Aktüel & KültürÇoğu insanın bilmediği dünyaca ünlü ikonların gizemleri

Çoğu insanın bilmediği dünyaca ünlü ikonların gizemleri

Eyfel Kulesi’nden Pisa Kulesi’ne kadar birçok ünlü ikonun gizli kalmış hikayeleri mevcut.

ÖMER FURKAN ÇINAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Çoğu insanın bilmediği dünyaca ünlü ikonların gizemleri
Ünlü ikonların gizemleri.

Eyfel Kulesi’nden Pisa Kulesi’ne kadar birçok ünlü ikonun gizli kalmış hikayeleri mevcut.

BEĞEN

Tarih boyunca insanlık yeni nesillere hep bir şeyler bırakmıştır. Bu bazen kitap olmuş, bazen bir film, bazen mimari bir yapı ve bazen de çok daha uzak geçmişe ait tarihi eserler. Bizler sadece medyada açıklanan ya da en fazla gidip görebildiğimiz kadarı ile olanı biliyoruz. Tabi ki araştıran herkes daha fazlasını da öğrenebilir ama genelde insanlar bu bilgiler ile yetiniyor. Fakat bir tarihi eserin ya da mimari bir yapının göremediğimiz noktalarında neler var ve buraları kimler görebiliyor ya da bilebiliyor. İşte birçoğumuz tarihi eserin bilmediği ünlü ikonların gizemleri…

0. Scream eserindeki gökyüzünün sırrı
Scream eserindeki gökyüzünün sırrı
2003 yılında bir grup gökbilimci resmin çizildiği tarihlerde araştırma yapmaya başladı. Gökyüzünün açık kırmızı hali ressamı çok şaşırtmıştı. 1883 yılında gerçekleşen Krakatoa Volkanı'nın patlaması üzerine evrene çok fazla volkanik tozun karıştığı ve bundan dolayı birkaç yıl boyunca gün batımlarının alevimsi kırmızı olduğu gözlemlenmiştir.
0. Pisa Kulesi’nin oluşumu
Pisa Kulesi’nin oluşumu
Ünlü ikonlardan birisi olan Pisa Kulesi'nin eğimini bilmeyen yok fakat nasıl yapıldığını bilen de neredeyse yok. Katedral için çan kulesini kimin inşa ettiği bilinmiyor çünkü aradan 200 yıl geçmiş. Pisa Kulesi'nin hemen yanındaki vaftizhane nedeni ile burayı inşa edenin de Diotisalvi olduğu düşünülmektedir.
0. Sfenks’in orijinal görüntüsü
Sfenks’in orijinal görüntüsü
Dünyanın en eski heykellerinden biri olarak bilinen büyük Gize Sfenks'i aslında canlı renkler ile dekore edilmiş olduğuna dair birçok kaynak mevcuttur. Fakat şu an yalnızca kulaklardan birinin arkasında belirli renkler bulunmaktadır. Ayrıca devasa beden ve küçük kafa farkının nedeni olarak da sfenksin kafasının altında bir insan heykeli olduğu yönündedir.
0. Rushmore Dağı’nda bulunan zaman kapsülü
Rushmore Dağı’nda bulunan zaman kapsülü
Bu ünlü anıtın inşası sürerken mimar Gutzon Borglum, gelecek nesillerin ulaşabilmesi için gizli bir oda yapmak istedi. Amacı Amerikan tarihinden bilgiler ve kayıtları gelecek nesillere aktarabilmekti. Abraham Lincoln'ün hemen kafasının arkasında bulunan bu oda yapımı sürerken mimar öldü. Ölümünden yaklaşık 50 yıl sonra bu oda görevi devam etti ve Amerika başkanlarının anıları bu odaya konuldu.
0. Özgürlük Heykeli’nin ayağındaki kırık zincir
Özgürlük Heykeli’nin ayağındaki kırık zincir
Özgürlüğü, demokrasiyi ve köleliğin yürürlükten kaldırılmasını sembolize etmektedir. Ayağındaki kırık zincir bu manalara gelmektedir. Oraya giden birçok insan bu zinciri fark etmez bile.
0. Eyfel Kulesinin en üst katındaki dairenin sırrı
Eyfel Kulesinin en üst katındaki dairenin sırrı
Gustava Eiffel, Fransa'nın en ünlü eseri olan ve kendi ismi ile anılan Eyfel Kulesi'ni tasarlamıştır. Ve en üst katını kendisine özel olarak inşa etmiştir. Bu mekanı genelde dinlenmek ve misafirlerini ağırlamak için kullanmaktaymış Gustava Eiffel. Hatta Thomas Edison ile uzun uzun sohbetler ettiği de anılara kaydedilmiştir. Bu yüzden şu an o daire bir müze olarak sergileniyor. Hatta Gustava Eiffel ve Thomas Edison'un balmumu heykelleri de bulunuyor.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz