Aktüel & Kültürİtiraf ettiler: Planladığımız gibi olmadı

İtiraf ettiler: Planladığımız gibi olmadı

Banksy, geçen hafta açık artırmada 860 bin sterline satıldıktan sonra kendini parçalayan eserinin planladıkları gibi parçalanmadığını açıkladı.

MÜGE VARDAR DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
İtiraf ettiler: Planladığımız gibi olmadı
Balonlu kız tablosu

Banksy, geçen hafta açık artırmada 860 bin sterline satıldıktan sonra kendini parçalayan eserinin planladıkları gibi parçalanmadığını açıkladı.

BEĞEN

Orijinal adı Girl with Baloon (Balonlu Kız) olan ve öğütüldükten sonra Love is in the Bin (Aşk Çöpte) adını alan eser, Sotheby's müzayede evinde açık artırma sonlanır sonlanmaz kendini öğütmeye başlamış, tuvalin üçte ikisi çerçeve içine gizlenen düzenek tarafından öğütülmüştü.

Banksy, dün YouTube'a yüklediği videoda sistemin müzayede salonundaki gizli bir kumanda tarafından nasıl çalıştırıldığını gösterdikten sonra eserin tamamını öğütmeyi hedeflediklerini, daha önceki denemelerinde sistemin sorunsuz çalıştığını ancak satış anında tuvalin tamamı öğütülemeden durduğunu belirtti.

'Kendini imha eden tablo' yeni ismiyle sergilenmeye başladı
VİDEO / 00:25
'Kendini imha eden tablo' yeni ismiyle sergilenmeye başladı
Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, 'Kırmızı Balonlu Kız' adlı meşhur tablosu 1 milyon sterline satılmasının hemen ardından içerisine gizlenmiş kağıt imha makinesi vasıtasıyla kendini yok etmişti. Kendini imha etmesinin ardından ‘Love is in the Bin’ (Çöpteki Aşk) ismi verilen eser Sotheby's müzayede evinde son haliyle sergilenmeye başladı. İlk defa halka açık sergilenen esere Banksy hayranları büyük ilgi gösterdi.

Sotheby's Avrupa Modern Sanat Yöneticisi Alex Branczik de son söyleşisinde müzayede evinin eserin kendini parçalayacağından haberi olmadığını açıkladı.

Branczik, çerçeveye gizlenen düzeneği fark edememelerini ise Banksy'nin kendilerine "Çerçeve eserin ayrılmaz bir parçası" demesine bağladı.


YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
M MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
Hong Konglu protestocular 'alışılmışın dışında yöntemler' kullanıyor VİDEO / 01:00

Hong Konglu protestocular 'alışılmışın dışında yöntemler' kullanıyor

Ahmet Zarifoğlu Aktüel & Kültür Salı 17:04, 19.11.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz