuş; Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının baraj, sulama tesisleri, boru hatları, arıtma tesisleri, yollar ve fabrika işlerini zamanından önce tamamlayarak artan bir yoğunlukla yeni işlerin yapımını üstlenmiştir. LİMAK'ın faaliyet alanını yalnızca inşaat taahhüdü ile sınırlamamış, yetişmiş insan gücünü, enerji, turizm, çimento ve gıda sektörlerine de taşımıştır.

Nihat Özdemir, 90'lı senelerde Ankara sanayi odası meclis başkanlığı vazifesinde bulundu. 1995-1996 seneleri arasında Ali Şen ile birlikte Fenerbahçe yönetimine girdi. 2000 senesinden itibaren de Aziz Yıldırım ile birlikte çalışmaya başladı.

Limak Şirketler Grubu hangi sektörlerde çalışıyor?

Limak Şirketler Grubu; 1995 senesinde turizm, 1997 senesinde enerji, 2000 senesinde çimento sektörlerine girdi. 2008 senesinde havalimanı işletme sektörüne adım attı. Aynı sene Limkon Konsantre Meyve Suyu Tesisleri'ni açarak gıda sektöründe yeni bir başlangıç yaptı. Bulunduğu sektörlerde sürdürülebilir büyüme stratejisiyle ön sıralarda yer almayı hedefledi. Enerji üretiminin yanına 2010 senesinde enerji dağıtımı ve enerji ticareti alanlarını ekledi. 2011 senesinde devir aldığı İskenderun Limanı'yla liman işletmeciliği sektörüne girdi.

Halen LİMAK Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı olan Nihat Özdemir aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübünün eski 2. başkanıdır. Türkiye Müteahhitler Birliği'nin başkanlığını da yapmış olan Özdemir, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'nın hissedarıdır. Nihat Özdemir, Gülseren Özdemir ile evlidir. Batuhan Özdemir isminde oğlu ve Ebru Özdemir isminde bir kızı var.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

🦅 Beşiktaş, Abdullah Avcı'yı resmen açıkladı.

gzt Spor (@gztspor)'in paylaştığı bir gönderi ()