Aktüel & KültürHamilelik döneminde makyaj yapmak ve saç boyamak zararlı mı?

Gebelik döneminde kişisel bakım ürünlerini hafife almayın

Birçok kadının vazgeçilmezi arasında bulunan deodorant, parfüm ve ruj gibi kozmetik ürünler Bisfenol S kimyasalı içerdiğinden anne adaylarını olumsuz etkiliyor. Araştırmalara göre, güzellik ürünlerindeki BPS kimyasalı anne adayları için tehlike arz ediyor.

MÜGE VARDAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Gebelik döneminde kişisel bakım ürünlerini hafife almayın
Uzmanlar, özellikle hamilelik döneminde kullanılan kişisel bakım ürünleri konusunda uyarıyor.

Birçok kadının vazgeçilmezi arasında bulunan deodorant, parfüm ve ruj gibi kozmetik ürünler Bisfenol S kimyasalı içerdiğinden anne adaylarını olumsuz etkiliyor. Araştırmalara göre, güzellik ürünlerindeki BPS kimyasalı anne adayları için tehlike arz ediyor.

BEĞEN

ABD'deki Massachusetts Üniversitesi'nde fareler üzerinde yapılan deney, deodorant, parfüm ve ruj gibi ürünlerde bulunan ve karşı cinsin rollerinin benimsenmesine neden olan Bisfenol S(BPS) kimyasalının annelik içgüdüsünü olumsuz yönde etkilediğini ortaya koydu.

  • Bisphenol S nedir?
  • Zararlı moleküllerinin birleşmesiyle elde edilen bir tür organik bileşiktir. Bisphenol A, en bilinen ismiyle BPA sert plastiklerin içinde bulunan kimyasal bir bileşendir ve gıda ve içecek ambalajlarında bulunur.
  • Birçok ürünün yapımında kullanılan bu kimyasallar su şişelerinde, biberonlarda, diş dolgularında, izolasyon maddelerinde, dişle ilgili aletlerde, tıbbi aletlerde, göz lenslerinde, DVD ve CD’lerde, evde kullanılan elektroniklerde, spor aletlerinde ve özellikle kişisel bakım ürünlerinde de bulunuyor.
0.
0. Bu bileşenlere maruz kalmayın
Bu bileşenlere maruz kalmayın
Günde 2 mikrogram BPS'ye maruz kalan anne farelerin yüzde 10'unun da yavrularına ilgisiz davrandığı, hatta bazılarının yavrularını öldürdüğü gözlemlendi.
Hamilelik veya emzirme döneminde bileşene maruz kalan dişilerin yuvalarında kontrol grubuna göre çok daha az zaman geçirdiği de belirtildi.
Kaynak: ntv.com

0. Uzmanlar uyarıyor!
Uzmanlar uyarıyor!
Araştırmayı yürüten bilim insanları, annelikle ilgili sinirsel bağlantıların yanı sıra içgüdüsel annelik davranışlarını etkilediği ifade etti.

BPS'ye maruz kalan dişi farelerin yavrularının ölümlerinin şaşırtıcı bir biçimde arttığına dikkati çeken bilim insanları, hamilelere güzellik ürünleri kullanmaktan kaçınmaları uyarısında bulundu.

0. %10'u öldü
%10'u öldü
Düşük dozda BPS'nin annenin bebeğine adapte olmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koyan araştırmada, düşük dozda BPS'ye maruz bırakılan dişi farelerin yavrularının yüzde 10'unun öldüğü belirlendi.

0.
0. Fareler üzerinde denendi
Fareler üzerinde denendi
Çalışmada, iki ayrı deney grubundaki farelere düşük bir doz ve düşük iki doz BPS verilirken, bir grup da kontrol grubu olarak belirlendi. Farelerin yuva kurma yetenekleri, yavrularına bakmaları ve diğer annelik davranışları 3 farklı zaman diliminde gözlemlendi.
0.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz