Aktüel & Kültür'Dünyahalleri' yayın hayatına son verdi

'Dünyahalleri' yayın hayatına son verdi

Yayın hayatına 2 Kasım 2014 tarihinde başlayan 'dunyahalleri.com' bugün itibariyle yayın hayatına son verdi.M. Serdar Kuzuloğlu Twitter adresinden veda mesajı yayınladı.

HABER MERKEZİ GZT 3 DAKİKADA OKUNUR
'Dünyahalleri' yayın hayatına son verdi
'Dünyahalleri' yayın hayatına son verdi.

Yayın hayatına 2 Kasım 2014 tarihinde başlayan 'dunyahalleri.com' bugün itibariyle yayın hayatına son verdi.M. Serdar Kuzuloğlu Twitter adresinden veda mesajı yayınladı.

BEĞEN

Yaklaşık 5 yıldır dünyadaki gelişmeleri takip etmeye odaklanan Dünya Halleri sitesi, yayın hayatına bugün itibarıyla son veriyor.

M. Serdar Kuzuloğlu Twitter adresinden veda ederek şu ifadelere yer verdi;

Dünya Halleri yayın hayatına 2 Kasım 2014 tarihinde başladı. Bugün itibarıyla tam 1.739 gün olmuş. Bu siteyi hayata geçirirken amacım, her anlamda alabildiğine içine kapanan Türkiye’deki insanlara akıntısına kapılıp gittikleri gündemin yanısıra dünyada neler olup bittiğini aktarmaktı. Öte diyarlarda olup-biten, önem taşıyan ancak medyada kendine yeterince yer bulamayan; hatta bazen bahsi dahi geçmeyen konuları derlemek; ilham vermek, hayal kurdurmak istiyordum.

Pazar günleri yayınlanan Haftalık özetler ile başlayan bu çabada giderek artan okuyucu sayısına paralel olarak ‘dil engeli’ denen şey ile tanıştım. Ziyaretçilerin büyük bir bölümü özetlerde yer verdiğim yabancı dildeki bağlantıları takip edemiyor, bu da aktardığım gelişmelerin karşılığını tam olarak bulamamasına yol açıyordu. Bu sebeple hafta sonu özetlerinde değineceğim konuları hafta içi elimden geldiği kadarıyla Türkçeye çevirerek yayınlamaya başladım. Ne var ki mevcut iş yoğunluğum bir yandan gündemi filtreleyip bir yandan da çeviri yapmama izin vermedi. Bu sebeple çeviri yapmak için bir ekip kurmak zorunda kaldım.

Böylece Dünya Halleri,okuduğunuz bu yazı haricinde 6 bin 363 haber, 249 haftalık özet, 59 spor özeti ve 58 pazarlama iletişimi özeti yayınladı. Dünyayı değiştiren olayları, ana trendleri; spordan sanata, uzaydan sağlığa, otomotivden kripto paralara kadar mümkün olduğunca geniş bir çerçevede ele alıp aktaran bir kaynağa dönüştü. İçeriğimizin düzgün bir Türkçeye sahip olması için titizlikle çalıştık. Pek çok emsalinin aksine, yer verdiği gelişmelerin kaynaklarını paylaşan, tuzak başlık aldatmacalarına girmeyen, foto galerilerle çile çektirmeyen, mümkün olduğunca tarafsız, ön yargısız bir yayın politikası izledik. Okunabilirliği en üst seviyede tutmak adına her haberde tek tıklamayla ulaşılan ayrıca bir özet dahi hazırladık. Aynı gerekçeyle reklamsız bir yayın politikası izledik. Çok teklif edilmesine rağmen hiçbir ücretli içerik yayınlamadık. Sponsorluk desteği sunan iki şirket haricinde sayfalarımızda hiçbir reklam yer almadı. Bütün bu özverili çabanın karşılığını okur mesajlarında, sosyal medya paylaşımlarında ve çeşitli platformlarda hakkımızda yazılan yorumlarda fazlasıyla aldık.

REKLAM

Ne var ki geldiğimiz noktada ortaya çıktı ki, ulaştığımız günlük ortalama 30 – 40 bin ziyaretçi bandındaki (ülke nüfusuna kıyasla son derece az fakat kıymetli) kitle, hayallerimize ulaşmaya yetmiyor. Ayakta kalmak için gereken çabayı göğüsleyen yazı ekibinin ve teknik altyapının maliyeti kendi maddi imkanlarımla yürütebileceğim eşiği çoktan aşmış durumda. (Hiçbir karşılık beklemeden içeriğimize katkı sağlamak isteyenler olduysa da neredeyse tamamı bir saman alevi gibi yanıp, söndü.)

İçimde kalanlar

Haftanın Özeti serisini bir yıllık almanak olarak yayınlayabilmeyi çok isterdim (İçeriği hazır olmakla birlikte yoğun bir editöryal çalışma gerektiriyordu. Yayınevleri Türkiye’de böyle bir alışkanlık olmadığı gerekçesiyle basmaya yanaşmadı. Elektronik formatına ise hiçbir şirketi ikna edemedim)

İçeriğimizi bir podcast ve Youtube kanalı ile farklı formatlarda aktarmayı isterdim (Bu konuda yardımcı olmak isteyenler oldu ancak ben sürekliliği sağlamayacak kadar yoğun bir tempoda çalıştığım için başlamaya cesaret edemedim.)

Televizyonun hala en büyük ortak payda olduğu Türkiye’de Dünya Halleri’ni bir TV programı olarak ekranlara taşımak çok güzel olurdu. (Görüştüğüm TV kanallarının hepsi sponsor istedi. Sponsorluk için kapısını çaldığım hiçbir şirket olumlu yanıt vermedi.)

Bir mobil uygulama iyi olabilirdi. (Çoğu kullanıcı telefon ya da tabletinin web tarayıcısını kullanmak yerine uygulamadan takip etmeyi tercih ediyor. Ancak sitemizin kendine has bazı teknik altyapı detayları elimizi kolumuzu bağladı.)

REKLAM

Sonuca gelirsek: Son derece nezih bir kitleye ulaşan Dünya Halleri sitesi 25 yıllık medya hayatımda en çok emek verdiğim ve en gurur duyduğum projelerden biri olarak defteri bugün alnının akıyla kapatıyor. Güzel ve faydalı bir kaynak oluşturmaya çalıştık. Daha iyisi mutlaka olabilirdi. Gücümüz ve kaynaklarımız bu kadarına yetti. Site ve arşivimiz yayında kalacak ancak artık yeni bir içerik eklenmeyecek.

En başta bu güne kadar benimle birlikte siteye emek veren gelmiş-geçmiş bütün editörlerimize, destek olan kurumlara ve elbette bizleri bu yolculuğumuzda yalnız bırakmayan siz okuyucularımıza bütün kalbimle teşekkürlerimi sunarım.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz