Aktüel & KültürAman dikkat! Etrafınızda yeni doğum yapanlar varsa onları iyi gözlemleyin

Aman dikkat! Etrafınızda yeni doğum yapanlar varsa onları iyi gözlemleyin

Bitmek bilmeyen lohusalık psikolojisi, kadınları intihara sürükleyebiliyor.

ASLI BAYRAM YILMAZ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Aman dikkat! Etrafınızda yeni doğum yapanlar varsa onları iyi gözlemleyin
Bitmeyen lohusalık dönemi.
Diger
Bitmek bilmeyen lohusalık psikolojisi, kadınları intihara sürükleyebiliyor.
BEĞEN

Kendi bedeninin içinde bir başka bedenin kalp atışını hissetmek, tarif edilmesi en zor duygudur. Bir kadın anne olduğunda gerçekten 'kadın' olur… Anne olmak kendi canından daha çok bir başka canı sevmek, anne olmak sonsuz sabır ve anlayışa sahip olmak demektir.
Aslına bakarsanız anne olmak öyle anlatıldığı gibi bir anda alışılacak bir durum da değildir… Ne derler eskiler “Çocuğumla birlikte büyüdüm.” Bu söze katılmamak mümkün mü? Anne olduğunuzda ister 25 isteseniz 35 yaşında olun hiç fark etmez… Çünkü dünyaya getirdiğiniz bebekle birlikte büyümeye başlarsınız. Onunla birlikte hayatı öğrenir, onunla birlikte olgunlaşırsınız.
Annelerin büyük bir çoğunluğu bebeklerini kucaklarına alır almaz büyük bir sorumluluk taşıyacaklarının bilincindedir. Daha doğrusu psikolojik olarak kendilerini bu duruma hazırlamışlardır… Tabi doğumun ardından gelen uykusuz ve yorucu günlere de hazırlıklı olmak gerekir.
Özellikle zor bir hamilelik dönemi geçiren ya da meşakkatli doğum yapan kadınların bazıları bebeklerine ısınmakta güçlük çeker. Bu psikolojik duruma bir de lohusalık eklenince anne ve bebek için zorlu bir süreç başlar.
Bazı kadınlarda ise lohusalık sendromu yıllar boyu sürebilir. Peki, nedir bu bitmeyen lohusalık?

0.
Bebek dünyaya gelir gelmez anne için hayat biraz zorlaşır. Bebeğin beslenmesi, gazı ve ağlaması hiç bitmez (!)
0.
Uykusuzluğa aynı kıyafetlerle dolaşmak hatta ilk zamanlarda saçını bile tarayamıyor olmak eklenince kadınların yorgunlukları katlanır.
0.
Fiziksel ve psikolojik sorunlar birleşince de lohusalık sendromu başlar.
0.
Genellikle 40 günlük sürecin ardından lohusalığın bittiği düşünülür. Ancak bazı kadınlarda lohusalık 2 yıla kadar uzayabilir.
0.
Alınan kilolar, düzgün beslenememe, misafirlerin ardı arkasının kesilmemesi ve en önemlisi kendine ayıracak beş dakikalık vaktinizin olmaması psikolojinizi alt üst eder.
0.
Bitmek bilmeyen bir lohusalık sendromu yaşıyorsanız, etrafınızdaki insanların desteğine ihtiyaç duyarsanız. Bu süreçte en büyük iş ise eşlere düşer.
0.
Lohusa sendromunda olan kadın profesyonel bir destek almalıdır. Önemsenmeyen, göz ardı edilen bu durum nedeniyle ne yazık ki intihar eden çok fazla kadın bulunuyor.
0.
Özellikle çok genç yaşta anne olanlar ve doğumdan önceki yıllarında depresyon yaşayan kadınlarda bitmeyen lohusalık daha sık görülür.
0.
Unutmayın dünyaya harika bir evlat getirdiniz. Her bebeğin büyümesi zaman alır. Çocuk sahibi olmak beraberinde hayat boyu sorumluluk almanıza neden olur. Ancak şunu unutmayın ilk bir yılın ardından yükünüz yarı yarıya azalacak. Çocuğunuz bir yaşına geldiğinde o oyuncaklarıyla vakit geçirirken, siz bir kenarda kahvenizi yudumlayabileceksiniz.Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
A ASLI BAYRAM YILMAZ GZT Editörü

Gzt’de spor editörü olarak görev yapıyor. Gzt’de her hafta yayınlanan “Zaman Tüneli” isimli programı hazırlayıp, sunuyor. Futbol ve kitaplar onun vazgeçilmezleri. Aslı’ya asli.bayram@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.