Aktüel & KültürÇin'in zulmü bitmiyor: Doğu Türkistanlı halk ozanı Abdurehim Heyit şehit oldu

Çin'in zulmü bitmiyor: Doğu Türkistanlı halk ozanı Abdurehim Heyit şehit oldu

Çin hükümetinin Doğu Türkistan halkına yaptığı zulüm bitmek bilmiyor. Yaklaşık 2 yıldır Çin tarafından esir tutulan halk ozanı Abdurehim Heyit şehit oldu.

ADİLE TOPÇU GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Çin'in zulmü bitmiyor: Doğu Türkistanlı halk ozanı Abdurehim Heyit şehit oldu
Abdurehim Heyit şehit oldu.

Çin hükümetinin Doğu Türkistan halkına yaptığı zulüm bitmek bilmiyor. Yaklaşık 2 yıldır Çin tarafından esir tutulan halk ozanı Abdurehim Heyit şehit oldu.

BEĞEN

2017 yılından beri Çin hükümeti tarafından esir tutulan ve işkence altında ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit şehit oldu. Heyit'in vefat haberini sanatçı Bünyamin Aksungur, sosyal medya hesabından duyurdu. Aksungur'un sosyal medya paylaşımı şu şekilde:

  • ''........G İ T T İ !..........ŞEHİT ABDUREHİM HEYİTZalim Çin yönetiminince UÇRAŞKANDA "Karşılaşınca" ve ATALAR adlı şarkısı yüzünden 8 yıl hapse mahkum edilmişti. Kamp dedikleri hapishanede türlü ve ağır işkenceler gördü. Ziyaretine sadece oğlu gidebilmiş ve babasını çok zayıflamış ve bitkin bulduğunu söylemişti. 8 yıl işkence altında yaşayabileceğine inanılmıyordu. Öyle de oldu. 2 yıl dayanabildi. Daha önce de öldüğü/öldürüldüğü yolunda haberler geliyor ancak teyid edilemiyordu.Maalesef bu kez haber doğru!ABDUREHİM HEYİT milli şehidimizdir.Allah rahmetiyle mekanını cennet eylesin. Başta Uygur Türkleri olmak üzere, bütün zulüm görenlere yardım eylesin.Allah, başta zalim Çin yönetimi olmak üzere bütün zalimlerin belâsını versin.''

Çin'in Doğu Türkistan'daki baskısı
VİDEO / 01:00
Çin'in Doğu Türkistan'daki baskısı
Çin yönetimi Doğu Türkistan'da büyük bir baskı uyguluyor. Müslüman Uygurların her adımı izleniyor. Kurallara uymayan Uygurlar ise hapishanelere koyuluyor. Bir milyondan fazla Uygur Türkü hapiste. Uygurların oruç tutması, çocuklarına Müslüman isimleri vermesi, Hacca gitmeleri; kadınların başörtü takması, erkeklerin sakal uzatması yasak.


2017 yılında tutuklanmıştı

Uygur Türk'ü Şair Tahir Hamut, Heyit’in tutuklanması sürecini Urumçi’deki Sincan Şarkı ve Dans Topluluğu yetkililerinden duyduğunu belirterek şöyle anlatmıştı:

  • “Polis Heyit’i tutuklamadan önce birkaç kez onu evinde ziyaret etmiş. Polis onun okuduğu ve yorumladığı Atı’lar (Ata’lar) adlı şarkıyı niçin bestelediğini ve ne sebeple yorumladığını sormuş. Ayrıca bu şarkının söz yazarının kim olduğu ve niçin yazdığı hakkında da sorgulamış. Daha sonra bu şarkının sözlerini yazan şair Abdurehim Abdullah da tutuklanmış. Heyit’in yorumladığı şarkının sözlerinde geçen “savaşın şehitleri – jenglerde shehit ” ifadesi hakkında özellikle durdukları ve bu cümle üzerinde çok hassas davrandıkları söyleniyor. Aslında, o şarkının ana mesajı geçtmişte savaşlarda şehit olan Atalarımızı ve bu savaşların kurbanlarını hatırlamak ve gençlerin bu günlerde parti yapmalarını (eğlence düzenelemelerini) eleştirmekti. Bu sözlerin aşırılık veya cihad ile bağlantılı olduğu için tutuklandığı yolunda söylentiler var. Çin polisleri muhtemelen “Ata’lar – atilar” şarkısı ile cihad arasında kendince bir bağ kurmak istemiş."

GZT olarak Doğu Türkistan'ı unutmadık

Uygur Türkleri'ne karşı Çin'in uyguladığı zulmü 'İçerisi' ve 'Dışarısı' ile mini belgeselde gözler önüne seriyor. Özellikle Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de yaşananlar yaşananları gözler önüne seriyor. Katliamı olayın tanıklarından dinleyerek Doğu Türkistan'da neler oluyor sorusunu cevaplandırmaya çalıştık.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

📍 GZT'nin 1 milyonu aşkın izlenen Doğu Türkistan mini belgesellerinden hafızalara kazınan ifadeler. #doğutürkistan

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
Çoban Krallar: Hiksoslar VİDEO / 05:25

Çoban Krallar: Hiksoslar

Ahmet Zarifoğlu Aktüel & Kültür Cumartesi 15:19, 14.12.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz