Aktüel & KültürHastalığın adı en az kendi kadar garip: Huzursuz bacak sendromu

Hastalığın adı en az kendi kadar garip: Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu toplumda çok yaygın görülüyor. Yaygınlığına rağmen hastalık olarak bilinmiyor ve insanlar yıllarca bu hastalıkla tedavi edilmeden yaşıyor.

GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Hastalığın adı en az kendi kadar garip: Huzursuz bacak sendromu
Huzursuz bacak sendromu toplumda çok yaygın görülüyor. Yaygınlığına rağmen hastalık olarak bilinmiyor ve insanlar yıllarca bu hastalıkla tedavi edilmeden yaşıyor.
BEĞEN
Huzursuz bacak sendromu özellikle dinlenme dönemlerinde ortaya çıkan; bacaklarda uyuşma, yanma, gıdıklanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve şiddetli yakınmalarla kendini gösteren nörolojik bir rahatsızlık. Aslında şöyle anlatırsak belki daha anlaşılır olacak. Bacaklarınızı istemsiz şekilde oynatıyor musunuz? Bu his uyumanıza izin vermiyor mu? O halde 'Huzursuz Bacak Sendromu' üyesi olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

En fazla istirahat durumunda veya uykuya dalma sırasında ortaya çıkan bu rahatsızlık uyku kalitesini düşürüyor. Bu yüzden uyku bozukluğu gibi de tarif ediliyor. Uzun süre hareketsiz kalınan otobüs ve uçak yolculuklarında etkileri daha da artıyor. Nadiren kollara, ellere ve vücudun diğer bölgelerine yayılabiliyor. Tüm bunların toplamında ise bireyin yaşam kalitesi düşüyor ve tüm gününü etkileyip yorgunluk, halsizlik ve sinir bozukluğuna neden oluyor.

'Huzursuz Bacak Sendromu'nun Nedenleri Neler?
  1. Psikolojik Travmalar
  2. Demir eksikliğine bağlı kansızlık
  3. Beslenme Bozukluğu
  4. Hamilelik
  5. B12 vitamini eksikliği
  6. Şeker hastalığı
  7. Parkinson hastalığı
  8. İdrar tutmak
  9. Çay, kahve, çikolata, sigara, alkol ve kola tüketimi
Huzursuz Bacak Sendromu nasıl tedavi ediliyor?Bacaklarınıza yapılacak masaj sizi rahatlatabilir.
Alkol, kafein ve nikotin gibi maddelerden kaçınmak büyük ölçüde rahatlamanızı sağlayabilir.
Günlük gereken miktarda su içip içmediğinizi öğrenmelisiniz.
Günde en az yarım saat yürümeye özen gösterin.
Yatak odanızı yalnızca uyumak için kullanın; kütüphaneniz yatağınız olmasın!
Karanlık odada uyumayı tercih edin.
Her duşun ardından bacaklarınıza soğuk su dökün.

Kriz dönemlerinde ne yapmalı?Bacaklara yapılan masaj ve lavanta çayı size iyi gelecektir. Kansızlık, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, vuatr, varis ya da parkinson varsa tedavi edilmelidir. Ağrılarınız geçmiyorsa uzman bir hekime başvurmakta yarar var.

Kaynak: anadolusaglik.org


YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ Pirimedya

GZT Haber Merkezi'nden çıkan tüm içeriklerde olduğu gibi burada da 'GZT bakış açısı' hakim... Son dakika ise en hızlı, merak edilen ise en anlaşılır, dolu dolu bir konu ise en doyurucu şekilde takipçilerimize sunuyoruz. Yine de soru işareti kaldı ise iletisim@gzt.com'a mail atmanız, sosyal medya hesaplarımızdan bize mesaj göndermeniz yeterli.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz