Aktüel & KültürHikayesi için, yalnızca kulak vermenizi bekleyen dünyaya açılan köprü: Mostar

Hikayesi için, yalnızca kulak vermenizi bekleyen dünyaya açılan köprü: Mostar

Bosna Hersek’in Mostar şehrini ortadan bölen Neretva Nehri’nin en yaşlı bir yapılardan biri: Mostar Köprüsü

MÜGE VARDAR DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Hikayesi için, yalnızca kulak vermenizi bekleyen dünyaya açılan köprü: Mostar
Mostar

Bosna Hersek’in Mostar şehrini ortadan bölen Neretva Nehri’nin en yaşlı bir yapılardan biri: Mostar Köprüsü

BEĞEN

Bosna Hersek’in Mostar şehrini tam ortadan bölen Neretva Nehri’nin üzerindeki en yaşlı bir yapılardan biri, Mostar Köprüsü...

Yalnızca tarihi önemi ya da mimari bir harika olması değildir onu özel kılan... Yüz yıllardır sayısız insanın bir kıyıdan diğerine geçişine izin verirken, fiziksel ve manevi bir köprü görevi de görmüştür Mostar... Zaman içinde aldığı yaralar, onu yeniden ayağa kalkmaya engel olmamıştır.

Neredeyse her gün kendi hikayesini anlatmak için onlarca kişiyi ziyarete bekleyen bu eşsiz köprünün

hikayesini dinlemek için, ona kulak vermeniz kafi...

0.
0. Dünyaya açılan köprü Mostar
Dünyaya açılan köprü Mostar

Neretva Nehri'nin kıyısında yer alan Mostar, Hersek'in aynı zamanda başkentidir. 105.000 nüfuslu şehir Bosna Hersek'teki iç savaş sırasında büyük zarar görse de, büyüsünü asla kaybetmez. Savaş sırasında şehrin etnik yapısı değişmiş; Müslümanlar Mostar'ın doğusunda, Hırvatlar batısında yaşamaya başlamış, Sırpların çoğu ise şehirden ayrılmıştır. 

0.
0. Bosna'nın bağlayıcı zarafeti
Bosna'nın bağlayıcı zarafeti

Bosna Hersek’in eşsiz şehri Mostar’daki Neretva Nehri üzerinde, hilal görünümündeki özelliğiyle dünyanın en zarif köprülerinden biri Mostar... Kentin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlamakla kalmayan köprü, aynı zamanda şehre ismini de vermiştir. 

0.
0. UNESCO Dünya Miras Listesi
UNESCO Dünya Miras Listesi

Savaştan sonra şehirde zarar gören binalar tamir, tarihi eserler ise restore edilmiştir. Avrupa Birliği restorasyon çalışmaları için 15 milyon dolar harcadı. Bu arada yıkılan Mostar Köprüsü, bir Türk şirketi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilir. 2005 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne de alınan Mostar, Kayseri ile kardeş şehir ilan edilmiştir.

0.
0. Nehrin soğuk sularında bir gelenek...
Nehrin soğuk sularında bir gelenek...

2005 yılında Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Mostar Köprüsü’nün eğlenceli bir de aktivitesi bulunuyor. İlk olarak 1664 yılında yapılan ve her sene temmuz ayında gerçekleştirilen bu aktivitede, genç erkekler kendilerini Neretva Nehri’nin sularına bırakıyor. Kulağa ilk başta korkutucu gelse de özgürlüğün zirvesinde hissettiren bu atlayış, onların en büyük eğlence anlayışı... Nehrin buz gibi sularına dalmak, aynı zamanda onların cesaretlerini sergilemek için gerçekleştirdikleri bir gelenek...

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
M MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz